ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پنج کانون مولد گرد و غبار در همدان وجود دارد

همدان - ایرنا - معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست همدان گفت: طبق مطالعات صورت گرفته پنج کانون مولد گرد و غبار در این استان شناسایی شده است.

سید عادل عربی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا خاطرنشان کرد: آثار خشکسالی های چند ساله و تشنگی زمین سال 88 نمایان شد و این زخم تازه با ورود ریزگرد از کشورهای همسایه همزمان شد.
وی افزود: خشکسالی تالابها را نیز گرفتار خود کرد بگونه ای که سال 88 بیشتر تالاب های کشور نیز خشک شدند و تداوم این رویه موجب بروز ریزگرد شد.
وی توضیح داد: با توجه به خشک شدن تالابها، جابجایی خاک سطح تالاب با اندک وزش باد سهل و آسان شد و این موضوع علاوه بر منشاء خارجی، بروز منشاء داخلی در بوجود آمدن ریزگرد را نیز موجب شد.
معاون فنی محیط زیست همدان گفت: پدیده گرد و غبار از دهه گذشته کشور را فرا گرفت و با وجود افزایش بارندگی و احیای برخی تالاب ها نظیر تالاب خوزستان همچنان ادامه دارد.
عربی اضافه کرد: عمده ترین کانون بروز ریزگرد در ایران منشاء خارجی دارد و طبق بررسی های صورت گرفته سه کشور اردن، عراق و عربستان عامل اصلی بروز این پدیده هستند.
وی اضافه کرد: هم اینک از منظر علمی ایران به جایگاهی دست یافته است که می تواند مسیر، روز و شدت و زمان بروز پدیده گرد و غبار را بطور دقیق شناسایی کرده و هشدارهای لازم را بدهد تا تدبیر و امکانات لازم برای حفظ سلامتی افراد بویژه طیف های بیمار و حساس جامعه پیش بینی شود.
وی گفت: با توجه به اینکه برای منشاء خارجی گرد و غبار نمی توان کاری کرد بنابراین می طلبد برای کاستن اثر ریزگردهایی که منشاء داخلی دارند تلاش کرد و با مدیریت صحیح از ایجاد کانون های جدید گردوغبار جلوگیری کرده و میزان آلودگی های کانونهای موجود را نیز کاهش داد.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست همدان گفت: عمده ترین منشاء داخلی بروز گرد و غبار خشک شدن تالابها و فرسایش خاک اراضی ملی است .
عربی بیان کرد: استان همدان نیز جزو استانهای متاثر از پدیده ریزگرد است با این وجود شدت گرد و غبار در این استان نسبت به استانهای همجوار و مرزی کمتر است.
وی افزود: محیط زیست همدان پنج ایستگاه پایش در شهرهای همدان، ملایر، کبودراهنگ، نهاوند و اسدآباد مستقر کرده که می توان با بهره گیری از این تجهیزات زمان ورود ریزگرد به آسمان استان را پیش بینی کرد.
معاون فنی حفاظت محیط زیست همدان اظهار کرد: در راستای مقابله با این پدیده، طرحنامه شناسایی کانونهای ریزگرد در داخل استان همدان تهیه و به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال شده که پس از تامین اعتبار این پروژه مطالعاتی اجرایی می شود.
عربی اضافه کرد: در راستای جلوگیری از تبدیل شدن سطح تالابهای خشک شده استان به کانون ریزگرد اقداماتی برای احیای این تالابها در حال پیگیری است.
وی گفت: با توجه به بارش های سال گذشته و فصل بهار امسال سطح تالاب آق گل مرطوب شده و خاک مرطوب نیز در صورت وزش باد جابجا نمی شود.
وی تهیه طرحنامه و ارسال به سازمان حفاظت محیط زیست برای تامین اعتبار و برنامه های اجرا شده برای حفاظت از تالابها را دو اقدام مهم محیط زیست همدان برای جلوگیری از ریزگرد عنوان کرد.
معاون فنی حفاظت محیط زیست همدان اضافه کرد: برخی از برنامه های دیگر سازمانها نیز بصورت غیرمستقیم در کاهش اثر کانونهای ریزگرد موجود در داخل استان تاثیر داشته است.
عربی مثال زد: بستن چاههای غیرمجاز توسط شرکت آب منطقه ای و افزایش سرانه فضای سبز و برنامه ریزی برای جلوگیری از فرسایش خاک در اراضی ملی از جمله کپه کاری توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان در کاهش اثر کانونهای ریزگرد تاثیر مثبت داشته است.
وی گفت: یک میلیارد و 300 میلیون ریال برای حفاظت فیزیکی تالابها اختصاص یافته و 600 میلیون ریال نیز برای بسترسازی و مدیریت زیست بومی تالابهای همدان به محیط زیست همدان پرداخت شده است.
وی فرهنگسازی، تنویر افکار عمومی و آموزش شهروندان در زمینه استفاده خردمندانه از تالابها و منابع آبی را از دیگر راهبرها و عوامل مهم و مثر در جلوگیری از بروز گرد و غبار دانست.
7526/6993

[ منبع این خبر سایت ایرنا، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده