چشم انداز بانک جهانی: رشد اقتصادی جنوب شرق آسیا در سال جدید، 5.7 درصد است

تهران - ایرنا- بانک جهانی در گزارشی پیش بینی کرد: کشورهای در حال توسعه در جنوب شرق آسیا با یک درصد کاهش نسبت به سال گذشته از چشم انداز رشد اقتصادی 5.7 درصد در سال 2017 برخوردار هستند.

بانک جهانی با انتشار گزارشی اعلام کرد: چشم انداز رشد در کشورهای در حال توسعه آسیای جنوب شرق و اقیانوس آرام در سه سال آینده انعطاف پذیر باقی می ماند.
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا ، چین با 6.5 درصد از بزرگترین رشد اقتصادی در سال جاری میلادی در این منطقه برخوردار خواهد بود اما سایر کشورهای در حال توسعه این منطقه نیز به فراخور فعالیت های اقتصادی خود چشم انداز مطلوبی در این زمینه خواهند داشت. مهمترین یافته های مطرح در این گزارش به شرح ذیل است:
** رشد اقتصادی چین در سال 2017 با اندکی کاهش از 6.7 درصد در سال 2016 به به 6.5 درصد می رسد و روند کاهش احتمالا در سال 2018 نیز ادامه یافته و این رقم به 6.3 درصد خواهد رسید.
** در سایر کشورهای درحال توسعه منطقه جنوب شرق آسیا نیز انتظار می رود رشد اقتصادی از 4.8 درصد در سال 2016 به 5 درصد در سال جدید میلادی افزایش یابد. روند این رشد برای سال 2018 نیز صعودی است و به 5.1 خواهد رسید.
** در مجموع انتظار می رود رشد اقتصادی در کشورهای در حال توسعه جنوب شرق آسیا در سال مالی 2017-18 به 5.7 درصد افزایش یابد. این رقم در سال 2016 ، 5.8 درصد بود.
** طبق این گزارش ، تقاضای داخلی در اکثر کشورهای جنوب شرق آسیا از روند افزایشی برخوارد خواهد بود. روند کاهش تولید کالا در این کشورها به سود وارد کنندگان و در عین حال نرخ تورم در اکثر این کشورها شاهد روند کاهشی خواهد بود.
** اما اقتصاد کشورهای منطقه با چالش های قابل توجهی مانند روند کند رشد اقتصادهای پیشرفته و آهنگ آرام رشد در کشورهای درحال توسعه و رکود تجارت جهانی روبه رو است.
کارشناسان بانک جهانی به این کشورها توصیه می کنند سخت تر شدن اوضاع مالی جهانی در سال 2017،کاهش رشد اقتصاد جهانی و نیز کاهش روند رشد اقتصادی چین سریعتر از پیش بینی های اعلام شده از جمله عوامل موثری هستند که اقتصاد آنها را به چالش می کشند و بنابراین آنها باید اقدامات موثری را برای کاهش آسیب پذیری مالی و اعتباری اتخاذ کنند.
در درازمدت این کشورها باید عوامل ایجاد کننده محدودیت در رشد پایدار و فراگیر خود را مانند شکاف های ساختاری و سوء تغذیه را مورد شناسایی قرار دهند.
** در چین رشد اقتصادی متوسط خواهد بود زیرا این کشور مجبور به ایجاد توازن مجدد در مصرف ، بخش خدمات و افزایش ارزش افزوده خواهد بود.
**در میان دیگر اقتصادهای بزرگ منطقه ، چشم انداز رشد در مورد فیلیپین با 6.4 درصد قوی است .در ویتنام نیز این رقم به 6.3 خواهد رسید.
** اندونزی از روند محکمتری در رشد برخوردار خواهد بود . رشد اقتصادی این کشور از 4.8 درصد در سال 2015 به 5.5 درصددر سال 2018 افزایش خواهد یافت. البته تحقق این پیش بینی منوط به افزایش سرمایه گذاری عمومی و موفقیت اقدامات این کشور برای بهبود فضای سرمایه گذاری و افزایش درآمدها خواهد بود.
** وضعیت اقتصادی در مالزی چشم انداز مناسبی ندارد و رشد اقتصادی در این کشور که در سال2015 به 5 درصد رسیده بود، در سال 2016 به دلیل کاهش تقاضای جهانی نفت و صنایع وابسته آن به 4.2 رسید و در سال 2017 هم وضع مشابه خواهد داشت.
**در اقتصادهای کوچکتر آسیا چشم انداز رشد اقتصادی در این کشورها به ویژه در صادرات برخی کالاها وخیم تر است.
به طور مثال مغولستان فقط احتمالا یک درصد رشد را به دلیل ضعف در صادرات مواد معدنی و تلاش برای کنترل بدهی ها ،تجربه می کند.
کارشناسان بانک جهانی به کشورهای حوزه جنوب شرق آسیا توصیه کردند برای مقابله با چالش های اقتصادی پیش روی خود در سال جدید میلادی ، با سوء تغذیه مقابله کنند، شکاف های زیرساختی در جوامع را کاهش دهند، همکاری بخش خصوصی و دولتی افزایش یابد و بهره وری مدیریت سرمایه گذاری عمومی بهبود یابد.
آساق** مریم شفیعی **1577** انتشاردهنده: حسن حسین زاده

[ منبع این خبر سایت ایرنا، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چشم انداز بانک جهانی: رشد اقتصادی جنوب شرق آسیا در سال جدید، 5.7 درصد است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغاتX