ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نخستین باشگاه دانشگاهی خانه صنعت، معدن و تجارت، در مشهد افتتاح شد

مشهد- ایرنا- باشگاه دانشگاهی خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی، به عنوان نخستین باشگاه دانشگاهی این تشکل در کشور، روز پنجشنبه همزمان با روز ملی صنعت و معدن، طی مراسمی در دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد گشایش یافت.

به گزارش ایرنا، نایب رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در این مراسم گفت: فقر دانش در حوزه تولید که از فقدان ارتباط موثر بین صنعت و دانشگاه نشات می گیرد، علت اصلی تعطیلی واحدهای تولیدی بوده است، زیرا آنها موفق نشدند خود را در مسیر توسعه تولید به روزرسانی کنند.
حسن حسینی افزود: علت شمار بسیار دانش آموختگان بیکار نیز تامین نبودن زیرساخت های لازم در حوزه آموزش به منظور کارآفرینی و ایجاد شغل برای دانشجویان است که از نبود ارتباط موثر بین بخش صنعت و دانشگاه و نبود نیازسنجی نشات می گیرد.
وی اظهار کرد: تاکنون تنها بخش صنعت پزشکی کشور از سرمایه علمی دانشگاه بهره کافی برده و در این راستا موفق عمل کرده است.
نایب رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران، افتتاح باشگاه دانشگاهی خانه صنعت، معدن و تجارت را اقدام ارزشمند در مسیر بهبود روابط بین بخش صنعت و دانشگاه دانست.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این مراسم گفت: این دانشگاه به وزارت علوم پیشنهاد کرده است که بودجه های پژوهشی به طور مستقیم در اختیار دانشگاه ها قرار نگیرد، بلکه این بودجه در اختیار بخش صنعت قرار گیرد و دانشگاه ها برای جذب آن تلاش کنند.
محمد کافی افزود: از این طریق پیوند بین بخش صنعت و دانشگاه عمیق تر و کاستی ها در زمینه فقدان ارتباط گیری موثر بین این دو حوزه رفع می شود.
وی بیان کرد: نگاه استادان به چاپ مقاله های شان در مجلات خارجی و نگاه صنعتگران به واردات فناوری از خارج از کشور، دیوار بین صنعت و دانشگاه را بلند و بلندتر می کند.
وی گفت: نخبگان دانشگاه راهی جز ورود به بخش صنعت ندارند، زیرا مراکز تحقیقاتی از نیروی انسانی اشباع شده اند، از این رو افتتاح باشگاه دانشگاهی خانه صنعت، معدن و تجارت می تواند مسیر حضور موثر نخبگان در صنعت را هموار سازد.
رئیس دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این مراسم گفت: عصر کنونی، عصر اقتصاد دانش بنیان است و دانشگاه ها در بدنه اقتصاد، نقش اتاق فکر را بازی می کنند.
حبیب رجبی افزود: چند سالی است که دانشگاه فردوسی مشهد به سوی کارآفرینی گام نهاده و در زمینه ارتباط با صنعت، این دانشکده اقدام به اعزام هفتگی استاد به یک واحد تولیدی کرده و آمادگی برای برگزاری دوره های کوتاه مدت برای استادان به منظور حضور موثر در واحدهای تولیدی دارد.
وی با تاکید بر اینکه رساله های مقطع دکترای حوزه مهندسی باید تقاضا محور و پاسخگو به یکی از نیازهای بخش تولید باشد، اظهار کرد: هدف از تربیت دانش آموخته مقطع دکترا در این دانشکده، فقط تربیت مدرس نیست، بلکه هدف پاسخ به یکی از نیازهای بخش صنعت و تقویت ارتباط بین دو حوزه صنعت و دانشگاه است.
وی گفت: دانشگاه فردوسی مشهد نخستین دانشگاه در کشور است که آیین نامه ارتقای استادان به شرط کار پژوهشی در حوزه فناوری را اجرا کرده است.
رجبی افزود: این مرکز آموزشی در حوزه دیپلماسی علمی و جذب دانشجویان خارجی، دانشجویانی را پذیرفته که کشورهای محل اقامت آنها تاثیر بسیار در بازارهای منطقه دارند.
وی در باره باشگاه دانشگاهی خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز گفت: راهبردهای این باشگاه، تجاری سازی ایده ها، برقراری ارتباط موثر میان جامعه کارآفرینان با دانشجویان، جذب دانشجویان در واحدهای صنعتی و معدنی، انجام مطالعات راهبردی و پژوهش های صنعتی و معدنی، حمایت از نخبگان و مخترعان و پایان نامه های دانشجویی است.
وی، حضور مستقیم مدیران 29 انجمن صنایع همگن استان در دانشگاه، برگزاری کارگاه های تخصصی، استفاده از ظرفیتهای علمی برای تولید دانش بنیان، ارائه مشاوره های صنعتی با حضور کارآفرینان برجسته کشور، برگزاری بازدیدهای علمی- صنعتی و همایش هایی با محوریت تولیدکنندگان را از دیگر راهبردهای این باشگاه برشمرد.
وی اظهار کرد: این باشگاه دانشگاهی هم اکنون 160 عضو از دانشجویان دارد و مدیریت آن هم به دانشجویان واگذار شده است.
دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد دارای پنج هزار دانشجو، 180 عضو هیات علمی، هفت رشته و 80 کد رشته است.
در این مراسم، تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه فردوسی و خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی، برای راه اندازی نخستین باشگاه دانشجویی خانه صنعت امضا و این خانه به طور رسمی گشایش یافت.
7489 / 6053/

[ منبع این خبر سایت ایرنا، استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده