پنج کانون مولد گرد و غبار در همدان وجود دارد

همدان - ایرنا - معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست همدان گفت: طبق مطالعات صورت گرفته پنج کانون مولد گرد و غبار در این استان شناسایی شده است.

سید عادل عربی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا خاطرنشان کرد: آثار خشکسالی های چند ساله و تشنگی زمین سال 88 نمایان شد و این زخم تازه با ورود ریزگرد از کشورهای همسایه همزمان شد.
وی افزود: خشکسالی تالابها را نیز گرفتار خود کرد بگونه ای که سال 88 بیشتر تالاب های کشور نیز خشک شدند و تداوم این رویه موجب بروز ریزگرد شد.
وی توضیح داد: با توجه به خشک شدن تالابها، جابجایی خاک سطح تالاب با اندک وزش باد سهل و آسان شد و این موضوع علاوه بر منشاء خارجی، بروز منشاء داخلی در بوجود آمدن ریزگرد را نیز موجب شد.
معاون فنی محیط زیست همدان گفت: پدیده گرد و غبار از دهه گذشته کشور را فرا گرفت و با وجود افزایش بارندگی و احیای برخی تالاب ها نظیر تالاب خوزستان همچنان ادامه دارد.
عربی اضافه کرد: عمده ترین کانون بروز ریزگرد در ایران منشاء خارجی دارد و طبق بررسی های صورت گرفته سه کشور اردن، عراق و عربستان عامل اصلی بروز این پدیده هستند.
وی اضافه کرد: هم اینک از منظر علمی ایران به جایگاهی دست یافته است که می تواند مسیر، روز و شدت و زمان بروز پدیده گرد و غبار را بطور دقیق شناسایی کرده و هشدارهای لازم را بدهد تا تدبیر و امکانات لازم برای حفظ سلامتی افراد بویژه طیف های بیمار و حساس جامعه پیش بینی شود.
وی گفت: با توجه به اینکه برای منشاء خارجی گرد و غبار نمی توان کاری کرد بنابراین می طلبد برای کاستن اثر ریزگردهایی که منشاء داخلی دارند تلاش کرد و با مدیریت صحیح از ایجاد کانون های جدید گردوغبار جلوگیری کرده و میزان آلودگی های کانونهای موجود را نیز کاهش داد.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست همدان گفت: عمده ترین منشاء داخلی بروز گرد و غبار خشک شدن تالابها و فرسایش خاک اراضی ملی است .
عربی بیان کرد: استان همدان نیز جزو استانهای متاثر از پدیده ریزگرد است با این وجود شدت گرد و غبار در این استان نسبت به استانهای همجوار و مرزی کمتر است.
وی افزود: محیط زیست همدان پنج ایستگاه پایش در شهرهای همدان، ملایر، کبودراهنگ، نهاوند و اسدآباد مستقر کرده که می توان با بهره گیری از این تجهیزات زمان ورود ریزگرد به آسمان استان را پیش بینی کرد.
معاون فنی حفاظت محیط زیست همدان اظهار کرد: در راستای مقابله با این پدیده، طرحنامه شناسایی کانونهای ریزگرد در داخل استان همدان تهیه و به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال شده که پس از تامین اعتبار این پروژه مطالعاتی اجرایی می شود.
عربی اضافه کرد: در راستای جلوگیری از تبدیل شدن سطح تالابهای خشک شده استان به کانون ریزگرد اقداماتی برای احیای این تالابها در حال پیگیری است.
وی گفت: با توجه به بارش های سال گذشته و فصل بهار امسال سطح تالاب آق گل مرطوب شده و خاک مرطوب نیز در صورت وزش باد جابجا نمی شود.
وی تهیه طرحنامه و ارسال به سازمان حفاظت محیط زیست برای تامین اعتبار و برنامه های اجرا شده برای حفاظت از تالابها را دو اقدام مهم محیط زیست همدان برای جلوگیری از ریزگرد عنوان کرد.
معاون فنی حفاظت محیط زیست همدان اضافه کرد: برخی از برنامه های دیگر سازمانها نیز بصورت غیرمستقیم در کاهش اثر کانونهای ریزگرد موجود در داخل استان تاثیر داشته است.
عربی مثال زد: بستن چاههای غیرمجاز توسط شرکت آب منطقه ای و افزایش سرانه فضای سبز و برنامه ریزی برای جلوگیری از فرسایش خاک در اراضی ملی از جمله کپه کاری توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان در کاهش اثر کانونهای ریزگرد تاثیر مثبت داشته است.
وی گفت: یک میلیارد و 300 میلیون ریال برای حفاظت فیزیکی تالابها اختصاص یافته و 600 میلیون ریال نیز برای بسترسازی و مدیریت زیست بومی تالابهای همدان به محیط زیست همدان پرداخت شده است.
وی فرهنگسازی، تنویر افکار عمومی و آموزش شهروندان در زمینه استفاده خردمندانه از تالابها و منابع آبی را از دیگر راهبرها و عوامل مهم و مثر در جلوگیری از بروز گرد و غبار دانست.
7526/6993

[ منبع این خبر سایت ایرنا، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پنج کانون مولد گرد و غبار در همدان وجود دارد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغاتX