ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

امسال 700 نفر به تعداد معلمان همدان افزوده می شود

همدان- ایرنا- مدیر کل آموزش و پرورش همدان گفت: دانشگاه فرهنگیان که مهمترین تامین کننده نیروی انسانی آموزش و پرورش است امسال توانسته اولین فارغ التحصیلان خود را وارد مدار آموزش کند و در سالجاری 700 نفر از فارغ التحصیلان این دانشگاه وارد فضای آموزشی استان می شوند.

عبدالرضا فولادوند روز چهارشنبه در جمع اصحاب رسانه افزود: از بین این افراد 350 فارغ التحصیل رشته ابتدایی اول مهرماه وارد مدار آموزشی می شوند و 350 نفر نیز در مقطع بهمن ماه وارد آموزش و پرورش استان می شود.
وی ادامه داد: برخی نیروهای آموزش و پرورش استان به بیماری یا مشکلات دیگر مبتلا هستند و برخی هم قرار است به سایر استان ها منتقل شوند که این امر موجب شده در برخی شهرستان ها بویژه نهاوند با کمبود نیروی انسانی مواجه شوید لذا با ساماندهی نیروها این کمبود نیرو رفع خواهد شد.
فولادوند از تجمع بیش از حد نیروهای خانم در ناحیه یک و 2 و کمبود نیروی آقا در آموزش و پرورش شهر همدان خبر داد و گفت: با ساماندهی نیروی انسانی این مشکلات رفع می شود.
وی گفت: آموزش و پرورش همدان از لحاظ نیروی انسانی در سطح ملی وضعیت مطلوبی دارد به طوری که به ازای هر 10 دانش آموز یک معلم داریم در حالی که در برخی استان ها همچون سیستان و بلوچستان به ازای هر 16 دانش آموز یک معلم وجود دارد.
وی گفت: سال گذشته 36 هزار نیرو داشتیم که 2 هزار نفر آنها بازنشسته شدند و 25 هزار دانش آموز به مجموعه آموزش و پرورش همدان اضافه شده است.
فولادوند گفت: همدان در آموزش ابتدایی کمبود نیرو دارد اما در شهر همدان 500 نیروی مازاد داریم که باید برای ساماندهی این نیروها به سمت تخصصی تر کردن تدریس پیش برویم و از نیروهای متخصص برای بالا بردن کیفیت آموزش استفاده کنیم.
*** استقرار پایه دهم و هدایت تحصیلی مهمترین بخش های پروژه مهر 95 است
مدیر کل آموزش و پرورش همدان گفت: استقرار پایه دهم و هدایت تحصیلی دانش آموزان سوم متوسطه اول ورودی پایه دهم مهم ترین بخش پروژه مهر سال 95 است.
فولادوند افزود: سال گذشته پایه دهم نداشتیم و امسال اولین سالی است که پایه دهم استقرار می یابد و آموزش کتب درسی و آموزش معلمان این پایه جزو اولویت های آموزش و پرورش است.
وی گفت: طبق تاکید مجلس شوراس اسلامی بر هدایت تحصیلی دانش آموزان و پذیرش دانش آموز به تناسب رشته ها باید بر اساس نیازهای جامعه، بازار کار و فضاهای آموزش عالی، رشته های تحصیلی را تقسیم کنیم و ساماندهی این رشته ها را انجام دهیم.
وی خطاب به دانش آموزان گفت: دانش آموزان باید بدانند علاقه به تنهایی برای انتخاب رشته تحصیلی کافی نیست و حدود 35 درصد از امتیازات را سوابق تحصیلی دانش آموزان، 10 درصد نظر دانش آموزان،پنج درصد نظر اولیا، 10 درصد نظر دبیران، 10 درصد نظر مشاوران، 15 درصد نمرات آزمون سنجش استعدادها و 15 درصد آزمون وضعیت دانش آموزان تشکیل می دهند.
وی ادامه داد: پروژه مهر 95 وسیع ترین و مشکل ترین طرحی است که فرهنگیان استان در طول سال تحصیلی در راستای اجرای آن تلاش می کنند و کمیته های پنج گانه پروژه مهر در استان همدان فعال هستند تا در آغاز سال تحصیلی 95 ، شاهد بازگشایی به هنگام مدارس و شور و نشاط دانش آموزان باشیم.
وی ادامه داد: محدودیت های مالی اجازه نمی دهد گام های بلند رفاهی برای فرهنگیان برداریم اما با اجرایی شدن طرح رتبه بندی معلمان در سال گذشته به طور متوسط سه میلیون و 500 هزار ریال به حقوق فرهنگیان استان افزوده شد.
فولادوند با بیان اینکه سال تحصیلی 95 با 12 هزار کلاس درس در قالب 2 هزار و 800 آموزشگاه آغاز به کارخواهد کرد ادامه داد: امسال 27 هزار نوآموز داریم و در مدارس روستایی نرم کلاس ها عادی است اما در برخی شهرهای بزرگ استان مثل ملایر و نهاوند و همدان با احداث مسکن های مهر و به دلیل عدم پیش بینی فضای آموزشی و به دلیل تخریبی بودن بعضی از مدارس برخی مدارس دوشیفته شدند.
وی ادامه داد: بیشترین مشکل را در مقطع ابتدایی خواهیم داشت و اگر اولیای دانش آموزان همکاری کنند تنها امسال با تنگناهای فضاهای آموزشی در استان مواجه هستیم و از سال آینده این تنگناها مرتفع می شود.
وی توضیح داد: اعتراض اولیای دانش آموزان در سال های گذشته نسبت به تخریب مدارس کد دار که باید تخریب می شدند موجب شد برخی مدارس در شمال شهر همدان دوشیفته شوند و برخی مدارس نمونه دولتی تجمیع شدند
وی اضافه کرد: آموزش و پرورش نگران حضور دانش آموزان در مدارس تخریبی است و اگر اولیای دانش آموزان همکاری کنند در مدت 14 ماه دوباره این مدارس به چرخه آموزش باز می گردند.
وی بیان کرد: در دولت تدبیر و امید در عین حال که نقدینگی و اعتبارات کم بود اما در بحث تخریب و بازسازی مدارس بیشترین اعتبارات تخصیص داده شد و اگر اولیای دانش آموزان با آموزش و پرورش همکاری کنند می توان فضاهای تخریبی را به سمت فضاهای استاندارد سوق داد.

*** همدان طرح تخصصی شدن درس های پایه های پنجم و ششم مقطع ابتدایی را اجرایی کرد
وی گفت: سال 94 اولین سالی بود که یک پایه از مقطع متوسطه حذف و یک پایه به مقطع ابتدایی اضافه شد و این باعث شد در در مقطع ابتدایی کمبود نیرو داشته باشیم که استان همدان با ابتکار عمل خود طرح تخصصی شدن درس های پایه های پنجم و ششم مقطع ابتدایی را اجرایی و نیروهای مازاد در مقطع متوسطه را به سمت تدریس دروس تخصصی در مقطع ابتدایی هدایت کرد.
فولادوند گفت: امسال اولین سالی که بر اساس پیش بینی های طرح تحول پایه ها به صورت 6-3-3 بر سرجای خود قرار می گیرند.

*** آموزش و پرورش در بحث مبارزه با اعتیاد پیشرو است
فولادوند وجود آماری مبنی بر زیاد بودن گرایش به اعتیاد در بین فرهنگیان استان همدان را تکذیب کرد و گفت: آموزش و پرورش در بحث مبارزه با اعتیاد همواره پیشرو بوده است.
وی گفت: آموزش و پرورش در بحث آگاه سازی اولیای دانش آموزان مناطق حاشیه شهر اقدامات موثری داشته و کلاس های آموزش خانواده را در راستای معرفی اثرات سوء مصرف مواد مخدر برگزار کرده است.

*** دریافت وجه هنگام ثبت نام در مدارس دولتی ممنوع است
مدیرکل آموزش و پرورش همدان گفت: دریافت هر گونه وجه به غیر از هزینه بیمه و کتاب در مدارس دولتی ممنوع است و با مدیران متخلف در این زمینه برخورد می شود.
فولادوند از عزل یک مدیر به دلیل گرفتن وجه اضافی هنگام ثبت نام خبر داد و گفت: کمک های والدین باید داوطلبانه باشد و اولیا می توانند در صورت مشاهده هر گونه تخلف مراتب را به آموزش و پرورش استان از طریق سامانه های طراحی شده اطلاع دهند.
وی همچنین از تدوین سامانه سجاد برای ساماندهی نحوه ثبت نام در مدارس شاهد خبر داد و گفت: برخی درخواست های غیرقانونی که نقض کننده دستورالعمل ها است فشارهایی را بر آموزش و پرورش وارد می کند اما آموزش و پرورش با وجود این فشارها تنها بر اساس قوانین و دستورالعمل ها عمل می کند.

*** بخاری های گازی جدید در مدارس رزن نصب می شوند
فولادوند همچنین اظهار داشت: بخاری های گازی جدید به شرط اینکه کیفیت آن از تمامی جهات به تایید اداره استاندارد و دیگر ارگان های مسئول برسد در مدارس رزن به صورت پایلوت نصب می شوند.
وی ادامه داد: این بخاری ها با 20 درصد سوخت مورد نیاز سایر بخاری ها فضای کلاس را گرم می کنند و اگر این کار با موفقیت انجام شود انقلابی در سیستم گرمایش مدارس رخ می دهد.
1181/6993

[ منبع این خبر سایت ایرنا، فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده