سازمان امور مالیاتی: وجود فرار مالیاتی از 13 تا 30 هزار میلیارد تومان

رئیس کل سازمان امور مالیاتی: رقم فرار مالیاتی در کشور به حدود 13 تا 30 هزار میلیارد تومان می رسد.
به گزارش خبرگزاری صداو سیما ؛سیدکامل تقوی نژاد در پایان نشست با فعالان بخش خصوصی و اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معدن و کشاورزی تهران در جمع خبرنگاران افزود: در این باره سازمان امور مالیاتی از ابتدای امسال، اداره کل مبارزه با فرار مالیاتی را برای اعمال ماده 181 قانون مالیات های مستقیم و همچنین کمیته خدمات مودیان در اداره های استانی را راه اندازی کرده است.
وی اضافه کرد: همه تراکنش های بانکی مشکوک از مراجع مختلف دریافت شده و در اختیار این کمیته و اداره کل قرار می گیرد تا رسیدگی شود.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: صاحبان این تراکنش ها، اگر در زمره مودیان مالیاتی نباشند با تشکیل پرونده، مالیات شان دریافت می شود.
تقوی نژاد افزود: با برنامه ریزی انجام شده، امسال حداقل 5 هزار میلیارد تومان از این مبلغ شناسایی و وصول می شود که در بخش های مختلف وجود دارد.
وی گفت: آمار و اطلاعات لازم برای دریافت مالیات در بخش های تولید و واردات از مبادی رسمی وجود دارد، اما عمده فرار مالیاتی مربوط به قاچاق کالاها و همچنین زنجیره های ناشناخته ای است که در مرحله پس از تولید به وجود می آید.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور درباره اختلاف در آمار فرار مالیاتی گفت: فرار مالیاتی موضوع ناشناخته ای است از این رو آمار اعلام شده برآوردهای مختلف با شیوه های گوناگون از جمله از طریق تولید ناخالص داخلی، میزان مالیات و یا نسبت سهم مالیات به تولید ناخالص داخلی است که این تفاوت ها را به وجود آورده است.
تقوی نژاد افزود: هم اینک سهم مالیات از تولید ناخالص داخلی هفت درصد است که با برآورد کارشناسان می تواند به بیش از 10 درصد نیز افزایش یابد.
تقوی نژاد خاطرنشان کرد: در صورت وصول ارقام مربوط به فرارمالیاتی، دستیابی به سهم 10 درصدی امکان پذیر است که در قانون برنامه ششم توسعه نیز این موضوع را متعهد شده ایم.
وی ادامه داد: جهت گیری سازمان امور مالیاتی این است که با افزایش پایه های جدید مالیاتی، ایجاد منابع جدید برای دریافت مالیات و همچنین دریافت مالیات از منابع ناشناخته، افزایش درآمدها در کشور اتفاق بیفتد.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه کرد: در قانون دو نوع مجازات برای فرار مالیاتی در نظر گرفته شده که مورد نخست مربوط به پنهان کنندگان مالیات و مورد دوم مربوط به همکاران و مباشران در این پدیده است.
تقوی نژاد افزود: در قانون مالیات های مستقیم نیز مجازات های حقوقی و کیفری به این موضوع اضافه شده است و مواد 274 تا 277 قانون به این مساله اشاره دارد.
وی همچنین گفت: مجازات های نوع ششم می تواند برای این افراد از طریق شعبه های خاص و یا شعب فعلی اعمال شود.
تقوی نژاد اضافه کرد: در قانون جدید اجازه تشکیل شعب ویژه رسیدگی به تخلفات مالیاتی به قوه قضاییه داده شده و بنده هم در نامه ای به رئیس قوه قضاییه، تکمیل این شعبه ها را به صورت خاص خواستار شدم.

[ منبع این خبر سایت عصرایران، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سازمان امور مالیاتی: وجود فرار مالیاتی از 13 تا 30 هزار میلیارد تومان» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت عصرایران، اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغاتX