حمام ملامراد بافق ثبت ملی شد

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بافق از به ثبت رسیدن حمام ملامراد یکی دیگر از آثار تاریخی این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری بسیج از بافق: علی اکبر قانعی بافقی اظهار داشت: حمام "ملامراد" چهل و دومین اثر ثبت ملی در شهرستان بافق است.

وی بیان کرد: در اجرای قانون راجع به حفظ آثار ملی و نظام‌نامه اجرایی حمام ملامراد یکی دیگر از آثار تاریخی این شهرستان به ثبت ملی رسیده است.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بافق با بیان اینکه حمام ملامراد توسط محمد بیابانکی وقف گردیده است عنوان کرد: این حمام دارای سه هشتی است که از مصالح آجر و ساروج ساخته شده و ورودی آن با یازده پله به صورت مدور به هشتی است.

وی افزود: ابعاد این هشتی به شش در شش متر مربع می‌رسد، این هشتی دارای شش رواق نسبتا بزرگ است که افراد بعد از حمام کردن برای استراحت و خنک شدن از آن استفاده می‌کردند.

قانعی ادامه داد: در قسمت هشتی ورودی نیز در گذشته جوی و حوض آبی قرار داشت که بعد از خروج از هشتی اول وارد محوطه دیگری می‌شویم که به عنوان رخت کن از آن استفاده می‌کردند و در آن سکوهایی قرار دارد که مردم برای نشستن و پوشیدن لباس از آن استفاده می‌کردند.

وی خاطرنشان کرد: بعد از رخت کن به صحن اصلی حمام وارد می‌شویم که در زیر صحن اصلی حمام، کانالی از جنس خشت و گل وجود دارد که با روشن کردن هیزم در آن، حمام را گرم نگاه می‌داشتند..

قانعی با تاکید بر اینکه از خصوصیات دیگر حمام داشتن تون، خزینه، شاه نشین است، گفت: قدمت حمام ملامراد به دوره زندیه بر می‌گردد و در ابتدای خیابان مهدیه شهرستان بافق واقع شده است.

[ منبع این خبر سایت خبرگزاری بسیج، استان ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حمام ملامراد بافق ثبت ملی شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبرگزاری بسیج، استان ها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغاتX