ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

موادمخدر کشف شده از کامیون حامل برنج خارج از گمرک میرجاوه بارگیری شده بود

زاهدان- ایرنا- ناظر گمرکات سیستان و بلوچستان گفت: بر اساس بررسی های انجام شده مواد مخدر کشف شده از یک دستگاه کامیون حامل برنج از سوی ماموران آگاهی زاهدان در شهرک کارگاهی این شهر، پس از عبور از بازرسی های گمرک در نقطه ای نامعلوم بارگیری شده است.

طاهره هامون نورد عصر چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: قاچاقچیان با پاره کردن بخشی از چادر کانتینر و بازکردن سیم پلمب کامیون آن هم با شگرد خاصی مواد مخدر را در داخل کانتینر و برروی برنج ها جاسازی کرده بودند.
مدیر کل گمرک زاهدان با تشریح نحوه عبور این کامیون در گمرک میرجاوه ادامه داد: این کامیون حامل 625 کیسه برنج 40 کیلویی از پاکستان به مقصد بجنورد وارد گمرک میرجاوه شده بود که ماموران مرزبانی به همراه کارشناس گمرک پلمب کشور پاکستان را باز کرده و کامیون را مورد بازرسی قرار داده و پس از پلمب، آن را راهی دستگاه ایکس ری و باسکول کردند.
وی بیان کرد: قبل از بازسکول، کامیون حامل بار از دستگاه ایکس ری عبور کرده و بار داخل آن اسکن شده است که سوابق باسکول این کامیون نیز در گمرک موجود است.
وی تصریح کرد: بعد از باسکول نیز نماینده قرنطینه جهاد کشاورزی نسبت به سم پاشی و ضد عفونی در داخل کامیون اقدام و در سامانه مربوطه ثبت کرده است.
ناظر گمرکات سیستان و بلوچستان گفت: بعد از سم پاشی، دوباره ارزیاب گمرک کامیون را مورد بازرسی فیزیکی قرار داده و کالا را با اسناد مطابقت می دهد و تمامی اطلاعات را در سامانه مربوطه ثبت و کامیون را پلمب می کند.
هامون نورد خاطر نشان کرد: بعد از اتمام این کارها کامیون به درب خروجی گمرک هدایت شده و از سوی ارزیاب و گارد گمرک دوباره مورد بازرسی قرار گرفته و بار کامیون پلمب نهایی و از گمرک خارج می شود.
وی افزود: برای این کامیون نیز برگه خروج از گمرک صادر شده و چون کالای ترانزیت حمل می کرده به سیستم جی پی اس مجهز شده تا در مسیر مشخص حرکت کند.
وی ادامه داد: براساس قانون امور گمرکی و آئین نامه اجرائی حمل و نقل پایانه ها این کامیون باید در مسیر مشخص شده حرکت می کرده است.
وی اظهار داشت: بر اساس اعلام پلیس آگاهی این کامیون در ساعت 22 شب در شهرک کارگاهی زاهدان متوقف شده که راننده آن نیز فرار کرده است.
مدیر کل گمرک زاهدان خاطر نشان کرد: پلیس آگاهی از طریق تماس تلفنی با معاونت ترانزیت گمرک زاهدان درخواست اعزام ارزیاب برای فک پلمب کرده که این فرد نیز به محل اعزام و بدون دقت کافی پلمب را گشوده و محموله مورد بازرسی قرار گرفته است.
ناظر گمرکات سیستان و بلوچستان گفت: براساس اظهارات ارزیاب که در صورت جلسه نیز درج شده، چادر کامیون دچار پارگی و دست خوردگی بوده و محموله موادمخدر بگونه ای بارگیری شده که به راحتی قابل مشاهده بوده است.
هامون نورد اظهار داشت: پس از بازرسی مجدد و هماهنگی به عمل آمده با مراجع قضایی در جهت مشخص شدن این موضوع که این محموله چگونه وارد کشور شده کامیون همراه با کلیه اجناس داخل آن به گمرک میرجاه برگشت داده می شود.
وی افزود: کامیون دوباره اسکن و باسکول مجدد شده و مشخص می شود 1 تن و 520 کیلوگرم اختلاف بار دارد.
وی ادامه داد: بر اساس بررسی های به عمل آمده مشخص شد که این مقدار مواد مخدر خارج از گمرک میرجاوه بارگیری شده است.
وی تصریح کرد: صحت موارد فوق توسط مراجع محترم قضایی تائید شده که گمرک به وظایف قانونی خود در این رابطه عمل کرده و مواد مخدر خارج از گمرک میرجاوه بارگیری شده و اتهامی متوجه گمرک نیست.
وی با اشاره به اظهارات فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان مبنی بر کشف 2 دستگاه کامیون مشابه که مواد مخدر جاساز کرده بودند، گفت: خوشبختانه رانندگان این کامیون ها دستگیر شده و اعتراف کرده بودند که موادمخدر را خارج از گمرک در داخل کامیون جاسازی کرده اند.
فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان روز 31 خرداد در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت: یک دستگاه کامیون حامل برنج پس از پلمپ و عبور از گمرک میرجاوه از سوی ماموران آگاهی استان بازرسی و افزون بر یک تن و 520 کیلو گرم تریاک از داخل محموله آن کشف شد.
سردار حسین رحیمی افزود: این کامیون که از مرز میرجاوه به سمت زاهدان حرکت کرده بود در این شهر مورد سوظن ماموران آگاهی قرار گرفت که هنگام متوقف کردن آن، راننده با رها کردن کامیون در یکی از خیابانهای زاهدان متواری شد.
وی ادامه داد: کامیون مورد نظر به مقر آگاهی زاهدان منتقل و با حضور نماینده گمرک پلمب آن گشوده شد.
وی تصریح کرد: ماموران که به قاچاق برنج مظنون شده بودند این کامیون را با دقت بازرسی و یک هزار و 520 کیلوگرم تریاک که داخل گالن 20 لیتری جاسازی و برروی آنها گریس مالیده شده بود کشف کردند.
3213 / 6081

[ منبع این خبر سایت ایرنا، استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده