ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

برخی اقدامات انجام شده در اراضی عباس‌آباد فاجعه است

مهدی چمران
رئیس شورای شهر تهران گفت: طبق طرح تفصیلی سطح اشغال در اراضی عباس آباد برای ساخت مجموعه‌های فرهنگی، تفریحی و غیره تنها ۵ درصد است اما به رغم انجام کارهای ارزنده در این فضا، اقداماتی هم انجام شده که به عقیده من یک فاجعه است و بایستی اصلاح شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ مهدی چمران در حاشیه نشست‌های تخصصی کمیته تخصصی معماری و طراحی شهری که از زیر مجموعه‌های شورای عالی شهر سازی و معماری است با تاکید بر اینکه نباید طرح جامع اراضی عباس آباد دست خوش تغییر شود، گفت: در سال 84 طرح جامع اراضی عباس آباد در شورای عالی شهرسازی و معماری به تصویب رسیده و در این نشست مغایرت‌های به وجود آمده مورد بحث و گفت و گو قرار گرفت.

وی ادامه داد: اراضی عباس آباد یکی از مراکز قوی گردشگری و نیز یکی از ذخایر مهم تنفسی شهر به شمار می‌آید ضمن اینکه این اراضی جز پتانسیل‌های مهم شهر تهران در حوزه فرهنگی و مذهبی نیز به شمار می‌آید تا جایی که این اراضی به آبروی شهر ما تبدیل شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: بر اساس طرح جامع اراضی عباس آباد، این اراضی بایستی به خوبی حفظ و صیانت شود و طبق طرح تفصیلی سطح اشغال این اراضی برای ساخت مجموعه‌های فرهنگی، تفریحی و غیره تنها 5 درصد است. اما با این وجود به رغم کارهای بسیار زیبا و ارزنده‌ای که در این فضا انجام شده اقداماتی هم انجام شده که به عقیده من یک فاجعه است و بایستی اصلاح شود.

وی افزود: جدای از 5درصد سطح اشغال مابقی فضای این اراضی می‌بایست دارای کاربری فضای سبز آن هم به طور کامل باشد این عین دستور مقام معظم رهبری است که در ارتباط با آن صادر کرده و باید اجرا شود.

چمران با اشاره به برخی موارد دارای اشکال در اراضی عباس آباد اظهار داشت اولین این موارد که شاید مهمترین آن هم است و از ابتدا هم در طرح جامع اراضی وجود نداشت ولی بعدا آن را در شورای عالی شهر سازی ومعماری در تاریخ 20/10/89 گنجانده شد ساخت بانک مرکزی بوده است که اصلا ارتباطی با مقوله فرهنگی نداشته و ندارد.

رییس شورای عالی استان ها اضافه کرد: قرار بود در این مکان موزه جواهرات سلطنتی احداث شود و تنها 2 طبقه به عنوان واحد‌های اداری موزه بر روی آن ساخته شود و بقیه موزه در زیر زمین باشد چرا که لحاظ امنیتی و مقاومت ساختمان یکی از الزامات موزه‌های گرانبها است ولی متاسفانه در شورای عالی شهر سازی و معماری مجوز 14 طبقه ساختمان را دادند و نه تنها موزه‌ای ساخته نشد بلکه به صورت یک ساختمان کاملا اداری در آمد و این در حالی است که دو طبقه هم اضافه ساخته‌اند و دورش هم دیوار کشیده شده است.

وی ادامه داد: همانطور که می‌دانید این اراضی جز فضای عمومی است اما دیوارکشی این ساختمان سبب شده مردم از رفتن به آنجا محروم شوند و فضای عمومی آنجا از بین برده شود. حال آنکه سیستم‌های کاراتری به لحاظ امنیتی وجود دارد تا دیوارکشی ولی به هر روی آنجا را به صورت جزیره درآوردند و این تخلف آشکار است و بایستی جلوی آن گرفته شود، من نیز بارها تذکر دادم ولی تا به حال اقدامی در این زمینه نشده است.

چمران همچنین در ادامه افزود: مورد دیگر ساختمان «تی.او.دی» است که به عقیده من از ابتدا گنجاندنش در طرح جامع اشتباه بوده است چرا که آنجا نیازی به مرکز تجاری بزرگ به این صورت نداشت کما اینکه در جای جای شهر مراکز تجاری بزرگ که در جوار ایستگاه‌های مترو باشند وجود دارد.

وی گفت: تخلفی در این مورد صورت گرفته عدم ارائه نقشه‌های مناسب بوده و پروانه‌‌ای هم که صادر شده اضافه بر آنچیزی بوده که باید باشد و این تخلف است. بر اساس آنچه مقرر بوده این ساختمان می بایست در دو طبقه با 8 طبقه پارکینگ باشد در حالی که هم اکنون می خواهند آنجا ساختمان 27 طبقه ایجاد کنند استدلالشان هم این است که دو" تی او دی" دیگر را نیز می‌خواهند در آنجا ادغام کنند که این قطعا تخلف است ولی چون پیمانکار بر این موضوع واقف گشته که می‌خواهند از ساخت این ساختمان جلوگیری به عمل آورند به سرعت در حال ساخت ساختمان است.

چمران خاطر نشان کرد: ما این تخلف را اعلام کردیم و باید هر چه سریعتر جلوی آن گرفته و اصلاح شود. اگر می خواهند فروشگاه بزرگ بسازند تنها می بایست در دو طبقه با 8 طبقه پارکینگ برای مردمی که از مترو استفاده می کنند باشد در حالی که اگر 27 طبقه ساخته شود 10 طبقه پارکینگ هم کم است.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران همچنین عنوان کرد: ساختمان دیگری که در این مجموعه وجود دارد و به سان یک وصله ناجور می‌ماند و تخلفش در شورای عالی شهر سازی معماری گذشته قبلی صورت گرفته، بانک سپه کنونی است.

چمران یاد آور شد: در سومین دوره شورای اسلامی شهر تهران ما مصوبه‌ای به شورای عالی شهر سازی و معماری دادیم مبنی بر اینکه این ساختمان و نیز ساختمان استانداری و ساختمان خبرگزاری ارتباطی با مجموعه فرهنگی اراضی عباس آباد ندارند و باید حذف شوند ولی دوباره پرونده آن را به جریان انداختند و امضایش را گرفته و به عنوان بانک توسعه صادرات و بعدا بانک ونزوئلا مجوز آن را گرفتند و بعد تر هم به بانک سپه فروختند در حال حاضر هم این ساختمان یک وصله ناجور در این اراضی شده است.

چمران در ادامه با تشریح پیشنهادات خود در راستای اصلاح موارد موجود گفت: پیشنهاداتی که ما داشتیم مبنی بر این بوده که این ساختمان‌ها یا باید اصلاح شوند یا حذف و در مرحله بعد ساختمان وزارت خانه‌ها و اداراتی که آنجا وجود دارد همه به هتل و مجموعه‌های فرهنگی و اقامتی و خدماتی تبدیل شود که شامل ساختمان‌های وزارت راه و شهر سازی ،راه آهن ، بانک سپه و کشتیرانی می‌‌شود و هیچگونه بار گزاری جدیدی هم صورت نپذیرد.

وی با بیان اینکه برای آینده اراضی عباس نگران است گفت: در حال حاضر حجم تخلفات صورت گرفته نسبت به کل مجموعه کم است اما اگر این روند تثبیت شود به یقین در آینده این مرکز تنفسی شهر که از جمله آخرین ذخایر تنفسی تهران به شمار می‌‌رود دستخوش تهدید خواهد بود‌.

رئیس شورا اسلامی شهر تهران تصریح کرد: اراضی عباس آباد باید مطابق آنچه که در طرح جامع آمده ساخته شود و حتی طرح "تی او دی " نیز باید اصلاح شود و مابقی پروژه‌ها که در طرح جامع نبوده می‌بایست از آن حذف شوند.

چمران خاطر نشان کرد: اگر این اراضی از بین بروند تهران خفه خواهد شد و وجود این ظرفیت‌ها از برکاتی است که شامل ما شده و نباید این نعمت‌ها را از بین ببریم . اراضی عباس آباد جز ظرفیت‌های مهم مذهبی (به واسطه وجود مصلی ) و فرهنگی و تفریحی است که مردم هم از این مجموعه‌ها استقبال پر شوری داشته‌اند و باید هر سریعتر زیر ساخت‌های این اقدامات را فراهم آوریم.

چمران در خاتمه تاکید کرد که ساختن ادارات دولتی، مراکز تجاری و نظایر آنها در اراضی عباس آباد تخلف آشکار و عیان است و بایستی به شدت جلوگیری شود‌.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم نیوز، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم نیوز، اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده