ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کشف یک میدان عظیم گاز هلیوم در تانزانیا/تحول مهم برای اسکنرهای ام‌آر‌آی و تجهیزات فضایی

کشف یک میدان عظیم گاز هلیوم در تانزانیا/تحول مهم برای اسکنرهای ام‌آر‌آی و تجهیزات فضایی دانش > طبیعت - ایرنا نوشت: حققان موفق به کشف یک میدان بزرگ گاز هلیوم در تانزانیا شدند. زمین شناسان در دانشگاه های دورهام و آکسفورد می گویند که با توجه به رو به پایان بودن ذخایر این گاز، کشف تازه معادلات را عوض می کند

از گاز هلیوم در اسکنرهای ام‌آر‌‌آی بیمارستانی و همچنین فضاپیماها، تلسکوپ ها و دستگاه نظارت بر پرتوهای اتمی استفاده می شود.
این گاز ارزشمند تا پیش از این فقط به مقدار کم در جریان حفاری های نفت و گاز کشف شده بود.
محققان اکنون با کمک یک شیوه تازه اکتشافی مقادیر بزرگی از هلیوم را در صحرای موسوم به 'ریفت ولی' تانزانیا در شرق آفریقا پیدا کرده اند.
آنها می گویند که ذخیره کشف شده فقط در یک بخش این ناحیه برای پر کردن بیش از یک میلیون دستگاه اسکن ام‌آر‌آی کافی است.
پروفسور کریس بالنتین از بخش علوم زمین دانشگاه آکسفورد گفت:‌ این کشف معادلات را در زمینه رفع نیازهای آینده به هلیوم بر هم می زند و کشف های مشابه در آینده نزدیک دور از تصور نیست.


دکتر پیتر بری همکار پرفسور بالنتین هم گفت: با همین شیوه می توان در جست‌وجوی ذخایر مشابه هلیوم برآمد.
هلیوم در فرآیند آهسته تجزیه هسته اتم یا همان واپاشی هسته ای اتم ها در صخره های زمین تشکیل می شود. با این حال ذخایر جهانی آن کم شده است و این هشدار مطرح شده بود که ممکن است ذخایر آن در درازمدت قابل تضمین نباشد.
پروفسور جان گلویاس از دانشگاه دورهام که در این پروژه مشارکت داشت، گفت که قیمت هلیوم در 15 سال گذشته 500 درصد افزایش پیدا کرده است.
گلویاس به بی بی سی گفت:‌ 'هلیوم دومین گاز فراوان در کیهان است، اما روی زمین خیلی نایاب است.'
به علاوه، به گفته او، هلیوم - همان گازی که بادکنک با آن پر می شود - بسیار فرار است و به راحتی از جو زمین هم می گریزد.
محققان می گویند که فعالیت آتشفشانی در 'ریفت ولی' باعث انتشار گاز هلیوم در صخره های قدیمی می شود که در نهایت در میدان های کم عمق تر گاز به تله می افتد.
میزان ذخیره میدان تازه 54 میلیارد متر مکعب برآورد می شود که می تواند نیاز چندین سال بشر را تامین کند.
گام بعدی شناسایی بهترین محل برای حفاری و استخراج این گاز خواهد بود.
هلیوم در صنایع فضایی برای خنک نگه داشتن ابزارهای ماهواره ها و پاک کردن موتور موشک ها به کار گرفته می شود. اکسیژن و هیدروژن وسایل نقلیه آپولو با همین گاز خنک نگاه داشته شد، هلیوم در خنک کردن کوبنده بزرگ ذرات اتمی هادرون (ال اچ سی) و مغناطیس‌های ابررسانا در اسکنرهای ام‌آر‌آی کاربرد دارد، از هلیوم اغلب برای پر کردن بادکنک ها بازی، آب و هوایی و بالن ها استفاده می شود چون چگالی آن بسیار پایین است، گاز مورد استفاده در کپسول های غواصانی که به عمیق زیاد می روند، 80 درصد هلیوم و 20 درصد اکسیژن است، برای اسکن بارکدهای فروشگاه ها هم از لیزرهای هلیومی-نئونی استفاده می شود.

5454

کلید واژه ها: فناوری پزشکی -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین،علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبرآنلاین،علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده