ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اوقات فراغت ، تکرار بی حاصل

ایلام - ایرنا - با رسیدن فصل تابستان و اتمام امتحانات دانش آموزان و دانشجویان ، دغدغه خانواده ها برای گذران اوقات فراغت چند ماهه فرزندانشان هم آغاز می گردد.

به گزارش ایرنا، فراغت معمولا به ایام و ساعاتی اطلاق می گردد که انسان از شغل و کار اصلی اش دست کشیده است و به فکر آسایش و راحتی جسم و روح خود است ، .آنچه که اکثر خانواده ها را به فکر می برد سپری شدن این ایام توسط فرزندان دلبند آنهاست بدون در نظر گرفتن اهمیت عمر و وقتی که در اختیار دارند.
عمری که از بزرگترین موهبت های الهی بوده و راه تکرار ندارد، به راستی آیا خانواده ها در کنار نهادهای متولی این امر ، اوقات فراغت را شناخته اند یا فقط چند ماه نوجوانان و جوانان را سرگرم می کنند تا با تخلیه انرژی آنها، این سرمایه های عظیم را آماده سال تحصیلی بعد نمایند!
باید به این پرسش که چرا اوقات فراغت تابستان در کشورمان به یک عملکرد تکراری و بی حاصل بدل گشته است پرداخت و کارهای روتین ادارات ورزش و جوانان و آموزش و پرورش و سایر دستگاه های مرتبط را با آسیب شناسی کارشناسانه ، هدفمند با هم مرتبط کرد تا اهداف واقعی خانواده ها حاصل گردد و ارائه آمار و ارقام جای خود را به آموزش های علمی و دقیق هنری ، ورزشی ، فنی و حرفه ای بسپارد.
توجه به نکات زیر دراین راستا پیشنهاد می گردد.
1- باید در نظر داشت که اوقات فراغت تضمین کننده سلامت روحی و جسمی انسان در هر سن و سطحی از موقعیت اجتماعی است و توجه به نقش سازندگی آن ، اهمیت آنرا در دوران نوجوانی و جوانی دوچندان می سازد.
2- در کشور ما خانواده ها معمولا مسافرت های تابستانه و طولانی مدت را در برنامه خود دارند که باید به صورتی باشد که در روند کلاس ها و برنامه های فراغتی فرزندانشان خللی وارد نکند. می توان از دو برنامه کوتاه مدت به جای یک مسافرت طولانی استفاده کرد .
3- اوقات فراغت همانند انتخاب رشته تحصیلی ، محل عقده گشایی و جبران ناکامی والدین نیست ، پس باید اجازه دهند بچه ها ، آنچه را دوست دارند و رغبت بیشتری به آن نشان می دهند، انجام دهند و از تحمیل برنامه یا کلاس خاصی بر آنها خودداری نمایند.
4- توجه به مضرات اوقات فراغت برای فرزندان هم باید از طرف خانواده ها مد نظر قرار گیرد ، برنامه ریزی نامناسب متولیان ، شرایط نامناسب محل های گذران اوقات فراغت ، وجود زمینه های بزهکاری و احساس آزادی و فراغت بیشتر از طرف بچه ها ، همگی می توانند آسیب های جبران ناپذیری به آینده کودکان و نوجوانان وارد آورند.
5- با وجود گرایش های نوین و جذابیت های فراوان در فضای مجازی و بازی های رایانه ای ، لزوم ایجاد تحرک و پویایی ، ترغیب بچه ها به ورزش ، همراهی با آنها در انجام فعالیت های ورزشی جذاب مثل کوهنوردی و شنا می تواند راهکارهای مناسبی باشد.
6- تابستان فرصت بسیار مناسبی است که زمینه های شغلی و حرفه آموزی را نزد نوجوانان و جوانان پرورش داد، این امر به معنی مجبور کردن آنها به کار یا کسب درآمد نیست ، بلکه می توان زمینه حضور آنان را در محیط های کار و حرفه پدید آورد تا نسبت به پرورش خلاقیت و شناخت علایق آنها اقدام کرد.
7- فراغت تابستان نباید به فراغت از کتاب و مطالعه منجر شود ، عضویت در کتابخانه های عمومی و اخذ کارت عضویت برای فرزندان ، امانت گرفتن کتابهای مورد علاقه و تشویق آنان به مطالعه می تواند در پرورش روح ، خلاقیت ، ایجاد روحیه امانت داری ، استقلال و اعطای اعتماد به نفس به فرزندان بسیار موثر باشد.
نویسنده: جمال دارابی

[ منبع این خبر سایت ایرنا، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده