ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

هنر تئاتر مناسب‌ترین ابزار برای مقابله بانفوذهای فرهنگی است/ولنگاری فرهنگی و نشاط هیچ‌گونه تناسبی با همدیگر ندارند

نجف قراچورلو رئیس سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی
رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه هنر تئاتر مناسب‌ترین ابزار برای مقابله بانفوذهای فرهنگی است، گفت: ولنگاری فرهنگی و نشاط هیچ‌گونه تناسبی با همدیگر ندارند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، نجف قراچورلو ظهر امروز در نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر که در خانه فرهنگ تبریز برگزار شد، با اشاره به اینکه ممکن است غفلت از یکسری مسائل کوچک، کلیات برنامه و فعالیت‌های فرهنگی را زیر سؤال ببرد، اظهار داشت: در خصوص جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر شاید در کنار اینکه آثار مثبت آن در راستای ظرفیت‌های منطقه ارسباران در جشنواره تئاتر کوتاه، می‌توانیم قدمی از این پیش‌تر رویم ولی باید در کنار معرفی فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی منطقه، به بیانات مقام معظم رهبری توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه هنر تئاتر مناسب‌ترین ابزار برای مقابله بانفوذهای فرهنگی است، افزود: هنر تئاتر یکی از راهکارهای مقابله با نفوذ فرهنگی دشمن بوده و درعین‌حال جشنواره سراسری تئاتر کوتاه نیازمند چشم‌انداز بلندمدت است تا تعیین کند که آینده جشنواره تئاتر به کجا ختم خواهد شد و در قالب همین چشم‌انداز بلندمدت برنامه‌ریزی صورت گیرد.

رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان‌شرقی، با اشاره به اینکه معرفت افزایی، از جمله نتایج چشم‌انداز بلندمدت جشنواره تئاتر کوتاه اهر خواهد بود، گفت: حتی می‌توان در این جشنواره به دوران قبل از دفاع مقدس، دوران مشروطیت که منطقه ارسباران مورد حملات روس‌ها قرارگرفته بود، به رشادت‌ها و فداکاری‌های بسیار بزرگ در آنان اشاره کرد که باید در این جشنواره به آن‌ها نیز پرداخته شود.

وی بابیان اینکه با برنامه‌ریزی جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر به سمتی سوق داده شود که منتهی به مهندسی فرهنگی باشد، افزود: در کنار فعالیت‌هایی که انجام خواهد شد از شادابی و نشاط که نیاز جامعه امروزی است نباید مورد غفلت واقع شود درحالی‌که ولنگاری فرهنگی و نشاط هیچ‌گونه تناسبی با همدیگر ندارد، شاید حتی با ساده‌ترین نمایش‌های تئاتر و دارای محتوا می‌توان در کنار آسیب‌های اجتماعی و موارد دیگر نشاط و شادابی ایجاد کرد.

ضرورت صیانت و حفاظت از آیین‌های اصیل ایرانی اسلامی در قالب تئاتر/حواشی به وجود آمده در نهمین دوره جشنواره کوتاه اهر، تناسبی با فرهنگ مردم منطقه ارسباران و اهر نداشت

به گزارش تسنیم، سید محمد عابدی، فرماندار اهر نیز دراین جلسه، با اشاره به اهمیت برگزاری جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر، اظهار داشت: این جشنواره درحالی‌که یک برنامه فرهنگی است باعث شده هنرمندان و مردم کشور بیش‌ازپیش به منطقه ارسباران و شهرستان اهر توجه داشته باشند و لازمه اهمیت به این توجهات ویژه مردم، برگزاری هرچه بهتر جشنواره است.

وی با اشاره به اینکه هدف از برپایی جلسات شورای سیاست‌گذاری جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر شناسایی نقاط ضعف و قوت در جهت رفع آن‌هاست، تصریح کرد: اولویت اصلی از برگزاری جشنواره تئاتر کوتاه اهر معنویت افزایی بوده تا بتوانیم در راستای آن به معنویت مردم شهرستان و منطقه در قالب هنر تئاتر که بهترین شیوه برای بیان مسائل و مشکلات مردم است و مقام معظم رهبری بارها بر اهمیت هنر تئاتر تأکید کرده‌اند، توجه کنیم.

فرماندار شهرستان اهر بابیان اینکه بهترین شیوه برای برگزاری جشنواره‌های فرهنگی ازجمله تئاتر کوتاه توجه به بیانات مقام معظم رهبری است، گفت: در جشنواره تئاتر تلاش می‌کنیم تا آموزه‌های دینی و آداب و سنن دیرینه کشور، آذربایجان و حتی منطقه ارسباران را به عرصه ظهور برسانیم و همین امر باعث می‌شود تا مردمی که از آداب‌ورسوم دیگر اقوام را مشاهده نکرده‌اند در قالب نمایش آن‌ها را آشنا کنیم.

وی با تاکید بر اینکه شاید در برخی از نقاط کشور آیین و سنت‌هایی وجود داشته باشد که مردم منطقه ارسباران با آن‌ها آشنایی ندارد و می‌توان با ایجاد تغییر کوچکی در این سنت‌ها برای مردم مناطق دیگری از کشور اسلامی قابل‌درک باشد، تصریح کرد: اولویت مهمی که می‌تواند مدنظر قرار گیرد، صیانت و حفاظت از آیین‌های اصیل ایرانی اسلامی است و با تشکیل گروهی بازبینی و داوری که بتوانند تمامی موارد و مسائل را تشخیص دهند تا مورد رنجش و نارضایتی مردم قرار نگیرد.

عابدی با تأکید بر اینکه حواشی به وجود آمده در نهمین دوره جشنواره کوتاه اهر تناسبی با فرهنگ مردم منطقه ارسباران و اهر نداشت، بیان کرد: نباید مسائل و مواردی چه در حین برگزاری و چه در اختتامیه جشنواره تئاتر کوتاه اهر پیش آید که تمامی زحمات عوامل اجرایی و دست‌اندرکاران را به هدر دهد.

وی اضافه کرد: مسائل طلاق، مواد مخدر و سایر آسیب‌های اجتماعی را می‌توان در قالب هنرنمایشی برای مردم آگاه‌سازی کرد و به اعتقاد بنده جشنواره تئاتر کوتاه اهر بهترین فرصت است لذا در طول سال گذشته تمامی مسئولان پای‌کار بودند و در برگزاری نهمین جشنواره از هیچ تلاشی دریغ نکردند درحالی‌که مشکلات مالی نیز وجود داشت.

فرماندار اهر با اشاره به اینکه تمامی آثار راه‌یافته به دهمین جشنواره تئاتر کوتاه اهر بایستی توسط گروهی موردبررسی دقیق و بازبینی قرار گیرد، خاطرنشان کرد: در کشور برای هر چیزی قوانین وجود دارد حتی در هنرنمایشی و تئاتر و اگر موردی پیش بیاید طبق قوانین با آن برخورد کرد نه اینکه از کوچک‌ترین موضوع بحرانی به وجود آورد، تا اینکه بتوان از هنر تئاتر معنویت افزایی و دین افزایی کرد که نیازمند نظارت دقیق مسئولان ذی‌ربط است.

وی بابیان اینکه مسائل فرهنگی در تمامی موضوعات نقش پر رنگی دارد، یادآور شد: از هر چیزی مهم‌تر اقدام و عمل در زمینهٔ فرهنگ است و بایستی در جامعه مسائل فرهنگی در اولویت‌های جامعه قرار گیرد به‌طوری‌که هر مشکلی که در جامعه پیش می‌آید از ضعف فرهنگی بوده امیدواریم با تلاش مسئولان فرهنگی، فرهنگ اصیل ایرانی به‌ویژه آذربایجانی‌ها در جشنواره تئاتر کوتاه اهر نمود بیشتری پیدا کند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم نیوز، استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم نیوز، استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده