ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تغییر اقلیمی علت اصلی بارش‌های سیل آسای اخیر در‌آذربایجان‌شرقی

‌مدیر کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: تغییر اقلیمی علت اصلی بارش‌های سیل آسای اخیر در استان است.

باران بارندگی سیل فارن

به گزارش ‌‌ایسنا‌، فرخ مطلبی‌فر در جلسه ستاد بحران استان با بیان اینکه بارش‌های اخیر سیل آسا در نیمه دوم خرداد ماه سال جاری باعث بروز شایعاتی شد، اظهار کرد: در این شایعات ایجاد شده علت اصلی بارش‌های سیل آسای اخیر پدیده ال‌نینو عنوان شده بود، اما باید گفت که این بارش‌ها هیچ ارتباطی به این پدیده ‌ندارد.

وی افزود: تغییر اقلیمی علت اصلی بارش‌های اخیر بود که به دلیل ورود پدیده cut-off یا همان سامانه مدیترانه‌ای به کشور ایجاد شده است.

وی با اشاره به میزان بارندگی در شهرستان‌های استان تاکید کرد: در بارش‌های سیل آسای اخیر بیش ترین میزان بارندگی در شهرستان شبستر با 96 میلی متر و کمترین آن در شهرستان میانه با 1.4 میلی متر گزارش شده است. در شهر تبریز نیز شاهد 34 میلی متر بارندگی بودیم.

مطلبی‌فر تاکید کرد: بارش‌های سیل آسای اخیر را با ارسال اطلاعیه به دستگاه دولتی پیش بینی کرده بودیم.

مدیر‌کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه در سال زراعی جاری 303 میلی متر بارش داشته ایم، اظهار کرد: این میزان نسبت به دوره کوتاه مدت سه درصد کاهش و نسبت به دوره بلندمدت 15 درصد افزایش یافته است.

وی صحت اطلاعات هواشناسی را در گرو تجهیز سیستم های پیش بینی دانست و گفت: پیش بینی‌های ما در حد بزرگ مقیاس است که در صورت تجهیز سیستم‌ها می‌توانیم این را به ریز مقیاس تبدیل کرده و مدل پیش بینی جدیدی را در کل استان به کار بندیم.انتهاي پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا، استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا، استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده