ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رشد اعتیاد زنان به مواد مخدر در کردستان سه برابر مردان است

سنندج- ایرنا- دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کردستان با اشاره به اینکه چهار تا شش درصد معتادان استان را بانوان تشکیل می دهند گفت: از سال 80 تا 90 رشد اعتیاد زنان به مواد مخدر در استان سه برابر شده است.

به گزارش ایرنا سلیم کریمی روز پنجشنبه در دیدار اعضای شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر و سازمان های مردم نهاد با نماینده ولی فقیه در کردستان، میانگین سن اعتیاد در بانوان کردستانی را 21 سال ذکرکرد.
وی با اشاره به اینکه مواد مخدر جزو چهار بحران اصلی دنیاست و اولین آسیب کشور شناخته شده است، علل 50 درصد طلاق ها را ناشی از اعتیاد به مواد مخدر دانست.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کردستان بیشترین مواد مصرفی مواد مخدر در استان را تریاک، هرویین، حشیش و شیشه عنوان کرد.
وی سطح تحصیلات معتادان استان را سیکل و بی سواد عنوان کرد و افزود: آمار دستگیری ها بیانگر آنست که اکثر معتادان مصرف کننده در رده مشاغل آزاد، راننده و بیکار هستند.
کریمی میانگین سن شروع مصرف مواد مخدر در کردستان را حدود 22 تا 23 سال ذکر کرد و افزود: میانگین سنی مصرف مواد مخدر در کشور نیز 21 سال است.
وی با اشاره به اینکه مواد مخدر و اعتیاد در جامعه تبعات و عوارض منفی اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بدنبال دارد گفت: سال گذشته اقدامات مطلوبی در امر مبارزه با مواد مخدر انجام شده است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کردستان از تغییر ذایقه مصرف مواد مخدر از سنتی به صنعتی در سال های اخیر ابراز نگرانی کرد و گفت: در 10 سال گذشته روند مصرف مواد صنعتی در کشور افزایش یافته است.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون جامعه از افزایش اعتیاد به مواد مخدر در جامعه نگران هستند بر مردمی کردن مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد.
به گفته وی؛ اگر معضل مواد مخدر در جامعه کنترل نشود مواد مخدر به همه بدنه کشور نفوذ می کند.
کریمی همکاری سمن ها با شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: 78 سمن فعال در امر مبارزه با مواد مخدر با ما همکاری می کنند.
وی رشد ابتلا به اعتیاد را 1.4 درصد ذکر کرد و گفت: طبق شیوه شناسی سال گذشته 19 تا 21 هزار معتاد برآورد شده است.
وی با بیان اینکه رسانه ها بستر مناسبی برای مبارزه با مواد مخدر ها هستند افزود: در راستای مبارزه با معضل مواد مخدر باید از ابزار رسانه بهره گرفت.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کردستان اظهارکرد: شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر تاکنون 190 جلسه در استان و شهرستان ها برگزار کرده است.
وی افزود: کمیته فرهنگی پیشگیری و مبارزه با اعتیاد اقدامات زیادی در امر مبارزه با اعتیاد برگزار کرده است.
به گفته وی در راستای اجرای برنامه های فرهنگی، در خانواده ها 84 هزار نفر، در مراکز آموزشی 27 هزار نفر و در محله ها 120 هزار نفر آموزش های پیشگیری از اعتیاد را فراگرفتند.
190/7352

[ منبع این خبر سایت ایرنا، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده