ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کمک های شهرداری دردی را از باغستان سنتی دوا نمی کند

قزوین-ایرنا- شهردار قزوین کفت: کمک های شهرداری به باغستان سنتی حداقلی بوده و تقریبا دردی را از این مجموعه دوا نمی کند.

به گزارش ایرنا، مسعود نصرتی عصر چهارشنبه در نشست کارگروه ساماندهی باغستان سنتی قزوین افزود: شهرداری سالیانه 25 میلیارد ریال به باغستان سنتی که دارای دو هزار و 600 هکتار وسعت است، کمک می کند اما این رقم برای این میزان باغ جوابگو نیست.
وی، چاره کار برای حفظ واحیای باغستان سنتی قزوین را انگیزه بخشی به باغداران عنوان کرد و گفت: باید انگیزه کافی و لازم را به مالکان این مجموع بخشید تا آنها خود به حفظ و احیای باغستان بپردازند در غیر این صورت با تلاش دستگاه های اجرایی و به شکل اداری و حاکمیتی نمی توان در این خصوص زیاد موفق بود.
نصرتی اظهار کرد: مسئولیت حوزه آب، راه و امنیت باغستان سنتی برعهده دستگاه های اجرایی و مربوط به بخش حاکمیتی است اما حوزه چهارم که به انگیزش اختصاص دارد به مالکان و بهره برداران بازمی گردد که باید به آن توجه جدی داشته باشیم.
شهردار قزوین در ادامه خواستار صدور مجوز برای استقرار اتاقک های پیش ساخته در باغستان سنتی به منظور امور نگهبانی و نگهداری از وسائل شد و گفت: تحقق این موضوع انگیزه ای برای حفظ و احیای این مجموعه توسط باغداران به شمار می رود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین نیز در این کارگروه گفت: باغستان سنتی قزوین نزدیک به 5 درصد از باغ های استان را دربر می گیرند بنابراین حفظ و حراست و برنامه برای بهره برداری مناسب از آنها باید مورد توجه سازمان جهاد کشاورزی قرار داشته باشد.
منوچهر حبیبی با بیان اینکه براساس دستور العمل سازمان امور اراضی، باغ های با بیش از یک هزار و 500 متر مربع مساحت می توانند از حداقل 20 متر اتاقک نگهبانی برخوردار باشند، افزود: به دلیل محدودیت های میراث فرهنگی برای ثبت باغستان، مالکان این مجموعه اجازه این کار را ندارند ولی به نظر می رسد برای ایجاد انگیزه برای باغداران باید به آنها نیز برای ایجاد اتاقک مجوز اعطاء کرد.
وی اظهار کرد: در صورت صدور مجوز برای استقرار اتاقک های نگهبانی و نگهداری وسائل در باغستان سنتی، باید مراقبت های محیط زیستی لازم صورت بگیرد تا از مصالح و موادی که به باغ ها آسیب می زند استفاده نشود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین در ادامه خواستار برنامه ریزی شهرداری و میراث فرهنگی برای استفاده از ظرفیت های گردشگری باغستان سنتی شد.
شهر قزوین دارای دو هزار و 611 هکتار باغستان سنتی است که جنوب، شرق و غرب این شهر را احاطه کرده است.
3013/ 6128

[ منبع این خبر سایت ایرنا، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده