ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

طنین فریاد وحدت در سیستان و بلوچستان

روزنامه محلی سیستان و بلوچستان ضمیمه روزنامه خراسان در شماره 19292مورخ 10 تیر95/ به مناسبت روز جهانی قدس گزارشی با عنوان 'فریاد وحدت' منتشر کرده است.

علمای شیعه و سنی سیستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار این روزنامه همچون سال های گذشته بر شرکت در راهپیمایی روز قدس تاکید و مردم را به حضور گسترده در راهپیمایی این روز دعوت کردند.
شماری از علما و روحانیون تشیع و تسنن سیستان و بلوچستان با محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم مسلمان فلسطین، حضور مسلمانان در این روز را یک وظیفه شرعی می دانند تا با حضور و حمایت خود بار دیگر مبارزان فلسطینی را به ادامه مبارزه امیدوارتر کنند.
فلسطین موضوع اصلی جهان اسلام است
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زاهدان در این باره می گوید: در آستانه جمعه پایانی ماه مبارک رمضان و روز جهانی قدس هستیم که این روز از برکات اندیشه امام راحل(ره) است. مفهوم روز جهانی قدس این است که فریادهای جامعه اسلامی علیه صهیونیسم و نظام استکبار جهانی که اسرائیل را به عنوان غده سرطانی نگه داشته اند، طنین انداز شود. زیرا تلاش استکبار جهانی، تضعیف امت اسلامی و حفظ کیان رژیم صهیونیستی است. آیت ا... «عباسعلی سلیمانی» می افزاید: روز جهانی قدس به دستور امام خمینی(ره) به گونه ای تعیین شد که همه امت اسلامی بتوانند در این روز به حمایت و دفاع از فلسطین عزیز و مسجد الاقصی بپردازند. چنین روزی فریاد ملت مسلمان علیه تجاوز، تعدی، بی قانونی و هرج و مرج است. زیرا یک گروه از مکانی دیگر به یک کشور اسلامی آمده اند و با اشغال کشور آن ها علیه مسلمانان بدترین جنایات را مرتکب می شوند. وی اظهار می کند: در سال های اخیر دشمنان اسلام سعی کردند کارهایی در کشورهای اسلامی انجام دهند تا مسلمانان را به خود مشغول کنند. جنگ های نیابتی که در منطقه آغاز شده و لشکرکشی به یمن، پیدایش داعش در سوریه و عراق و به هم زدن زیرساخت کشورهای خط مقدم مقاومت و تجاوز به حقوق شهروندی مردم مظلوم بحرین، توطئه هایی است تا بتوانند از این طریق اولویت فلسطین را در افکار مردم مسلمان جهان از بین ببرند و فلسطین که موضوع اصلی جامعه اسلامی است از دستور خارج شود. وی ادامه می دهد: وظیفه داریم امسال با حضور جدی در راهپیمایی روز قدس موضوع فلسطین را به عنوان مسئله اول جهان اسلام قلمداد کنیم، زیرا قبله اول مسلمانان و محل عروج پیامبرمان بوده و یکی از چهار مسجدی است که نبی مکرم اسلام(ص) سفارش کرده اند مسلمانان به آن منطقه سفر کنند و در آنجا به نماز بایستند. امیدواریم با همت والای امت اسلامی آزادی قدس را در عمر خود شاهد باشیم و نماز عید فطر با حضور امت مسلمانان در آنجا اقامه شود.
ترس اسرائیل و استکبار جهانی از روز قدس
مدیر امور فرهنگی نهاد مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان هم می گوید: امام (ره) فرمودند که روز قدس، روز اسلام است و هر کسی موافق با روز قدس است موافق با اسلام است و هر کسی که مخالف با روز قدس است مخالف با اسلام است. بنابراین با حضور در این راهپیمایی، مسلمانان و جهان را متوجه مردم فلسطین می کنیم و تنفر از اسرائیل را افزایش می دهیم و با این راهپیمایی توطئه ها را از بین می بریم. حجت الاسلام «علی فقیهی» می افزاید: هر کس طرفدار اسلام است و دلش برای اسلام می تپد باید در این راهپیمایی شرکت کند، زیرا قبله اول مسلمانان است. 37 سال است تأثیر این راهپیمایی را مشاهده کرده ایم. اسرائیل و استکبار از طریق مزدوران خود اجازه نمی دهند در کشورهای عربی و خلیج فارس راهپیمایی انجام شود و این یکی از تأثیرات روز قدس است که نشان می دهد اسرائیل و استکبار جهانی از این موضوع ترسیده اند و امید می رود منجر به آزادی قدس باشد.
موظف هستیم در مقابل ظلم واکنش نشان دهیم
مسئول نهاد نمایندگی رهبری در امور اهل سنت واحد چابهار نیز می گوید: براساس آموزه های دینی، موظف هستیم در مقابل هجمه ها و ظلم ها علیه انسان ها واکنش نشان دهیم. امیرمومنان علی(ع) فرمودند: دشمن ستمکاران باشید و یار و یاور مظلومان. مردم مسلمان فلسطین 70 سال است با ظلم صهیونیسم مبارزه می کنند و ندای آنها بلند است که مسلمانان به داد ما برسید. امروز بر همه لازم است که به داد قدس برسیم و در راهپیمایی روز قدس شرکت فعال داشته باشیم. حجت الاسلام «ابراهیم غلامی دارابی» می افزاید: امروز با توجه به ارتباط آل سعود و جریان ترکیه و به رسمیت شناختن اسرائیل و ارتباط با اسرائیل لازم است که در راهپیمایی این روز فعال تر شرکت داشته باشیم و حضور در راهپیمایی امسال اهمیت بیشتری نسبت به همه سال ها دارد، به همه مسلمانان توصیه می شود در این راهپیمایی شرکت کنند و مردم مظلوم فلسطین و قبله اول مسلمانان را فراموش نکنند.
روز قدس سبب وحدت مسلمانان است
مسئول شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان و امام جماعت مسجد علی ابن ابیطالب(ع) زاهدان هم می گوید: امام خمینی (ره) فرمودند: روز قدس روز اسلام است مردم می دانند انگلیس با همکاری عوامل خود در منطقه و با دید استعماری به خلیج فارس و جهان اسلام اسرائیل را ایجاد کرد که از این طریق جهان اسلام را کنترل و منابع آن را به غارت ببرد و امروزه اسرائیل با جنایاتی که مرتکب شده است به منزله غده سرطانی در جهان اسلام به شمار می رود. حجت الاسلام «غلامرضا عباسی» می افزاید: زمانی که اسرائیل ایجاد شد مقاومت هایی هم صورت گرفت و برخی با سازش و خیانت با اسرائیل به مماشات پرداختند که با پیروزی انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) روز قدس را تعیین کردند تا همه مسلمانان جهان اسلام علیه اسرائیل برای آزادی قدس راهپیمایی کنند و مورد استقبال ملت های اسلامی قرار گرفت، اگرچه برخی از دولت های اسلامی که مزدور اجانب و اسرائیل بودند کارشکنی دارند. وی ادامه می دهد: این راهپیمایی آثار خوب و برکات فراوانی داشته است مسلمانان را در مقابل دشمن بیدار نگه می دارد و بزرگ ترین دستاورد روز قدس است، همچنین میان مسلمانان وحدت ایجاد می کند که با هر مذهبی که دارند آرزومند آزادی قدس هستند و در این راهپیمایی شرکت می کنند.
مردم حضور گسترده داشته باشند
امام جماعت اهل سنت مسجد مکی زاهدان هم در این باره می گوید: روز قدس یک روز تاریخی در انقلاب اسلامی است و روزی است که امام راحل(ره) آن را به حمایت از مسلمانان فلسطین و اعتراض علیه رژیم اشغالگر اسرائیل تعیین کرده است. این روز حیاتی، تاریخی و مهم و جهانی است که از طرف جمهوری اسلامی ایران نام گذاری شده و شایسته است مردم حضور گسترده و فعالی در راهپیمایی این روز داشته باشند و اعتراض خود را علیه اشغالگران و غاصبان و متجاوزان اسرائیل و حمایت خود را از مظلومان فلسطین اعلام کنند. مولوی «عبدالحمید اسماعیل زهی» می افزاید: از مردم دعوت می کنیم که در این روز حضور فعال و گسترده ای داشته باشند. راهپیمایی روز قدس اظهار حمایت است و جهان آن را قبول دارد و هرچه گسترده تر باشد بیشتر موثر و مورد قبول است.
آرزوی مسلمانان آزادی قدس شریف است
امام جمعه اهل سنت مسجد الرغیب زاهدان هم می گوید: راهپیمایی روز قدس از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگرچه در برخی از کشورهای اسلامی این راهپیمایی انجام نمی شود، اما در جمهوری اسلامی ایران هر سال این روز گرامی داشته می شود و مردم در راهپیمایی روز قدس شرکت می کنند که نشان دهنده اهمیت به قدس و موضوع فلسطین است. مولوی «صالح محمد شهنوازی» می افزاید: پس از آنکه امام خمینی(ره) آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را روز قدس اعلام کردند این راهپیمایی انجام شد و هنوز هم ادامه دارد و ادامه خواهد داشت تا مسلمانان در همه جای جهان به این روز اهمیت بدهند و این روز برای از بین رفتن اسرائیل اهمیت دارد. امام خمینی(ره) فرموده بودند «اگر هر یک از مسلمانان یک سطل آب روی اسرائیل بریزد اسرائیل را آب می برد.» اما متأسفانه مسلمانان این کار را انجام نمی دهند و با اسرائیل هماهنگ شده اند، به جز جمهوری اسلامی ایران که مخالف رژیم صهیونیستی است و برای آزادی قدس تلاش می کند امیدواریم به آرزوی خود که آزاد شدن قدس شریف است برسیم. وی بیان می کند: اهل تسنن و تشیع اگر جدی و صادقانه در این مسیر گام بردارند بهترین شیوه است. هر یک از اهل سنت که این روز را گرامی ندارد و در راهپیمایی آن شرکت نکند درست نیست. ما هم باید شکرگزار خداوند، قرآن و نظام جمهوری اسلامی ایران باشیم، زیرا بهترین امنیت را در این روزهای آشفته جهان در ایران داریم و باید همگان همراه و همدل باشیم و روز جهانی قدس را روزی بزرگ برای شکست اسرائیل بدانیم و همه در این رویداد مهم شرکت کنیم.
لزوم شرکت شیعه و سنی در این راهپیمایی
امام جمعه اهل سنت مسجد اشاعه التوحید زاهدان هم نیز می گوید: وظیفه همه مسلمانان است که در این راهپیمایی شرکت کنند، اگر نمی توان به مردم فلسطین کمک کرد حداقل حمایت خود را با شرکت در این راهپیمایی نشان دهیم. امام خمینی (ره) فرمودند: همگان در راهپیمایی شرکت کرده و علیه اسرائیل که دشمن سرسخت مسلمانان است شعار دهند. مولوی «محمد اسماعیل زهی» می افزاید: توصیه این است که همگان اعم از شیعه و سنی در این راهپیمایی شرکت کنند تا مشت محکمی بر دهان اسرائیل باشد و بتوانیم حمایت خود را از مردم مظلوم فلسطین ابراز کنیم.
وظیفه شرعی، قانونی و وجدانی
امام جماعت یکی از مساجد اهل تسنن استان هم می گوید: مردم مسلمان‌فلسطین چندین سال است به دلیل بی تفاوتی سایر مسلمانان زیرچکمه های اسرائیل لگدمال شده اند و مشکل دیگر اینکه استکبار جهانی مسلمانان را روبه روی هم قرار می دهد و مردم مظلوم فلسطین به فراموشی سپرده شده اند. مشکل مسلمانان این است که امروز در مقابل هم قرار گرفتند و اسرائیل به راحتی می تواند فلسطینیان را از خانه و کاشانه خود بیرون می کند و انواع جنایات را مرتکب شود. مولوی «محمدرسول کرد» بیان می کند: شرکت در راهپیمایی روز قدس باعث افتخار ما مسلمانان است و یک وظیفه شرعی، قانونی و وجدانی است که در این راهپیمایی شرکت و همبستگی خود را با مردم مظلوم فلسطین اعلام می کنیم، زیرا فلسطین پاره تن اسلام است.
8006/6081

[ منبع این خبر سایت ایرنا، فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده