ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

خرید یک میلیون و 395 هزار تن گندم از کشاورزان خوزستانی

اهواز – ایرنا – رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان از کسب مقام نخست خرید گندم این استان در کشور خبر داد و گفت: امسال یک میلیون و 395 هزار تن گندم از کشاورزان خوزستان خریداری شده است.

این میزان خرید گندم یک رکورد در تاریخ کشاورزی خوزستان به شمار می آید زیرا بالاترین خرید گندم در خوزستان یک میلیون و 280 هزار تن در سال زراعی 86-85 بوده است.
کیخسرو چنگلوایی روز پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: خرید گندم در فصل زراعی جاری نسبت به سال زراعی گذشته که 960 هزار تن بوده، 45 درصد افزایش داشته است.
وی افزود: امسال در استان یک میلیون و 800 هزار تن گندم تولید شده است که 65 هزار تن از آن به عنوان بذر و بخشی از آن به مصرف کشاورزان (خودمصرفی) استفاده می شود و در آمار خرید قید نخواهد شد.
چنگلوایی با اشاره به اینکه تمام شهرستان های خوزستان تولید گندم دارند، اضافه کرد: شهرستان شوش با تولید 230 هزار تن گندم، شهرستان اول در تولید این محصول است.
وی با بیان اینکه امسال 400 هزار هکتار زیر کشت گندم آبی و 150 هزار هکتار زیر کشت گندم دیم رفته، تاکید کرد: این میزان تولید گندم در حالی اتفاق افتاده که خوزستان در ماه های گذشته درگیر حوادث همچون سیلاب بوده است.
به گفته وی از 19 دی تا 25 اسفند 94 در استان بارندگی اتفاق نیفتاد که این مساله باعث آسیب به زمین های دیم نیز شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان همچنین گفت: تولید کلزا از هشت هزار و 200 تن در فصل زراعی گذشته به 13 هزار تن در فصل زراعی جاری رسیده که 53 درصد افزایش را نشان می دهد.
وی افزود: تولید چغندر قند نیز پارسال 300 هزار تن و امسال 385 هزار تن بوده است.
برداشت گندم از فروردین آغاز شده و تا خرداد ادامه داشته است.
خوزستان بیش از دو میلیون هکتار زمین مستعد کشاورزی دارد که به دلیل کمبود آب حدود یک میلیون هکتار آن زیر کشت می رود. این استان با تولید 14 میلیون تن یکی از قطب های کشاورزی کشور است.
در سال های اخیر با بحران آب در حوضه رودخانه های کارون، کرخه، جراحی و زهره کشت پائیزه در استان با مشکل روبه رو شده و کشت تابستانه ممنوعیت هایی دارد.
7151/6064/1042

[ منبع این خبر سایت ایرنا، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده