ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آیین پهلوانی و اخلاق شاخصه دیانت، لازمه سیاست

اصفهان – ایرنا - اخلاق و بالاتر از آن آئین پهلوانی شاخصه دیانت و لازمه سیاست است، زیرا اخلاق و سجایای اخلاقی حکومتداران، در رفتار و باورهای مردم تاثیری عمیق و ماندگار دارد.

به گزارش ایرنا، رابطه اخلاق و سیاست از موضوعاتی مهم است که در طول تاریخ ذهن بسیاری از سیاستمداران و تحلیلگران را به خود معطوف کرده و بخش مهمی از آثار این اندیشمندان مربوط به تبیین رابطه این دو مقوله حساس و تعیین کننده در حیات بشری است.
از زمانهای بسیار دور این پرسش در اذهان وجود داشته که آیا می توان اخلاق و سیاست را در کنار یکدیگر قرار داد؟ این پرسش توسط بسیاری از پیشوایان دینی و تحلیلگران سیاسی پاسخ داده شده است.
عده ای مثل ماکیاولیستها معتقد بودند که برای رسیدن به هدف نباید از بکارگیری هر نوع وسیله ای بیم داشت. عده ای نیز عقیده داشتند که اگر لازمه رسیدن به هدف، دست زدن به روشهای خلاف وجدان و اخلاق و اسلوبهای ناپسند و نارواست، باید از آن هدفها چشم پوشید، زیرا عمل انسانی تنها در چارچوب قواعد اخلاقی مجاز است.

ژان ژاک روسو از اندیشمندان سیاسی و اجتماعی در کتاب «قرارداد اجتماعی» خود مسئله اخلاق را بر اساس ساختارهای اجتماعی شرح می ‌دهد و معتقد است که اخلاق و برابری به عنوان قراردادهای حقوقی در جامعه مورد تاکید قرار گیرد.

ابونصر فارابی از نخستین متفکران اسلامی است که پیوند اخلاق و سیاست را مورد تحلیل قرار داده است.بطوری که «بحث اخلاقی» را مبنای سیاست می‏داند و «مدینه فاضله» خود را با توجه به معیارهای اخلاقی مشخص می‏کند و در مقابل صحبت از «مدینه فاسقه» می‏کند که مدینه‏ای است که در آن از «فضیلت‏های اخلاقی» جایی ندارند.

امیرالمؤمنین علی علیه السلام نیز مسئولان سیاسی را نسبت به رعایت تقوا سیاسی درعرصه زندگی فردی و اجتماعی سفارش کرده اند.

ایشان در نهج البلاغه می فرمایند که زمامدار و حاکم باید اخلاق سیاسی را در حوزه مأموریت خود مراعات کند.

از سوی دیگر از جمله معیارهای اخلاقی‏ که در فرآیند تصمیم‏گیری در عرصه سیاست بایدمدنظر داشت، رعایت انصاف، عدالت و مبارزه با ظلم و ستم در جامعه است .

رعایت انصاف به عنوان یک مقوله اخلاقی باید به طرز مطلوبی برای مردم وجود داشته باشد و حق هر کس در بهترین حالت ممکن رعایت شود.

امام علی (ع) همچنین یکی از عوامل سقوط و اضمحلال دولت‏ها را خدشه‏دار شدن اصول و سجایای اخلاقی می ‏دانند.

از نظر امام خمینی(ره)، در دین مبین اسلام اخلاق و سیاست باید بطور همزمان مورد توجه‏ قرار گیرد.

از نظر ایشان از یکسو برای عمل به قوانینی چون عدالت و رفع و دفع ظلم و جور، وجود مجری و تشکیل حکومت ضروری است و از دیگر سوی، دستگاه‏های حکومتی و مسؤلان موظف به مراعات اخلاق اسلامی هستند.

بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در دیدگاه های سیاسی خود به مبانی اخلاقی خویش همواره پایبند بودند و به انسان و محوریت او در حیات بشری توجهی خاص داشتند.

سیاستمداران،امروز نیز بر این عقیده تاکید دارند که اخلاق پایه و رکن حکومت و سیاست است .

یکی از نمایندگان استان اصفهان در دهمین مجلس شورای اسلامی معتقد است که اخلاق زیر بنای سیاست است و اگر سیاست منطبق بر اخلاق نباشد حکومتداری تا حد زیادی با مشکلات روبه رو می شود.

زهرا سعیدی در این باره می گوید: به قطع و یقین سجایای اخلاقی موجب آرامش و پیشرفت جامعه می شود،

وی افزود: اکثر کسانی که در سیاست منحرف شده اند از سجایای اخلاقی بی بهره بوده اند.

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: خداشناسی و توجه به آموزه های دینی بهترین راهبرد برای سیاست و سیاستمدار است.

سعیدی با بیان اینکه اخلاق و رعایت قواعد آن به گروه خاصی تعلق ندارد، گفت: عوام و خواص همه به نوعی تکلیف اخلاقی را احساس می کنند و کسی که خود را مکلف به فعل اخلاقی می داند خود را موظف به ادای آن می کند.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: سیاست در ساحت اسلام بر پایه فضایل اخلاقی و ارزشهای اسلامی و انسانی استوار است و از ابزارهای زنده نگه داشتن اصول اخلاقی در جامعه می باشد.

وی اضافه کرد: سیاستمداران در همه حال باید جزو متعهدان به اصول اخلاقی باشند.

یک مدرس دانشگاه نیز در گفت و گو با ایرنا درباره رابطه اخلاق و سیاست گفت: جایگاه اخلاق در سیاست از دورانهای باستان همواره مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است.

احمد رضا حمصیان ادامه داد: برای مثال سقراط سعی داشت که حکومتداران و مردم را با اخلاق و وظایف اخلاقی آشنا کند و می پنداشت که سیاست باید خیر انسان را مد نظر قرار دهد و یا افلاطون حکومتها را بر اساس اخلاق طبقه بندی می کرد.

وی اضافه کرد: مقوله های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی تاثیر مستقیم بر سیاست دارد.

به گفته این مدرس دانشگاه رفتار مردم تا حدود زیادی به رفتار حاکمان برمی گردد، بنابراین هر حکومتی می تواند میزان اخلاق در بدنه جامعه را دستخوش تغییر کند.
به عقیده حمصیان، اگرچه حل معضلات اخلاقی در جامعه و بویژه در بین سیاستمداران بسیار پیچیده است، اما وضع قوانین مناسب و التزام به این قوانین می تواند نقطه شروع مناسبی برای تبیین اخلاق در سیاست باشد.
حکیمیان نژاد - گ / 6020 / 1339

[ منبع این خبر سایت ایرنا، استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده