ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نرخ سود باز هم کاهش می‌یابد

عضو شورای پول و اعتبار از برنامه دولت برای ارائه اصلاحیه لایحه بودجه 95 به مجلس خبرداد و گفت: قرار است سرمایه بانک‌ها افزایش یابد و برهمین اساس باز هم نرخ سود بانکی کاهش خواهد شد.
به گزارش مهر، محسن جلال‌پور از وعده رئیس جمهور برای افزایش سرمایه بانک‌ها در قالب تقدیم اصلاحیه لایحه بودجه 95 به مجلس خبر داد و گفت: در این صورت، باز هم شاهد کاهش بیشتر نرخ سود بانکی خواهیم بود.
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود: مدت زیادی است در معرض این سئوال قرار می گیرم که چرا با وجود کاهش نرخ تورم، شورای پول و اعتبار نرخ سود بانکی راکاهش نمی دهد. در پاسخ، معمولا اگر فرصت داشته باشم، سعی می کنم رویکرد شورای پول و اعتبار را توضیح دهم که معمولا در این دوره، دستوری نیست و مبتنی بر تمایلات بازار تنظیم شده است، یعنی این گونه نیست که شورای پول و اعتبار بدون تمایلات بازار، مصوبه ای داشته باشد که بر اساس آن، نرخ سود بانکی، یک باره و به صورت دستوری کاهش پیدا کند.
وی تصریح کرد: با توجه به این رویه، بانک‌ها در هفته های گذشته علایمی مبنی بر تمایل بازار به کاهش نرخ‌ها را انعکاس دادند تا این که نرخ‌های جدید به شکلی منطقی و معقول در شورای پول و اعتبار به تصویب رسید. به این ترتیب، شورای پول و اعتبار ضمن تایید و تصویب اقدام اخیر بانک‌ها و موسسات اعتباری در زمینه تعدیل نرخ های سود علی الحساب سپرده بانکی در محدوده ۱۵ درصد، نرخ سود عقود مشارکتی و غیرمشارکتی را نیز حداکثر معادل ۱۸ درصد تعیین کرد.
رئیس اتاق ایران اضافه کرد: در حقیقت، اعلام آمادگی چند روز پیش بانک ها برای کاهش سه درصدی نرخ سود سپرده، زمینه این مصوبه را فراهم کرد و بی آن که نرخ ها در چارچوب قواعد اداری و دستوری و در قالب یک بخشنامه کاهش پیدا کند، به صورت کاملا منطقی و مبتنی بر تمایل بازار کاهش پیدا کرد.
شورای پول و اعتبار در جلسه روز گذشته خود با تایید و تصویب اقدام بانک ها و موسسه های اعتباری برای تعدیل نرخ های سود علی الحساب سپرده بانکی، نرخ سود عقود مشارکتی و غیرمشارکتی را حداکثر ۱۸ درصد تعیین کرد.

[ منبع این خبر سایت تابناک، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تابناک، اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده