ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

شاعران فارسی‌زبان را بدون مرز دوست داریم/ شاهنامه و حافظ‌خوانی در افغانستان

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، احمد قدیم، شاعر جوانی كه از بلخ میهمان یازدهمین محفل شعرخوانی اتفاق ترانه حوزه هنری بود، با اشاره به تفاهم و نزدیكی‌ زبانی و فرهنگی ایران و افغانستان بیان كرد: یادم هست وقتی كودك بودم، اعضای خانواده به همراه پدربزرگ و مادربزرگ شاهنامه خوانی می‌كردیم، من در آن زمان نمی دانستم فردوسی از كجاست، از این طرف مرز است یا آن طرف مرز، حافظ می خواندند و نمی دانستیم حافظ از كدام مرزها این شعرها را سروده است.
 
قدیم افزود: همین حالا هم در افغانستان كنار هر قرآن یك حافظ هست كه مردم با عشق و علاقه آن را می‌خوانند و كاری ندارند شاعری است كه از كدام كشور است بلكه این مهم است كه با آنچه می گوید و با زبانی كه با آن ها حرف می زند ارتباط برقرار می كنند.
 
وی ادامه داد: گلستان و بوستان، مولانا و بسیاری از اشعار دیگر شاعران فارسی زبان را می خواندیم و بدون توجه به اینكه ملیت هر شاعر و نویسنده ای چیست و بایدها و نبایدهای سیاسی و مرزی چه می گوید از آن‌ها لذت می‌بردیم.
 
این شاعر افغان گفت: امیدوارم این ریشه فرهنگی بین افغانستان و ایران همیشه بادوام باشد و مسائل مختلف جغرافیایی نتواند بین دوستی و همدلی مردم این دو كشور خدشه ای وارد كند.  
 
وی تاكید كرد: من حتی در سفر هم بیقرار كابل و بلخ بودم و دلم می‌خواست هرچه زودتر به افغانستان برگردم اما از وقتی در ایران هستم، احساس می كنم نیمه دیگر كشور و فرهنگم را پیدا كرده ام و اصلا احساس غربت نمی كنم. امیدوارم این حس بادوام باشد و ایرانی ها هم چنین احساسی را نسبت به مردم افغانستان داشته باشند.
 
احمد قدیم درباره وضیت شعر امروز افغانستان هم یادآور شد: ما به خاطر آنكه همیشه زیر رگبار گلوله و باروت بوده ایم، اغلب شعرهایمان مضمون اعتراضی دارد و می خواهیم در قالب كلمات هم كه شده، اعتراضمان را نسبت به ستم هایی كه به مردم این كشور وارد می شود، بیان كنیم.
 
وی در ادامه، این شعر را برای حاضران خواند كه بخش هایی از آن به شرح زیر است:
 
شهر را آتش گرفت و خانه‌ها در سیل رفت
 
آبراه افسانه بود و جان ما در نیل رفت
 
از سپاهش دست من یكسر پیاده ماند هیچ
 
مات گشتم تا وزیرم در شكار پیل رفت
 
از سیاهی از سپیدی هركسی سهمی گرفت
 
سهم ما را گرگ خورد و خون ما تحلیل رفت
 
تو فلانی تو فلانی تو فلانی تو فلان
 
بس كن آقا خواهشا بس دوره تشكیل رفت
 
كج نشسته پشت میز و داد می زد بی خیال
 
پرده پایین آمد، او از صفحه تمثیل رفت
 
انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت میزان، فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت میزان، فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده