ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

قانون حفاظت ذخایر ژنتیکی، حافظ ثروت ملی کشور

تهران- ایرنا- دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری گفت: تصویب قانون حفاظت از ذخایر ژنتیکی، گامی مهم در حفظ این ثروت های ملی کشور است.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مصطفی قانعی در خصوص گزارشی مبنی بر حراج ذخایر ژنتیکی کشور در اروپا افزود: تنها راه جلوگیری از حراج ذخایر ژنتیکی ایران، تصویب قانون حفاظت از ذخایر ژنتیکی در دولت و مجلس است.
قانعی تصریح کرد: پیش‌نویس این قانون را وزارت جهاد کشاورزی با هدف پیشگیری از هدر رفت و سرقت ذخایر ژنتیکی که بسیار ارزشمند و گرانبها است، تهیه کرده و ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی از دیرباز پیگیر تصویب شدن آن در دولت و مجلس شده است که به دلیل وجود نقایصی در این قانون، هنوز به تصویب دولت و مجلس نرسیده است.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری گفت: مساعدت دولت در تسریع تصویب قانون حفاظت از ذخایر ژنتیکی مهمترین راهکار برای حفظ این ذخایر ارزشمند کشور است.
به گفته قانعی طبق این قانون، افراد خاطی باید مجازات شوند اما به دلیل عدم تصویب آن هیچ برخوردی با خاطیان صورت نمی گیرد.
وی ادامه داد: در حال حاضر دولت قانون حفاظت از ذخایر ژنتیکی را برای اصلاح پاره ای از نقایص موجود در آن، بار دیگر از مجلس پس گرفته و در حال بررسی و اصلاح آن است که امیدواریم هر چه زودتر این قانون به تصویب برسد.
قانعی افزود: لایحه حفاظت از ذخایر ژنتیکی دو سالی است که به مجلس و دولت ارائه شده و تصویب آن به منزله مدیریت یکی از مهمترین دارایی‌های ما که ذخایر ژنتیکی است محسوب می‌شود که تاکنون توانایی فنی و علمی بهره‌برداری از این ذخایر رو نداشتیم.
وی خاطرنشان کرد: بسیاری از کشورها به ‌راحتی ذخایر ما را به یغما می‌بردند و منافع زیادی کسب می‌کردند، اما با توانایی‌های ایجاد شده و پی بردن به اهمیت این منابع با مدیریت صحیح خواهیم توانست از تاراج آنها جلوگیری و موجبات آبادانی و پیشرفت کشور را فراهم کنیم و در صورت نیاز و ضرورت با رعایت ضوابط قانونی این منابع را در اختیار سایر کشورها قرار دهیم.
قانعی تصریح کرد: در واقع هر ترکیب ژنتیکی که از طبیعت حذف می‌شود، برای همیشه از تاریخ بشریت حذف می‌شود و ما نباید بگذاریم این اتفاق بیفتد و باید بتوانیم یک واحد مستقل برای حفاظت از منابع ژنتیکی داشته باشیم چراکه حیات ما به این ژن‌ها وابسته است و نیازمند ایجاد یک نظام و تشکیلات مناسب برای حفاظت از این منابع هستیم که امیدواریم با مساعدت دولت و مجلس هرچه زودتر شاهد تصویب این قانون باشیم.
بر اساس این گزارش، چندی پیش خبری مبنی بر اینکه یک شرکت اروپایی تهیه و فروش زهر و سم جانوران، در فهرست خود فروش زهر 3 گونه از مارهای کمیاب ایران و یک گونه عقرب ایرانی را به حراج گذاشته منتشر شد و این در حالی است که طی 50 سال گذشته 230 هزار مار سمی در کشور برای تهیه پادزهر کشته می شوند.
علمی**1023**1834

[ منبع این خبر سایت ایرنا، علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده