ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

افزایش دستگیری مجرمان سایبری در بهار امسال

مشهد- ایرنا- رئیس پلیس فتا خراسان رضوی گفت: دستگیری مجرمان سایبری
در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 15 درصد افزایش داشته است.

سرهنگ جواد جهانشیری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در همین مدت در وقوع جرایم سایبری 50 درصد و کشف جرایم نیز 10 درصد افزایش مشاهده می شود.
وی ادامه داد: 51 درصد جرایم در فضای مجازی مربوط به حوزه مالی و اقتصادی است و جرایم اخلاقی، اجتماعی و امنیتی نیز 49 درصد جرایم را به خود اختصاص می دهند.
وی اظهار کرد: 26 درصد جرایم اقتصادی برداشت اینترنتی غیر مجاز از حساب بانکی کاربران است که علت آن افزایش ضریب استفاده از اینترنت در بین خانواده ها و افزایش کاربران فضای سایبری است.
سرهنگ جهانشیری گفت: 72 درصد جرایم استان در شهرستان مشهد و پس از آن به ترتیب در شهرستان های تربت حیدریه، سبزوار و نیشابور بوده است.

* طرح پانجیا 9
رئیس پلیس فتا خراسان رضوی افزود: طرح پانجیا 9 از مهم ترین طرح هایی بود که در زمینه مبارزه با عرضه داروهای غیر مجاز در فضای سایبری به صورت هماهنگ با 115 کشور اجرا شد.
وی اظهار کرد: در اجرای این طرح 22 متهم دستگیر و یک هزار و 531 بسته دارو به ارزش تقریبی 500 میلیون ریال کشف و ضبط شد.
وی گفت: درراستای پشتیبانی اطلاعات، نظارت و کنترل میدانی عرضه کنندگان خدمات اینترنتی در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته 7،4 درصد افزایش داشته است.
سرهنگ جهانشیری ادامه داد: همچنین در جهت اشرافیت بر فعالیت های گروه ها و شبکه های اجتماعی، در همین مدت در تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری در حوزه رسانه ملی 27 درصد افزایش مشاهده می شود.
وی گفت: ارائه آموزش و ارتقای آگاهی مردم از طریق برگزاری نمایشگاه ها، تهیه لوح های فشرده، بروشور و مانند آن توسط پلیس فتا 15 درصد افزایش داشته است.
وی افزود: فعالیت در عرصه جرم یابی بدون شاکی نیز با توجه به اشرافیت پلیس فتا رشد 15 درصدی داشته است.

* فوریت های پلیسی
سرهنگ جهانشیری گفت: در بهار امسال 118 مورد گزارش مردمی به پلیس فتا دریافت شده که 112 مورد به صورت تلفنی پاسخ داده شد و رسیدگی به 6 مورد نیز در دست اقدام است.
وی افزود: پرونده های رسیده در بخش فنی و ادله دیجیتال 19 درصد افزایش داشت که استنادسازی ادله دیجیتال با 25 درصد رشد پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است.

* کسب رتبه دوم کشور
وی گفت: فعالیت پلیس فتا خراسان رضوی در نیمه دوم سال گذشته نسبت به نیمه اول همان سال رشد قابل ملاحظه ای داشته که منجر به صعود سه پله ای و کسب رتبه دوم استان در کشور شده است.
وی به توانمندسازی کارکنان پلیس فتا اشاره و اظهار کرد: در این حوزه برنامه های تربیت بدنی، کوه پیمایی، دفاع شخصی و تیراندازی در دستور کار پلیس فتا قرار دارد.
وی افزود: کارشناسان پلیس فتا علاوه بر ارتقای آموزش فنی و تخصصی، آموزش های لازم در حوزه های عمومی را نیز فرا می گیرند.
7500/ 6053

[ منبع این خبر سایت ایرنا، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده