ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دریافت وام سخت‌تر از گذشته می شود / تسهیلات یا قصه پر غصه اقتصاد

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، شورای پول و اعتبار در جلسه شب گذشته خود در پی کاهش نرخ سود سپرده بانکی از سوی بانک‌ها، نرخ سود تسهیلات را کاهش داد. کاهش نرخ سود تسهیلات در شرایطی که همواره نگاه اقتصاد جامعه برای رفع مشکلات مالی خود به سمت بانک‌ها است، عاملی خواهد شد که صف تقاضا برای دریافت تسهیلات بیش از گذشته شود.

در طی دو سال اخیر که چند باری نرخ سود تسهیلات کاهش یافته است، میزان تقاضا برای تسهیلات بانکی به شدت افزایش یافت.

افزایش تقاضا برای دریافت تسهیلات و وام در حالی روند صعودی به خود گرفته است که بانک‌ها توان ارائه تسهیلات را ندارند و از سوی دیگر حدود 42 درصد منابع بانکی از چرخه خلق پول خارج شده است.

در کنار تمام این موارد در تولید و صنعت قیمت تمام شده کالا بسیار مهم است و به دلیل آنکه تولید نیاز به منابع قابل توجهی دارد، حجمی از این منابع از طریق تسهیلات بانکی تأمین می‌شود که اگر نرخ تسهیلات بالا باشد، قیمت تمام شده کالا را به شدت افزایش می‌دهد.

در رابطه با شرایط بازار و تولید در پی کاهش نرخ سود بانکی، مسعود گلشیرازی کارشناس بازار پول، اظهار کرد: قصه نرخ سود سپرده و تسهیلات، به قصه پر غصه‌ اقتصاد بدل شده است، برای آنکه تولید و صادرات قدرت رقابت در بازارهای جهانی را به دست بیاورد باید هزینه‌های تولید کاهش یابد.

وی با بیان اینکه تأمین مالی در مباحث تولید و صادرات در گام اول قرار دارد، خاطرنشان کرد: هزینه تأمین منابع مالی و پرداخت نرخ سود در تولید و صادرات نقش تعیین کننده در رقابت پذیری محصولات تولیدی دارد.

گلشیرازی یادآور شد: در چند سال اخیر قیمت تمام شده محصولات ایرانی نسبت به رقبا بیش از 30 درصد بالاتر است که این موضوع شرایط نامناسبی را برای محصولات ایرانی در بازارهای هدف رقم زده است.

وی تاکید کرد: در کنار هزینه تأمین منابع مالی برای تولید، مالیات و ارزش افزوده نیز تولید را با مشکلاتی روبرو کرده است که با این تفاسیر باید نرخ سود تسهیلات کاهش یابد.

این کارشناس بازار پول گفت: نرخ ترجیحی تولید باید به صورت هدفمند به اقتصاد مولد، تولید و صادرات اختصاص یابد که در کنار این موارد تاکید بر شفافیت و ارائه مالیات نیز حائز اهمیت است.

وی بیان کرد: به نظر می‌رسد اقدام اخیر شورای پول و اعتبار بسیار مناسب بوده است اما در مکانیزم اجرایی باید اقداماتی صورت گیرد تا تسهیلات به سمت بخش‌های تولیدی و مولد اقتصاد هدایت شود.

گلشیرازی در پاسخ به این سؤال که آیا با کاهش نرخ سود تسهیلات صف‌های دریافت تسهیلات طولانی‌تر از گذشته خواهد شد، تاکید کرد: به طور قطع طول صف‌های دریافت تسهیلات افزایش خواهد یافت.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی که بانک‌ها درآمد کمتری از کنار ارائه تسهیلات برای خود متصور هستند، برای جبران کاهش درآمد راه‌های جایگزینی را پیش بینی کرده‌اند که از این موارد می‌توان به فریز میانگین سرمایه دریافت کننده تسهیلات در یک حساب تعریف شده، اشاره کرد.

این کارشناس بازار پول در پایان گفت: روند دریافت تسهیلات در شرایط فعلی بسیار سخت‌تر از گذشته خواهد شد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت میزان، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت میزان، اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده