ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

استاد صرب: برخی کشورها با حقایق ایران آشنا نیستند/ رسانه های ایران افکارعمومی جهان را آگاه کنند

بلگراد-ایرنا- استاد دانشکده رسانه ها و ارتباطات دانشگاه صربستان با تاکید بر اینکه ایران در مسیر صعود اقتصادی قرار گرفته است، گفت: برخی از کشورها با حقایق در ایران آشنا نیستند.

«زوران چیرایکوویچ» روز چهارشنبه در گفت گو با خبرنگار ایرنا در بلگراد گفت: جمهوری اسلامی ایران به رغم مشکلات و چالش هایی که برخی از کشورها برای آن ایجاد کرده اند از جمله تحریم های سنگین، توانسته است در مسیر خوبی قرار بگیرد و به پیشرفت های چشمگیری در حوزه های مختلف دست یابد.
وی که از مقاله نویس های برجسته صرب در باره مسایل بین المللی از جمله خاورمیانه است، افزود: ایران در مذاکرات برنامه هسته ای خود با گروه 1+5 توانست با دلایل قانع کننده درمقابل نمایندگان دیگر کشورها به خصوص آمریکا قرار بگیرد و واشنگتن تفاهمی را با ایران امضا کرد که تصور آن در گذشته غیرممکن بود.
چیرایکوویچ که اخیرا در هفتمین کنفرانس مجمع جهانی اسلام در یزد در چهارم و پنجم خرداد شرکت کرده بود، اظهار داشت: در این اجلاس افرادی از کشورهای مختلف سخنرانی داشتند و از اظهارات برخی از آنها کاملا مشخص بود که با حقایق ایران بخوبی آشنا نیستند و در این مورد ایران می بایستی از طریق رسانه افکارعمومی جهانی را بیشتر آشنا کند.
وی برگزاری اجلاس های مختلف در ایران و همچنین دیگر برنامه هایی که افکارعمومی جهانی با واقعیت ها در ایران آشنا شوند را امری بسیار مهم دانست و تصریح کرد:در این خصوص باید توجه بیشتری را معطوف داشت، هر چند که اکنون در این مسیر گام های خوبی برداشته شده است.
استاد صرب در ادامه سخنانش با اشاره به اینکه ایرانی ها به اهمیت رسانه ها و ارتباطات بخوبی آشنایی دارند، گفت : موضوع اجلاس دو روزه در یزد که موضوع آن « ارتباطات استراتژیک: ارزش ها،نهادها و شخصیت های مرجع» بوده تاکیدی بر این امر است و بی دلیل نیست که این موضوع برای اجلاس هفتمین کنفرانس مجمع جهانی اسلام در یزد انتخاب شده است.
وی همچنین به سیاست داخلی که بر مبنای رشد داخلی صنایع مختلف و بهبود وضعیت اقتصادی و رفاهی در ایران برای بالا بردن سطح استانداردها است و سیاست خارجی ایران که بر پایه ثبات، صلح و مبارزه با تروریسم و افراطی گری بنا شده اشاره کرد و افزود: غرب بخصوص آمریکاییها ایران را متوجه نمی شوند و واقعیات در این کشور را آنطور که هست را درک و حس نمی کنند.
تحلیلگر صرب همچنین روابط دولت و مردم در ایران را خیلی نزدیک و صادقانه دانست و گفت: مردم از اقدامات دولت راضی هستند و رئیس جمهوری و دولت و رهبری در ایران مردم را در جریان تحولات داخلی و خارجی قرار می دهند و از طرف دیگر من شاهد شادی مردم بودم. مردم در ایران توجه زیادی به لباس و همچنین به تفریح دارند و مرتبا به سفر می روند و این خود دلیلی بر وضعیت خوب ایران است.
وی در این رابطه افزود: فقر در ایران به آن شکلی که در دیگر کشورها مشاهده می شود، نیست. در این کشور مردم همانطور که اشاره کردم چه از لحاظ زندگی روزمره و اقتصادی در وضعیت خوبی قرار دارند و این کشور به ویژه اکنون که تحریم ها لغو شده در حال صعود اقتصادی قرار دارد و من در مدت 8 روز اقامت خود شاهد ورود هیات های سیاسی و اقتصادی به ایران بودم.
این تحلیگر و استاد صرب برای اینکه اظهارات خود را در مورد پیشرفت های ایران تعریف کند به قطارهای مسافربری در ایران اشاره کرد و گفت : در مدت اقامتم در ایران سفر قطار شدم و وقتی که وارد واگن قطار شدم برای یک لحظه فکر کردم که وارد هواپیما شدم. از طرف دیگر مترو در ایران بسیار پیشرفته است و این مطلب را که در روزنامه پلیتیکا چاپ بلگراد نیز نوشتم بیشتر برای افرادی می گویم که با واقعیت ها در ایران آشنایی ندارند.
استاد دانشگاه صربستان همچنین به شیوه زندگی در کشورهای اسلامی اشاره کرد و با تاکید بر اینکه غرب نمی تواند انتظار داشته باشد که مردم در این کشورها فرهنگ غربی را سرمشق خود قرار بدهند، گفت: وقتی که به جنگ درعراق، افغانستان و دیگر کشورها در خارومیانه که آمریکا به آن کشورها لشکر کشی کرده و موفق نشده است، فکر می کنم کاملا ناآشنایی آمریکا از این کشورها از جمله دلایل مهم حمله نظامی به این کشورهاست.
وی همچنین با تاکید بر اینکه باید به ارزش های اسلامی و فرهنگ زندگی کردن در کشورهای اسلامی احترام گذاشت، گفت: جمهوری اسلامی ایران سیاستی صلح آمیز دارد و خواهان روابط و همکاری با کشورها در چارچوب احترام متقابل است و این سیاست را من کاملا حس کردم.
وی در ادامه گفت و گو خود اشاره کرد: غرب بخصوص آمریکا بایستی سیاست خود را در قبال کشورهای خاورمیانه و بخصوص کشورهای اسلامی تغییر بدهد و تلاش نکند که سیاست و یا فرهنگ غربی را به این کشورها صادر کند.
چیرایکوویچ همچنین در خصوص سفر خود به ایران مقاله ای در روزنامه پرشمارگان پلیتیکا نوشت که در آن به ارزش مقام زن در ایران و آزادی زنان در این کشور اشاره شده و در این روزنامه نوشته است؛ در حوزه های مختلف کاری از دانشگاه، ادارات دولتی، خصوصی دانشگاه ها و غیره زنان مشغول کار هستند و بر خلاف برخی از کشورهای اسلامی زن ها در ایران رانندگی می کنند و این امری عادی در ایران است.
در این مقاله همچنین به زندگی جوانان در ایران، مغازه های و پارک های قشنگ، مترو، قطار، اتومبیل های مدرن و بوتیک و مواد غذایی فراوان اشاره شده و همچنین بر این تاکید شده که تمامی وسایل مورد نیاز و مواد غذایی و پوشاک در ایران وجود دارد و باید این واقعیت را از نزدیک حس کرد.
همچنین این تحلیلگر صرب در مقاله خود در روزنامه پلیتیکا در بازگشت از ایران به سیاست خارجی کشورمان که مبارزه با تروریسم و افراطی گرایی از اولویت ها است، اشاره کرده و بر این امر نیز تاکید شده که در پایگاه های اینترنتی و یا برخی رسانه ها به مطالبی غیرواقعی در مورد ایران اشاره می شود که با حقیقت فاصله زیادی دارند.
شبک **436** 1064

[ منبع این خبر سایت ایرنا، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده