ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

احیای دریاچه ارومیه از بخش‌های ویژه جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر است

علی محرمی معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی
معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، ایثار و شهادت، حجاب و عفاف، اقتصاد ملی، حمایت از تولید ملی، اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل و احیای دریاچه ارومیه را از بخش ویژه‌های دهمین دوره جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، علی محرمی در نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر (ارسباران) که در خانه فرهنگ تبریز برگزار شد، با اشاره به همکاری دستگاه‌های اجرایی استان و مدیران در برگزاری جشنواره تئاتر کوتاه ارسباران، اظهار داشت: جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر تا هفتمین دوره به‌صورت منطقه‌ای برگزار می‌شد، از هشتمین دوره به‌صورت فرا منطقه‌ای و نهمین دوره این جشنواره به‌صورت کشوری برگزارشده است.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته در نهمین دوره جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر بیش از 57 گروه نمایشی از تمامی استان‌های کشور حضور یافته بودند، افزود: خوشبختانه با همکاری تمامی دستگاه‌های اجرایی توانستیم جشنواره سراسری تئاتر کوتاه را با موفقیت برگزار کنیم.

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، بابیان اینکه همکاری مستمر مسئولان فرهنگی و سیاسی در برگزاری دهمین دوره جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر تأثیر قابل‌توجهی در عرصه هنرهای نمایشی کشور خواهد داشت، گفت: براساس سیاست‌های ترسیم‌شده فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، بحث موضوعات و مسائل ارسباران، آداب‌ورسوم بومی استان بیشتر موردتوجه قرارگرفته است.

وی ایثار و شهادت، حجاب و عفاف، اقتصاد ملی، حمایت از تولید ملی، اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل و احیای دریاچه ارومیه را از بخش ویژه‌های دهمین دوره جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر عنوان کرد، بیان داشت: سال گذشته هم‌زمان با راه‌اندازی تنها سینمای اهر بعد از 18 سال تعطیلی، شاهد افتتاح دبیرخانه دائمی جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران در اهر بودیم و با موافقت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، این دبیرخانه فعالیت رسمی خود را از سال گذشته شروع کرده است.

محرمی با تأکید بر اینکه تلاش‌های عوامل اجرای انجمن هنرهای نمایشی شهرستان اهر باعث شده تا جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران به دهمین دوره برسد، اظهار کرد: فراخوان و اساس‌نامه‌ای از سوی انجمن هنرهای نمایشی شهرستان اهر تهیه و تنظیم‌شده امیدواریم به‌عنوان قانون این جشنواره مبنای اقدام و عمل در جشنواره تئاتر کوتاه باشد.

وی ابراز امیدواری کرد: اساس‌نامه تنظیم‌شده و اقدام به تک‌تک بندهای آن امیدواریم شاهد هیچ‌گونه کوتاهی نباشیم که کلیات جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر را زیر سؤال ببرد.

اگر بخواهیم تئاتر در فرهنگ شهرستان اهر و به‌تبع در تأثیرپذیری منطقه ارسباران اثرگذار باشد، این مسئله بدون بهره‌گیری از ظرفیت‌های فرهنگی و گردشگری میسر نمی‌شود.

به گزارش تسنیم، میرغفار حسینی، مدیرعامل کانون ارسبارانی‌های مقیم تبریز نیز در این جلسه، با اشاره به ضرورت برنامه ریزی در بخش تئاتر اظهار داشت: تا زمانی که هنر تئاتر و یا موسیقی وجود دارد نباید برای رساندن پیام از ابزارآلات دیگری استفاده کنیم و چنانچه که اگر قصد برگزاری جشنواره‌های تئاتر وجود داشته باشد، بایستی در این جهت برنامه‌ریزی صورت گیرد.

وی با ابراز تأسف از اینکه در روز شهرستان اهر باوجود اطلاع‌رسانی‌های گسترده‌ای که صورت گرفت ولی جمعیت اندکی حضور یافته بودند، افزود: متأسفانه در برنامه "روز شهرستان اهر" به نام نامی عالم عالی‌قدر حضرت آیت‌الله‌العظمی شیخ حسین نجفی اهری نام‌گذاری شده بود، ولی تعداد اندکی در این مراسم باعظمت حضور داشتند و اغلب مسئولان استانی به دلیل ناهماهنگی‌ها و بی برنامگی‌ها حتی اطلاع نداشتند.

مدیرعامل کانون ارسبارانی‌های مقیم تبریز، با اشاره به اینکه حضور افراد تأثیرگذار در نهادهای فرهنگی موجب توسعه فرهنگ در آذربایجان شرقی می‌شوند، گفت: با توجه به تعدد مراجع تصمیم‌گیری‌های امور فرهنگی، مسئولیت مسئولین نهادهای فرهنگی بسیار سنگین بوده چراکه به‌طور مثال در برگزاری جشنواره تئاتر کوتاه اهر ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های ذی‌ربط کاری دشوار است.

وی بابیان اینکه شورای سیاست‌گذاری دهمین جشنواره تئاتر کوتاه اهر همانند خانواده‌ای در جامعه فرهنگی است، یادآور شد: هرگونه مسئله و اختلاف‌نظری که در این خانواده وجود دارد نباید به جامعه کشیده شود و این امر به جز با برنامه‌ریزی دقیق محقق نمی شود.

حسینی با اشاره به اینکه زبان هنر، گویا و ماندگار است، تصریح کرد: گروه‌های هنری از بیشتر استان‌ها دعوت می‌شوند تا در جشنواره شرکت کنند و زبان هنر، زبان گویا و ماندگار است، هر گروهی تلاش می‌کند تا از فرهنگ‌های مختلف استان‌ها در قالب تئاتر پیامی بیان کند درحالی‌که با مسائل کوچک برای آن‌ها محدودیت ایجاد می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه اگر تغییراتی در فرهنگ اقوام که قصد حضور در جشنواره تئاتر کوتاه اهر را دارند ایجاد کنیم شاید آن‌ها دیگر مشتاق به شرکت در این جشنواره نخواهند شد، اظهار کرد: در این جشنواره تنها شهرستان اهر و یا منطقه ارسباران مطرح نیست که بگوییم فقط فرهنگ این منطقه مدنظر است و باید  اول بدانیم از میهمانان متفاوتی میزبانی می‌کنیم و آن‌ها از فرهنگ‌های مختلفی برخوردار هستند درحالی‌که حتی اگر مهمان را داخل خانه‌های خود اجازه ورود دهیم نمی‌توانیم فرهنگ خودمان به میهمانان ارائه کنیم و  این عمل از کرامت مهمانداری دور است.

مدیرعامل کانون ارسبارانی‌های مقیم تبریز، با اشاره به اینکه در برنامه و نمایش‌های زنده نیازمند نگرش واقع‌بینانه است، بیان کرد: شاید در اجرای زنده تئاتر خارج از متن نوشته‌شده بر زبان جاری شود اما کسی نمی‌تواند عهده‌دار مسئولیت گفتار و کردار هنرمند در صحنه باشد، اگر بخواهیم تئاتر در فرهنگ شهرستان اهر و به‌تبع در تأثیرپذیری منطقه ارسباران اثرگذار باشد، این مسئله بدون بهره‌گیری از ظرفیت‌های فرهنگی و گردشگری میسر نمی‌شود.

وی بیان داشت: اگر تنها هدف اجرای نمایش‌هایی باشد که مدنظر ماست هنرمند نمی‌تواند به‌طوری‌که دلمان می‌خواهد نمایش را اجرا کند و آن هدفی که از توسعه فرهنگ داریم با این طرز فکر نمی‌توان به این اهداف دست‌یافت، پس باید به اندازه ای امکانات داشته باشیم که سیاست‌گذاری انجام‌شده تحقق یابد.

حسینی بابیان اینکه تبریز برای میزبانی از گردشگران پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال 2018 آماده می‌شود آیا غیر از جاذبه‌های گردشگری ارسباران مگر جای دیگری داریم، گفت: منطقه ارسباران در حالی میزبان گردشگران تبریز 2018 خواهد بود که برنامه‌ریزی صورت گیرد و مگر این گردشگران در خود تبریز اقامت می‌کنند؟ و یا اینکه غیر جنگل‌های ارسباران مناطق دیگری نیز داریم که گردشگران را به آن سمت‌وسو هدایت کنیم و ارسبارانی‌ها اگر بخواهند از این ظرفیت استفاده کنند، نیازمند برنامه‌ریزی شفاف است.

وی با تأکید بر اینکه کانون ارسبارانی‌های مقیم تبریز با ثبت رسمی و مجوز وزارت کشور فعالیت می‌کند، خاطرنشان کرد: تاکنون در این کانون کارگروه 14 گانه ای فعال بوده و در قسمت‌های مختلف و در راستای توسعه منطقه ارسباران، ارسبارانی‌های مقیم تبریز فعالیت می‌کنند و امیدواریم سهمی در عرصه هنر دارد به‌جای آورده و همگام و همسو با سیاست‌های جشنواره تئاتر کوتاه اهر به‌عنوان تشکل مردم‌نهاد و همراه کند و کانون ارسبارانی‌های مقیم تبریز با جدیت از هنر تئاتر ارسباران حمایت خواهد کرد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم نیوز، استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم نیوز، استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده