ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تب سنجی از کار افتاده به نام سازمان حفاظت محیط زیست

فلاحت پیشه
فلاحت پیشه: شاخص روز توسعه در دنیا محیط زیست است و دولتی که این مهم را در نظر نگیرد باید پاسخگو باشد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، تحقیق و تفحص از سازمان حفاظت محیط زیست از هفته آینده در مجلس شورای اسلامی مورد پیگیری نمایندگان قرار خواهد گرفت.

حشمت‌الله فلاحت پیشه، نماینده مردم اسلام‌آباد غرب و دالاهو در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در خصوص تحقیق و تفحص از سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تحقیق و تفحص از سازمان حفاظت محیط زیست به منظور بررسی عملکرد این سازمان در رابطه با وظایف قانونی این نهاد در قالب کنوانسیون های بین‌المللی، قانون اساسی و ساز و کارهای مدیریتی طی روزهای آتی آغاز خواهد شد.

وی افزود: ایران متعهد به کنوانسیون ها و موافقتنامه‌های بین‌المللی است که در قالب شاخص‌های توسعه پایدار و شاخص‌های مربوط به توسعه هزاره سوم شکل گرفته و طبق این شاخص‌ها اولین موضوعی که باید به منظور رعایت حقوق شهروندی در نظر گرفته شود، محیط زیست است. در واقع شاخص روز توسعه در دنیا محیط زیست است و دولتی که این مهم را در نظر نگیرد باید پاسخگو باشد.

فلاحت‌پیشه با اشاره به اصل پنجاه قانون اساسی یادآور شد: رعایت و حفاظت از محیط زیست وظیفه همگانی است و در رأس آن دولت است که موظف است از محیط زیست حفاظت کند که متاسفانه در این مورد کوتاهی می‌شود.

وی در ادامه بررسی عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست در قالب ساز و کارهای اجرایی را سومین رویکرد تحقیق و تفحص از سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد و گفت: در حال حاضر در کشور همراهی و همسویی با شاخص‌های کلان توسعه پایدار دنیا رعایت نمی‌شود. امروزه دنیا برای محیط زیست ارزش قائل است و مهمترین شاخص زندگی شاد، توسعه مبتنی بر رعایت نکات زیست محیطی عنوان شده است اما در ایران فقط شاهد شعار دادن‌ها هستیم؛ اینکه دولت اعلام می‌کند محیط زیست یکی از دو شاخص راهبردی قانون برنامه ششم است در عمل رعایت نشده است.

نماینده مجلس دهم، سازمان حفاظت محیط زیست را مانند "تب سنجی" دانست که از کار افتاده است و نمی‌تواند بحران‌های زیست محیطی را اعلام و نهادهای ذیربط را توجیه و ملزم به رعایت ملاحظات زیست محیطی جهت مقابله با بحران‌ها کند.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال در سال‌های اخیر که هجوم ریزگردها به بحران زیست محیطی در کشور تبدیل شده و دست کم 12 میلیون ایرانی را دچار مشکل کرده، این سازمان نتوانسته با نهادهای دولتی دیگر وارد تعاملی سازنده جهت حل معضل ریزگردها شود.

فلاحت‌پیشه در رابطه با اظهارات معصومه ابتکار مبنی بر منشاء خارجی ریزگردها تاکید کرد: بسیاری از کمک‌ها و توافقات ایران با عراق، توافقات ترجیحی به سود عراق است که  دست مسئولان وزارت امور خارجه را باز می گذارد تا عراقی‌ها را ملزم به رعایت ملاحظات زیست محیطی ایران و 12 میلیون ایرانی که در شرف خفگی هستند کنند اما تاکنون اقدامی در این زمینه از سوی دولت صورت نگرفته است.

فلاحت‌پیشه خاطرنشان کرد: براساس مولفه‌های توسعه هزاره سوم و توسعه پایدار که ایران خود را متعهد به آنها می‌داند هیئت دولت باید نشست‌هایی در این مناطقی که با بحران ریزگرد دست و پنجه نرم می‌کنند برگزار کند اما مسئولان خوش‌نشین، نه تنها سفری به این مناطق انجام نمی‌دهند بلکه سفرهای از قبل برنامه‌ریزی شده را لغو می‌کنند تا گرفتار بیماری‌های ناشی از ریزگرد نشوند.

وی در پایان، معضل ریزگردها و ناامنی محیط‌بان‌ها را مهم‌ترین مضوعاتی عنوان کرد که در تحقیق و تفحص از سازمان حفاظت محیط زیست مورد بررسی قرار خواهند گرفت و تصریح کرد: همواره شاهد آن هستیم که نهادهایی که به لحاظ قانونی در برابر نمایندگان مردم پاسخگو نبوده و در سایه رئیس جمهور از انتقادات پناه گرفته‌اند، گرفتار کم‌کاری می‌شوند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم نیوز، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم نیوز، اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده