ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نخبگان و جریان های سیاسی، نبض تپنده کشور- نازنین باباخانی*

نخبگان دانشگاهی، جریان ها و گروه های مختلف سیاسی همواره نقش تعیین کننده ای در سرنوشت جوامع داشته و دارند و این اثر گذاری تا جایی است که برنامه های پیشبردی بدون حضور آنها که نبض تپنده یک کشور هستند، میسر نیست.

استادان و نخبگان دانشگاهی در کنار جریان های مختلف سیاسی به دلیل درگیر بودن با مسائل و مشکلات جامعه می توانند چراغ راه در بر طرف کردن پاره ای از مشکلات باشند.
دانشگاه ها با هدف و خط فکری که دارند جایی برای پرورش نخبگان است و همین افراد جریان سیاسی را شکل می دهند که خط فکری آنان با دانش همراه است.
نخبگان سیاسی به طبقه ای برگزیده از افراد جامعه اطلاق می شود که صاحب قدرت و نفوذ بوده و در تدوین و پیشبرد خط مشی دستگاه سیاسی به اشکال گوناگون تاثیر گذارند.
نخبگان سیاسی و دانشگاهی به راه های اصلی و بزرگراه ها می اندیشند، در عالم واقع اندیشه و طراحی کرده و کاربردی ارایه طریق و راه حل می کنند.
نخبگان سیاسی و خواص از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی، باید در بالا رفتن سطح آگاهی سیاسی جامعه و افزایش حس مسئولیت و مشارکت مردم به ویژه جوانان در امور سیاسی و به طور کلی توسعه سیاسی تاثیر زیادی داشته باشند.
احترام متقابل، محاسبه گری، عقلانیت، توجه به زمان و فرصت ها، آینده نگری، شفافیت دقت ، حساس بودن به آینده خویش و جامعه ، داشتن استعداد همکاری، توان تسلط بر احساس ها، داشتن روحیه علمی و مطالعاتی و آمیخته بودن با قانون و آزادی، از مهم ترین فاکتورهایی است که نخبگان سیاسی باید همواره به آن توجه داشته باشند.
از دیگر آموزه ها و محورهای مدنظر در منویات امام راحل و رهبر معظم انقلاب اسلامی می توان به قیام و حرکت برای خدا، اخلاص ، خودباوری ، اعتماد به نفس ، ساده زیستی ، خدمت به مردم ، قاطعیت در برابر دشمنان اسلام، دفاع از هویت اسلامی و بومی ، تلاش برای استقرار آزادی و عدالت ، مبارزه با استبداد ، استعمار و انجام تکلیف الهی و همگرایی و تعامل سازنده، اشاره کرد.
دولت باید از اتاق فکر قوی برخوردار باشد و شالوده این اتاق را هم باید این افرادی تشکیل دهند تا در زمینه های مختلف بتوانند تصمیم های درست و منطقی اتخاذ کنند.
امروز دولت بیش از هر چیز دیگری نیازمند تشکیل این اتاق های فکر در بحث های مختلف است تا با حضور و نظر دانش پژوهان و متفکران ، بخشی از مشکلات جامعه کم شود ، زیرا اگر یک تصمیم توسط تعداد زیادی از کارشناسان دانشگاهی و جریان های سیاسی اتخاذ شود به مراتب بهره مندی مردم از آن بیشتر می شود.
در بکارگیری و استفاده از حضور و فکر نخبگان دانشگاهی در پیشبرد اهداف جامعه ، بیشتر توجه به کلان شهرهاست و نقش شهرستان های کوچک ، کمتر و یا نادیده گرفته می شود.
بلایی که امروز دامنگیر شهرها و مناطق کوچک کشور شده، نبود اتاق های فکر برای ارائه مشاوره های فکری به فرمانداران به عنوان نماینده عالی دولت است.
هم اکنون درشهرستان های کوچک، فرمانداران و نمایندگان عالی دولت، به تنهایی تصمیم گیرنده تمام مشکلات هستند و جایی برای رایزنی و مشاوره مشاوران جوان هم وجود ندارد.
مردم با حضور خود در پای صندوق های رای، شکوه حضور خود را در انتخابات مهم و حساس با حضور حداکثری جریان های سیاسی و نخبگان دانشگاهی رقم زدند و سرنوشت کشور را تعیین کردند.
هم اکنون باید نخبگان به عنوان قشری از دل مردم که سال ها برای کسب دانش تلاش کرده اند در مسائل مربوط به اداره منطقه و در سطح کلان در کشور نیز مشارکت باشکوه داشته باشند تا کشور در مدار پیشرفت و توسعه قرار بگیرد و کارایی و اثر گذاری خود را داشته باشد.
اینکه دکتر روحانی در سخنرانی های خود و به ویژه در سخنرانی اخیر در جمع استادان دانشگاه و پزشکان بر استفاده از فکر و اندیشه و دانش نخبگان دانشگاهی و جریان های مختلف سیاسی برای برون رفت مشکلات و همچنین پیشرفت بیش از پیش کشور در بخش های مختلف و اداره بهتر امور کشور تاکید کرده اند نیز نشان دهنده اثرگذاری جریان فکری نخبگان است.
وجود فشارها و هجمه های مختلف، سیاه نمایی و اتهام دادن دولت یازدهم از سوی برخی جریان های فکری به نوعی می تواند تلاش برای فاصله انداختن بین دولت و نخبگان و دانشگاهیان باشد که البته این مهم با هوشیاری و تعامل و تبادل دانشگاه ها با دولت به راحتی قابل حل است.
در سال آخر فعالیت دولت یازدهم که هر روز دولت به نوعی زیر فشار هجمه های مختلف قرار می گیرد ، وظیفه نخبگان است که بیش از پیش با تلاش در آگاه سازی جامعه ، واقعیت ها را برای جامعه بازگو کنند ، هرچند که رای مثبت مردم و حضور باشکوه آنها در انتخاب دکتر روحانی به عنوان رئیس دولت یازدهم گویای خیلی از واقعیت های موجود و شعور سیاسی و درک بالای مردم است.
بلوغ سیاسی مردم و درک بالای آنها از واقعیت های موجود در جامعه پاسخی بر تمام تندروی ها و افراطی گری ها در جامعه است ، زیرا مردم سالاری درکشور ما و به ویژه در دولت یازدهم به خوبی نمایان است و این موضوع نیز ثابت شد که مردم بهتر از هر کسی می توانند اداره امور کشور را بدست بگیرند.
برگزاری انتخابات گوناگون با حضور باشکوه مردم هم گواه بر این ادعاست و جای انصاف نیست که فعالیت های خوبی را که در کارنامه سه ساله دولت تدبیر و امید شاهد بوده ایم را با هر خط فکری سیاسی ای که داریم ، نادیده بگیریم.
*خبرنگار ایرنا در قصرشیرین

[ منبع این خبر سایت ایرنا، سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده