ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مهران مشهد شهدا و شاهراه کربلا، آزادیت مبارک

ایلام- ایرنا – ایلام مرزدار ، قهرمان حماسه مقاومت سال های جنگ و پایمردی، این روزها در گذر برگ های تاریخ دوباره به روز خوب پیروزی شیرین آزادی مهران رسید و خاطره ای که لحظات ناب شادی رزمندگان و ملت ایران و خوشحالی قلب امام را یادآور می شود.

به گزارش ایرنا، در دهم تیرماه سال 1365 در روزهای گرم و طاقت فرسای تموز در تپه ماهورها حلتی و شنی که هیچ جنبنده ای طاقت چند لحظه ماندن در زیر آفتاب سوزان آن را ندارد، شیر مردان و دلاورمردان جان برکفن ایران زمین حماسه ای آفریدند به بزرگی و شیرینی و ماندگاری حماسه آزاد سازی مهران.
روزهای خوب و شیرینی که هیچ گاه از تقویم تاریخ ذهن این مردمان مرزدار و غیور پاک نخواهد شد، در صحنه نبرد در یک حمله قهرمانانه در عملیاتی به‌نام کربلای 1 در روز سخت و نفس گیر و سوزان با رمز 'یا ابوالفضل العباس' در جبهه‌های غرب حماسه ای به بزرگی آزادی خطه ای از مرز پربار ایران زمین - مهران قهرمان - خلق کردند.
در آن روزهای سخت دلاورمردان و یلان عرصه جهاد جملگی جان دادن اما خاک به دشمن ندادند.
امروز جز نامی از آن پرندگان خونین بال بر تابلوهای بزرگی در مسیر راه ایلام- مهران و یادبودی به پاس آن همه رشادت در این دشت سوزان وجود ندارد.
بی شک تبرکی خاک مهران به عطر خون شهدا، قداست و جایگاه آن را آنگونه بالا می برد که بی طهارت و وضو نمی توان در این دیار مرزی پا گذاشت زیرا علاوه بر تطهیر به خون شهدا، نسیم خوش کربلا و نجف اشرف را می توان از چند فرسخی آن استشمام کرد.
مهران، اینجا دیار همه یلان و شیر مردان و شیر زنانی است که جانانه با عشق به میهن و رهبر جان در طبق اخلاق نهادند و مقاوم تا آخرین نفس ایستادند و تن به ذلت ندادند تا آزادی و حریت سرزمینشان را جشن بگیرند و در تاریخ ثبت کنند عزت و افتخار، رسم و آئین کهن دیارشان که امروز استقلال و آزادی را برایشان به ارمغان بیاورد و میراثی باشد ذی قیمت در تاریخ میهنشان تا برای همیشه مورد افتخار قرار گیرد این شجاعت و از خودگذشتگی و دلاورمردی.
امروز دهم تیرماه یادآور همه لحظات خوب و شیرین آزادی و آزادگی است، لحظه های ناب جشن گرفتن رزمندگان خسته از جنگ که در گرمای سوزان و طاقت فرسا پشت دشمن دون را به زمین زدند و پیروز از معرکه بازار جنگ همچون یلان پیل زورمند از میدان به درآمدند.
امروز یادآور همه رشادت ها و دلاورمردی مردامانی است که خانه و کاشانه خود را رها نکردند و با شهامت و جسارت تمام در برابر دشمن تا دندان مسلح قد علم کردند تا برای همیشه نام و رسم ایران و ایرانی را زنده تاریخ کنند.
دهم تیرماه گر چه برای اولین بار در تاریخ تقویم ایران زمین به نام سالروز آزادی مهران به ثبت رسیده اما یادآور روزی مهم در تاریخ سرنوشت ساز هشت سال دفاع مقدس است که می توان برای همیشه به آن افتخار کرد و افتخار آفرینان این حماسه جاودان را ستود.
به گزارش ایرنا بر اساس مستندات موجود از دفاع مقدس، ارتفاعات «قلاویزان»،«کله قندی» و شهرکهای «منصورآباد»،«هرمزآباد» و«امامزاده سید حسن» (ع) هنوز هم پس از 22 سال از زمان انجام این عملیات غرورآفرین، این ندای مقدس را در جای جای خود حفظ کرده‌اند.
این پیروزی تا بدان حد اهمیت داشت که امام راحل در آن روز فرمودند،«مهران را هم خدا آزاد کرد» و این همان جمله‌ای بود که بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران پس از فتح«خونین شهر» بر زبان جاری کردند.
آزادسازی مهران چنان غافلگیرکننده و مهم بود که رسانه‌های غربی آن روز بلافاصله آن را به منزله شکست و پایان راهبرد دفاع متحرک عراق توصیف کردند.
عملیات آزادسازی شهر راهبردی مهران در ساعت 22 و 30 دقیقه دهم تیرماه سال 1365 در منطقه‌ای به گستره 175 کیلومتر مربع در دو محور جاده ایلام - مهران و جاده دهلران - مهران آغاز شد.
در این عملیات ارتفاعات «حمرین» و جاده‌های مهم مهران به ایلام و مهران به دهلران از تصرف و شعاع تیر رس دشمن خارج شد و پاسگاه‌های مرزی و شهرهای «بدره»،«زرباطیه» و جاده‌های تدارکاتی عراق نیز برای قوای بعث ناامن شد.
عملیات کربلای یک علاوه بر شهر مهران به آزادسازی ارتفاعات قلاویزان، روستاهای اطراف و شهرکهای «منصور آباد»،«هرمز آباد»،«بهروزان»،«قلعه کهنه»،« فیروزآباد» و«فرخ آباد» منجر شد.
علاوه بر این پاسگاه‌های عراقی «تعان»، «محمد قاسم» و «دراجی» نیز به تصرف رزمندگان اسلام درآمد.
در این عملیات نظامی 39گردان از یگانهای عمل‌کننده رزمی، زرهی و مهندسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دلاورانه با دشمن بعثی پیکار کردند.
نیروهای سپاه اسلام در عملیات آزادسازی مهران در مجموع موفق به انهدام دو تیپ 4 و 5 گارد ریاست جمهوری عراق، تیپهای 433 از لشکر 17،507،66کماندویی، 35،93، 113 ، 71، 72 از لشکر 35 و دو گروهان پیاده این کشور بین 50 تا 100 درصد شدند.
همچنین در این عملیات تیپ 3 گارد زرهی ریاست جمهوری، یک تیپ کماندویی ویژه، تیپهای 70 زرهی، 59، 501، 95 و 24 مکانیزه از لشکر 10 و گردانهای 228 ، 53 ، 447توپخانه، گردان 6 زرهی و... به میزان قابل توجهی منهدم شدند.
در عملیات کربلای 1 همچنین بیش از 9 هزار نفر از قوای بعثی کشته و زخمی شدند و بیش از هزار و 200نفر نیز به اسارت رزمندگان اسلام درآمدند.
در این عملیات در مجموع هزار و 170دستگاه انواع تانک، نفربر و خودرو دشمن منهدم شد و بیش از 200 دستگاه از این ادوات و هزاران قبضه سلاح سبک و نیمه سنگین نیز به غنیمت نیروهای خودی درآمد.
در پایان این عملیات و با آزادسازی مهران و ارتفاعات مهم منطقه، چشم اندازهای جدیدی از ناتوانی در موضع آفندی (تهاجمی) و پدافندی (دفاعی) دشمن بوجود آمد که در نهایت منجر به تضعیف روحیه قوای بعثی در دیگر جبهه‌های نبرد شد.
با توجه به قرار داشتن مهران در مرکز جبهه‌های جنگ و فاصله کم آن با بغداد، این شهر برای عراق در میان مناطق در اشغال دشمن از اهمیت خاص سیاسی و تبلیغی برخوردار بود زیرا حفظ آن برای صدام به عنوان جبران شکست جبهه فاو و افزایش روحیه سربازانش جنبه حیاتی داشت.
مرز مهران در فاصله 85 کیلومتری مرکز ایلام واقع است و در ایام اربعین بیش از 2 میلیون نفر از این مسیر به عتبات عالیات سفر می کنند.
گزارش از:ناهید ابراهیمی
7177 / 6042

[ منبع این خبر سایت ایرنا، استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده