ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

برداشت آب از سفره های زیرزمینی خراسان رضوی، سه برابر استاندارد

مشهد- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی گفت: میزان برداشت آب از سفره های زیرزمینی خراسان رضوی بیش از سه برابر استانداردهای جهانی آن است.

حسین اسماعیلیان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس استانداردهای بین المللی سالاانه باید تنها 40 درصد از منابع آب تجدیدپذیر و سفره های زیرزمینی برداشت شود که این رقم در خراسان رضوی 140 درصد است.
وی تصریح کرد: طبق استانداردها این رقم در شرایط خاص و اضطراری می تواند تا 60 درصد برسد.
اسماعیلیان ادامه داد: با این اضافه برداشت شرایط دشت های آبی استان هر روز حادتر می شود و دیگر منابع آبی در درون نداریم که با آن اکتفا کنیم بلکه فقط باید منابع موجود را نجات داد.
مدیرعامل آبفای خراسان رضوی افزود: در نگاه بلندمدت باید انتقال آب از خارج از استان و تامین بخشی از آب مورد نیاز از سایر نقاط در دستور کار باشد.
اسماعیلیان ادامه داد: اگر هم اکنون برای این مهم اقدام کنیم نتیجه آن 20 سال دیگر حاصل می شود و به نسبت آن هر روزی که این اقدام به تاخیر بیفتد دچار خسارت های جبران ناپذیری خواهیم شد.
وی با بیان اینکه وضعیت خشکسالی و بحران آب در شرق کشور حادتر از دیگر نقاط است، تصریح کرد: مطالعات انتقال آب به فلات مرکزی در دستور کار وزارت نیرو است و با پیگیری مسئولان استان مطالعات شرق کشور بویژه خراسان رضوی در اولویت پیگیری است.
اسماعیلیان گفت: وضعیت بحران آبی در استان هر سال حادتر می شود و اینکه تابستان ها بدون قطعی آب سپری می شود به معنای عدم وجود مشکل نیست بلکه هدف به حداقل رساندن مشکل برای مردم است.
30 شهر خراسان رضوی تابستان امسال در شرایط تنش آبی با کسری 855 لیتر آب در ثانیه مواجه هستند.
650 هزار مشترک با یک میلیون و800 هزار نفر جمعیت در 73 شهر (به جز مشهد) در استان شش میلیون نفری خراسان رضوی زیر پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی هستند.
کلانشهر سه و نیم میلیون نفری مشهد شرکت آب و فاضلاب مستقل دارد.
7505/5132

[ منبع این خبر سایت ایرنا، استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده