ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

احتمال سرایت خودسوزی‌های خاک «دوبنه» +تصاویر

کارشناسان معتقدند که احتمال سرایت خودسوزی خاک روستای دوبنه در منطقه مهارلو به جاه های دیگر وجود دارد و باید برای رفع آن، سطح آب منطقه بالا بیاید. خبرگزاری مهر: درحالیکه طی چند روز اخیر استان فارس درگیر مسائل و مشکلات زیادی بوده این بار خودسوزی زمین در نزدیکی دریاچه مهارلو به عنوان مصیبتی جدید برای این استان به شمار می رود به گونه ای که باید این ادعا را داشت که مصیبت‌های فارس تمامی ندارد.

طی چند سال گذشته به دلیل خشکسالی های مداوم و پایین رفتن سطح سفره آبهای زیرزمینی در نقاط مختلف استان از جمله روستای اسلاملو شیراز و دریاچه پریشان شاهد خودسوزی زمین بوده ایم.

 خودسوزی‌های دوبنه

در این راستا طی چند روز گذشته نیز روستای دوبنه که در جنوب غربی دریاچه مهارلو قرار دارد نیز دچار خودسوزی شده، این اتفاق در حالی رخ داده که خودسوزی زمین در مطنقه اسلاملو پس از گذشت نزدیک به پنج سال، سال گذشته خاموش شده است.

پژوهشگر، زمین شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: خودسوزی زمین در نزدیکی تالاب‌های خشک شده طبیعی است زیرا در قدیم سطح سفره آب‌های زیرزمینی در این منطقه بالا بوده، اما در شرایط فعلی نیزارها و گیاهان دیگری که وجود داشته که به دلیل خشکی از بین رفته اند.

عزت الله رئیسی افزود: در اطراف تالاب یا دریاچه ها به طور معمول گیاهانی از قبیل نی، گیاهان آبزی و... وجود دارد که پس از پایین رفتن سطح آب این گیاهان از بین رفته و ریشه آنها به طور کامل تجزیه نمی شود.

وی ادامه داد: ریشه‌های تجزیه نشده به زغال نارس تبدیل شده و این امر باعث خودسوزی ریشه‌ها و زمین می شود در صورتیکه در نقاطی که آب وجود دارد ریشه گیاهان به کربن با هیدروژن تبدیل شده و این مشکلات به وجود نمی آید.

خودسوزی‌های دوبنه

رئیسی اظهار داشت: متاسفانه طی چند سال گذشته به دلیل برداشت‌های بی رویه، سطح آب‌های زیرزمینی در این محدوده پایین رفته و این امر باعث خشک شدن گیاهان و در نهایت تبدیل ریشه های آن به مواد آلی یا زغال نارس شده است.

این استاد دانشگاه شیراز ادامه داد: این زغال نارس انرژی زیادی به دلیل خشک بودن از خود تولید می کند و تبدیل به آتش در زیر زمین شده و به دلیل اینکه خاک می سوزد شکافی ایجاد و دود و خاکستر از این شکاف خارج می شود.

ریشه‌های تجزیه نشده، به زغال نارس تبدیل شده و این امر باعث خودسوزی ریشه‌ها و زمین می شود در صورتیکه در نقاطی که آب وجود ندارد ریشه گیاهان به کربن با هیدروژن تبدیل شده و این مشکلات به وجود نمی آید

وی افزود: ریشه‌ها زیر سطح آب بوده و به همین دلیل مرطوب مانده اند اما به دنبال خشکسالیهای اخیر در استان فارس و شهر شیراز سفره آبهای زیرزمینی کاهش زیادی داشته البته زهکشی‌های اهالی برای زراعت نیز در کاهش سفره آب‌های زیرزمینی بی تاثیر نبوده و این امر منجر به وقوع آتش سوزی خاک شده است.

رئیسی با بیان اینکه حفر چاه‌های آب در بالادست نیز در وقوع پدیده آتش سوزی خاک بی تاثیر نبوده، اظهار داشت: به دنبال کاهش آب زغال‌های نارس رطوبت خود را از دست داده و درپی خشک شدن منجر به آتش سوزی شده است.

​وی در خصوص راهکارهای لازم برای مهار این خودسوزی بین کرد: نمی توان با ایجاد شیار یا بردن آب در منطقه با کامیون این پدیده را مهار کرد و تنها راه حل برای مهار این پدیده بالابردن سطح آب سفره های زیرزمینی است.

این استاد دانشگاه شیراز با اشاره به اینکه امکان سرایت آتش به مکانهای همجوار نیز وجود دارد، گفت: برای جلوگیری از ادامه آتش سوزی باید سطح سفره آبهای زیرزمینی افزایش یابد که برای این کار باید انتهای یک سری از زهکشیها بسته شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مشکلات خودسوزی زمین اشاره کرد و افزود: با بروز این پدیده گازکربنیک و اکسیدکربن ایجاد شده و برای مردم روستاهای منطقه مشکلات تنفسی ایجاد می کند حتی می تواند منجر به افزایش سرطان از جمله سرطان ریه، بیماریهای قلبی و... شود.

رئیسی ادامه داد: این پدیده در اندونزی، سوئد و روسیه نیز مشاهده شده، می توان این ادعا را داشت که سه درصد پوشش دنیا همین زغالهای نارس است البته همه آنها دچار خودسوزی نمی شوند.

وی با تاکید بر اینکه باید شرایط ورود آب به این دریاچه فراهم شود، گفت: نباید گذاشت این خودسوزی مانند اسلاملو سالیان سال ادامه داشته باشد زیرا مردم این منطقه با ایجاد چاله هایی از زغال بهره برداری کرده و آنها را به تولید کنندگان قارچ می فروختند.

سرپرست معاونت فنی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس نیز در گفتگو با خبرنگار مهر پیرامون خودسوزی زمین گفت: این خودسوزی زمین در جنوب غربی دریاچه مهارلو به وجود آمده است.

سیاوش محمدی بیگدلی ادامه داد: متاسفانه این پدیده به دلیل برداشتهای بی رویه و پایین آمدن سطح سفره آبهای زیرزمینی به وجود آمده و پوشش های گیاهی بستر دریاچه دچار خودسوزی شده اند.

وی با اشاره به اینکه این گیاهان عمدتا یک ساله هستند، افزود: این گیاهان به دلیل اینکه ظریف هستند به دلیل خشک شدن و تولید گازمتان ناشی از کوبیدگی و تلنبار شدن ریشه های گیاهان باعث خودسوزی زمین شده اند.

سرپرست معاونت فنی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس با بیان اینکه تا زمانیکه این گیاهان وجود داشته و سطح سفره آبهای زیرزمین پایین باشد این آتش سوزی‌ها غیرقابل کنترل است، بیان کرد: متاسفانه این خودسوزی به دلیل تولید دود باعث آلودگی هوا شده و مهار آن به راحتی انجام نمی شود از این رو اداره کل محیط زیست اقداماتی را برای مهار این پدیده در دستور کار خود دارد.

وی ادامه داد: متاسفانه مدتی قبل دریاچه پریشان نیز با پدیده خودسوزی مواجه شد که مهار آن مدتها به طول انجامید و در نهایت با ایجاد کانالها و حتی خاک کوب نسبت به مهار این پدیده در پریشان اقدام شد.

محمدی تصریح کرد: خوشبختانه خودسوزی زمین در اطراف مهارلو در حال حاضر حدود ۱۰۰ مترمربع است به همین دلیل باید هرچه سریعتر با تزریق آب نسبت به مهار آن اقدام کرد که در این راستا طی جلسه ای مقرر شده آتش نشانی نسبت به بردن آب اقدام کند.

وی با اشاره به اینکه در صورت گسترده شدن این خودسوزی مهار  آن دشوار است، اظهار داشت: با توجه به اینکه این پدیده در نزدیکی روستای اسلاملو قرار دارد ممکن است به این روستا نیز سرایت و آنجا را بار دیگر درگیر خود کند.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت فردانیوز، اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده