ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مرمت درهای مسجد جامع شهر تون آغاز شد

بیرجند- ایرنا - مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی تون و قنات بلده گفت: مرمت درهای شبستان شمالی و جنوبی مسجد جامع این شهر با اعتبار 340 میلیون ریال از محل بودجه ملی این پایگاه آغاز شده است.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، اقدس کرم پور، افزود: رنگ برداری، جداسازی قطعات شکسته ، آسیب دیده از حمله موریانه و بازسازی مجدد آن اقداماتی است که برای مرمت درهای مسجد انجام می شود.
وی اظهار کرد: جایگزینی یراق آلات فرسوده و همچنین تثبیت و استحکام بخشی درها در مقابل آسیب های وارده از دیگر اقداماتی است که انجام خواهد شد.
وی یادآور شد: تعداد درهای مورد نظر برای مرمت 13 باب است که پس از زلزله سال 1347 توسط سازمان حفاظت آثار باستانی کشور طراحی و نصب شده و تا پیش از آن شبستان ها فاقد در بوده است.
شهر تاریخی تون در سال ۱۳۰۸ به فردوس تغییر نام داد.
شهرستان فردوس از شمال با شهرستان گناباد،از غرب با شهرستان بشرویه،از جنوب با شهرستان طبس و از شرق با شهرستان سرایان همجوار است.
این شهرستان در 200 کیلومتری شمال بیرجند مرکز خراسان جنوبی قرار دارد.
همچنین در گزارش دیگری، رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قاینات گفت: مرمت امام زاده زیدالنار آفریز این شهرستان از محل اعتبار تملک دارایی های سرمایه ای استانی سال 1394 ادامه می یابد.
شاهرخ عباسی افزود: زید ابن موسی از فرزندان امام موسی کاظم (ع) است که بنای مقبره وی ملقب امامزاده زیدالنار در روستای آفریز در 65 کیلومتری جنوب غربی قاین قرار دارد.
وی اظهار کرد: قدمت این بنا مربوط به عصر صفویه است، کتیبه‌هایی که در بنا موجود است تاریخ ساخت آن را به قرن های اولیه اسلامی منتسب می‌ کند.
وی ادامه داد: ورودی اصلی مجموعه ایوانی در جبهه‌ شمالی است که تزیینات بسیار زیبای مقرنس‌کاری و طاقی جناغی دارد.
وی یادآور شد: در دو سمت ایوان، داخل صحن، اتاق‌ها و غرفه‌هایی قرار دارد که در چهار ضلع امتداد می‌یابند و صحن مجموعه را محصور می‌کنند.
وی اضافه کرد: پس از گذر از فضای صحن به عمارتی هشت ضلعی می‌رسیم که در بخش درونی به صورت صلیبی است.
وی بیان کرد: ورودی اصلی مقبره ، در ضلع شمالی است که همانند ایوان ورودی دارای مقرنس‌ کاری بسیار زیبایی است.
رییس اداره میراث فرهنگی،قاینات گفت: در ادامه مرمت های قبل از محل اعتبار تملک دارایی های سرمایه ای استانی سال 1394،جمع آوری نمای آجر سفال ضلع شمالی، جنوبی و ساقه گنبد تا رسیدن به شواهد معماری موجود و مرمت بر اساس مستندات، انجام شد.
عباسی افزود: همچنین اجرای رخبام و دیوار جان پناه و طاق نماها طبق شواهد با آجر سنتی، بازسازی و مرمت نمای دریچه های ساقه گنبد و تعویض پنجره های فرسوده و استحکام بخشی و بامسازی سطح بالای ساقه گنبد به شیوه سنتی از دیگر اقدمات انجام شده قبل از سال 94 است.
وی اظهار کرد: بنای مزار امامزاده زیدالنار آفریز با شماره 1894 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و تحت حفاظت سازمان میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری قرار دارد.
2047/7559/

[ منبع این خبر سایت ایرنا، فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده