ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ایران دارای فناوری ساخت ماهواره‌های کمتر از ۱۵ کیلو

رییس مرکز ملی فضایی ایران گفت: با توجه به اینکه ساخت ماهواره های ۱۵ کیلوگرمی مورد توجه دنیا قرار گرفته است، ایران نیز این فناوری را در دست دارد. خبرگزاری مهر: منوچهر منطقی، رئیس مرکز ملی فضایی ایران تصریح کرد: امروزه در دنیا ساخت و استفاده از ماهواره های زیر ۱۵ کیلوگرمی مورد توجه قرار گرفته است و بیشتر کشورها در این حوزه فعالیت می کنند و در ایران نیز چندین دانشگاه در طراحی و ساخت ماهواره های ۲۵ تا ۵۰ کیلوگرم به فناوری ماهواره های کوچک رسیده اند.

وی افزود: در حوزه ساخت ماهواره دانشگاهی در کشور سه محصول پایه مورد توجه قرار گرفته است، ماهواره های زیر ۱۵ کیلوگرم، ۷۰ کیلوگرمی و ۱۵۰ کیلوگرمی که به عنوان سه ماهواره پایه در سطح ملی برای رفع نیازهای مختلف موره بهره برداری قرار می گیرد که از این سه نوع ماهواره پایه همانگونه که اشاره شد دنیا تمایل و توجه بیشتری روی ماهواره زیر ۱۵ کیلو گرم دارد.

به گفته منطقی، برای تولید انواع ماهواره ها با دانشگاه هایی که توان و استعداد ساخت آنها را دارند مذاکراتی کرده ایم و طراحی آنها در این دانشگاه ها آغاز شده است.

وی بیان کرد: دانشگاه های ما قبلاً فناوری طراحی و ساخت ماهواره در مقیاس ۲۵ الی ۵۰ کیلوگرم را بدست آورده اند و باتوجه به اینکه قصدداشتیم به سمت کاربری برویم از دانشگاه ها خواسته ایم ماهواره هایی که طراحی میکنند حداقل سه سال در مدار باقی بمانند، زیرا معمولاوقتی ماهواره ای در سطح آزمایشگاهی به فضا پرتاب می شودکمتراز ۶ ماه در فضا می ماند و فناوری ماهواره که درفضا برای مدت طولانی باقی می ماند فاصله معنی داری با ماهواره های سطح آزمایشگاهی دارد.

رئیس مرکز ملی فضایی ایران اظهار کرد:این سه محصول پایه حداکثربین ۱۸ تا ۲۴ ماه طراحی و ساخته می‌شوند.

وی در خصوص چرایی ساخت ماهواره ها در ابعاد مختلف، گفت: هر یک از ماهواره های ساخته شده در وزن های مختلف کاربردهای خاص خود را دارد و در بخش های مختلفی مانند مخابراتی، سنجشی یا موقعیت یابی مورد استفاده قرار می گیرند.

منطقی با بیان اینکه میزان کارایی ماهواره ها زیر ۱۵ کیلوگرم بیشتر از دیگر ماهواره ها است، خاطرنشان کرد: پرتاب ماهواره های سبک تر به فضا ساده تر و سریع تر است و ده‌ها ماهواره کوچک به صورت شبکه ای مورد استفاده قرار می گیرند و کار ماهواره های بزرگ را انجام می دهند.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز، فناوری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت فردانیوز، فناوری منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده