ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

جهت‌گیری برخی مدیران استان ایلام در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی صحیح نیست

یک استاد دانشگاه گفت: جهت‌گیری برخی مدیران استان ایلام در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی صحیح نیست.
حجت‌الله هاشم‌بیگی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام با انتقاد از برخی مدیران استان اظهار کرد: مدیران دستگاه‌های دولتی هر کاری را به اسم اقتصاد مقاومتی بیان نکنند.
کارشناس مسائل اقتصادی با انتقاد از رویکرد برخی مسؤولان استانی نسبت به اقتصاد مقاومتی گفت: اقتصاد مقاومتی مجموعه‌ تدابیر مدیریتی و اقتصادی است که آسیب‌پذیری کشور را در مقابل ریسک‌های متعددی که اقتصاد را تهدید می‌کند، کاهش می‌دهد؛ در واقع اقتصاد مقاومتی کاهش آسیب‌پذیری و تهدیدات اعمال شده بر اقتصاد ملی است، بنابراین مقاوم‌سازی اقتصاد به معنای کاهش اثرات مخاطرات، تهدیدها و شوک‌های داخلی و خارجی است.
*برنامه و راهبرد استان ایلام در زمینه اقتصاد مقاومتی مشخص نیست
این استاد دانشگاه اضافه کرد: ایلام از جمله استان‌هایی است که تاکنون نتوانسته نقش درستی در راستای تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ایفا کند و برنامه و راهبرد استان در این زمینه مشخص نیست.
هاشم‌بیگی تصریح کرد: مشاهده مصاحبه‌های مدیران استان ایلام با رسانه‌ها نشان می‌دهد که بعد از گذشت نزدیک به سه سال از ابلاغ سیاست‌ها، اکثر مدیران استان ایلام مفهوم و روح حاکم بر سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را درک نکرده‌اند یا در خوشبینانه‌ترین حالت می‌توانیم بگوییم که مدیران استان درک مشترکی از اقتصاد مقاومتی ندارند.
دبیر کمیسیون اقتصادی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: در ششم اردیبهشت‌ماه سال جاری، معاون اول رئیس جمهور به استانداران سراسر کشور ابلاغیه‌ای مبنی بر تشکیل ستاد استانی فرماندهی اقتصاد مقاومتی ارسال کرد که خوب است استاندار ایلام به عنوان رئیس این ستاد دیدگاه‌های خود را نسبت به اقتصاد مقاومتی بیان کرده و عملکرد و برنامه‌های این ستاد را برای اطلاع افکار عمومی اعلام کند.
هاشم‌بیگی تاکید کرد: بهتر است استاندار ایلام پروژه‌های پیشنهادی خود را در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور به اطلاع عموم برساند تا ببینیم اقتصاد استان به چه سمت و سویی حرکت می‌کند.
وی ادامه داد: مصاحبه‌ها و سخنرانی‌های مسؤولان نشان می‌دهد جهت‌گیری استان ایلام در راستای تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی صحیح نیست، اینکه امور جاری و همیشگی استان را با پسوند یا پیشوند کلمه اقتصاد مقاومتی بیان کنیم به هیچ وجه نمی‌تواند ما را به موفقیت برساند، برای مثال ساخت جاده، بیمارستان، راه، توزیع عادلانه آب شرب و ... به هیچ وجه نمی‌تواند به عنوان برنامه و پروژه اقتصاد مقاومتی لحاظ شود.
هاشم‌بیگی تصریح کرد: هدف اقتصاد مقاومتی تغییر جهت‌گیری‌ها و رویکردهاست و متناسب با اقتصاد مقاومتی باید ساز و کارهای مدیریتی و اقتصادی استان نیز تغییر کند.
دبیر کمیسیون اقتصادی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اقتصاد مقاومتی دارای پنج رویکرد اصلی با عنوان «مردم بنیاد»، «عدالت بنیان»، «دانش بنیان»، «درون‌زا» و «برون‌گرا» است و مسؤولان باید با درک روح حاکم بر این سیاست‌ها و مدنظر قرار دادن این پنج رویکرد در راستای مقاوم‌سازی اقتصاد استان و به تبع آن اقتصاد کشور کوشا باشند.
*گفتمان‌سازی و تبیین ابعاد اقتصاد مقاومتی در دستور کار مدیران قرار گیرد
وی ادامه داد: سه سال از ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی می‌گذرد اما هنوز تبدیل به باور عمومی در بین مردم استان نشده است، بنابراین گفتمان‌سازی و تبیین ابعاد اقتصاد مقاومتی باید در دستور کار مدیران استان و به ویژه دانشگاه‌ها قرار می‌گرفت لذا باید مفهوم مقاوم‌سازی اقتصاد به درستی شناخته شود، البته نباید فراموش کنیم که اقتصاد مقاومتی رقابتی نیست و مشارکتی است.
هاشم‌بیگی افزود: باید باور نسبت به لزوم مقاوم‌سازی ایجاد شود و مقاوم‌سازی در تمام سطوح خرد تا کلان برقرار گردد، اقتصاد مقاومتی خواهان آن است که همه فعالان اقتصادی خود را مقاوم سازند و به مقاوم‌سازی سایرین کمک کنند.
وی با تاکید بر اینکه مقاومت جمع‌پذیر نیست، تصریح کرد: قدرت مقاومت هر جامعه معادل قدرت مقاومت ضعیف‌ترین حلقه آن است، بنابراین باید ضمن رعایت اصل شایسته‌سالاری در بدنه مدیریت استان بدون هیچ ملاحظه‌ای مدیران ضعیف و ناکارآمد را از چرخه مدیریتی استان خارج کرده و راه را برای افراد خلاق، خوشفکر و پرانرژی باز کرد.
دبیر کمیسیون اقتصادی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: باید همه آحاد مردم در اقتصاد مقاومتی مشارکت کنند تا مقاوم‌سازی اقتصاد به صورت هم‌افزوده حاصل شود و همه توانمندتر شوند.
هاشم‌بیگی گفت: برخی مدیران در استان ایلام تنها واژه و رویکرد اقتصاد مقاومتی را لوث کرده‌ و اقدامی عملی در این رابطه نداشته‌اند.

[ منبع این خبر سایت تابناک، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تابناک، اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده