ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تهیه ارقام مقاوم به خشکسالی و سرمازدگی برای کاشت در مزارع همدان

رئیس سازمان جهادکشاورزی همدان از مرکز تحقیقات کشاورزی استان درخواست کرد: ارقام مقاوم به خشکسالی و سرمازدگی برای کاشت در مزارع استان همدان تهیه شود.

به گزارش ایسنا، منصور رضوانی‌جلال 9 تیر در مراسم تودیع و معارفه رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی همدان، اظهار کرد: بخش کشاورزی استان همدان نیازهایی دارد که امیدواریم مرکز تحقیقات کشاورزی با بهره‌گیری از 40 عضو هیئت علمی و 70 محقق آنها را برطرف کند.

وی با بیان اینکه مرکز تحقیقات کشاورزی به چالش‌های اجرایی واقف است و مسائل علمی را دنبال می‌کند و در واقع پیشانی علمی این بخش است، تصریح کرد: مراکز کشت گلخانه‎ای در استان با کمک مرکز تحقیقات کشاورزی ایجاد شد به طوریکه محققان توانستند امکان کشت گلخانه‌ای محصولان را فراهم آورند.

رضوانی‌جلال با اشاره به صدور 75 هکتار مجوز گلخانه‌ای در استان، از آغاز عملیات اجرایی احداث 25 هکتار گلخانه خبر داد و خاطرنشان کرد: 40 هزار هکتار کشاورزی حفاظتی در اراضی استان اجرا شده و 60 هزار هکتار دیگر در دست اقدام است.

وی با بیان اینکه ترویج آبیاری‌های نوین در کشور دنبال می‌شود، گفت: در تمام مناطق امکان ایجاد آبیاری میکرو وجود ندارد که از مسئولان مرکز تحقیقات درخواست می‌کنیم جهادکشاورزی استان را در اجرای این طرح یاری رساند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان همدان خواستار تهیه ارقام مقاوم به خشکسالی و سرمازدگی برای کاشت در همدان شد و افزود: در حال حاضر 300 هزار هکتار از اراضی استان همدان دیم و 80 هزار هکتار آبی است که به تازگی با افزایش اراضی دیم مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه باید از اراضی دیم بیشترین بهره‌وری را داشته باشیم، تصریح کرد: مرکز تحقیقات کشاورزی می‌تواند کشاورزان و جهادکشاورزی را در این راستا کمک کند.

رضوانی‌جلال با تأکید بر اینکه به دنبال استفاده هر چه بیشتر از توان بخش خصوصی هستیم، ادامه داد: بخش کشاورزی بدون همراهی و همکاری بخش خصوصی و تشکل‌های کشاورزی نمی‌تواند حرکت کند.

وی با اشاره به اینکه منابع ما جوابگوی همه هزینه‌ها نیست، خاطرنشان کرد: باید بیشتر از ظرفیت تشکل‌های بخش کشاورزی استفاده کنیم به طوریکه ارتباط مرکز تحقیقات کشاورزی با تشکل‌ها، دانشگاه‌ها و بخش خصوصی افزایش یابد.

وی با اعلام اینکه استان همدان در بخش باغبانی حرف برای گفتن دارد، گفت: با وجود تولید 700 هزار تن محصولات باغبانی، این بخش در مرکز تحقیقات کشاورزی قرار ندارد که می‌توان با استقرار این بخش به بهره‌وری بیشتر باغبانی امید داشت.

رئیس سابق مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی همدان نیز گفت: در چند سال اخیر قبول طرح تحقیقاتی به سادگی امکان‌پذیر نبود اما با این وجود در مرکز همدان اجازه کاهش سرانه تحقیقات را ندادیم و سرانه 2.5 درصد را حفظ کردیم.

سیدحسین صباغ‌پور افزود: اقدامات بسیاری از جمله احداث استخر ماهی، گلخانه، ایستگاه انگور و فعال کردن کشت بافت در حوزه درآمدزایی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه برای حفظ بیت‎المال تمام تلاش خود را به کار بستیم به طوریکه مستندسازی 9 ایستگاه مرکز تحقیقات انجام شده است، از دریافت موافقت استاندار برای تخصیص اعتبار ایجاد آزمایشگاه در مرکز تحقیقات خبر داد و تصریح کرد:‌ ساختمان قدیمی را می‌توان به آزمایشگاه غرب کشور تبدیل کرد که موافقت استاندار نیز برای تخصیص اعتبار اخذ شده و نیازمند پیگیری است.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا، استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا، استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده