ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بهای نفت در بازار آسیا کاهش یافت

تهران - ایرنا - بهای نفت خام در پی دو روز افزایش و عبور از مرز 50 دلار ، روز پنجشنبه به علت اثر روانی افزایش اخیر قیمت و بهبود دورنمای عرضه ، در بازار آسیا کاهش یافت .

به گزارش خبرگزاری فرانسه از سنگاپور ، آمار رسمی ذخایر نفت خام آمریکا که روز چهارشنبه منتشر شد نشان داد این ذخایر در هفته منتهی به 24 ژوئن (جمعه چهارم تیر) با 4.1 میلیون بشکه کاهش به 526.6 میلیون بشکه رسیده که این موضوع نیز در روز چهارشنبه به افزایش قیمت نفت کمک کرده بود.
اما روز پنجشنبه در حدود ساعت 7و 35 دقیقه به وقت گرینویچ (12 و 5 دقیقه به وقت ایران) بهای نفت خام وست تگزاس اینترمدیت با 73 سنت کاهش با قیمت هر بشکه 49 دلار و 15 سنت داد و ستد شد.
نفت خام برنت دریای شمال نیز با قیمت هربشکه 49 دلار و 84 سنت داد و ستد شد که 77 سنت کاهش داشت.
دورنمای بهبود عرضه نفت و اشباع بیش از پیش بازار به دلیل افزایش نسبی قیمت در هفته های اخیر و عامل روانی ناشی از آن علت کاهش بهای نفت عنوان شده است. فعالان بازار نفت اکنون نگران هستند که تثبیت قیمت نفت در حدود بشکه ای 50 دلار ممکن است تولیدکنندگان را به افزایش تولید تشویق کند که این امر می تواند به تشدید مازاد عرضه منجر شود.
خبرگزاری فرانسه به نقل از «الکس ویجایا» معامله گر نفتی شرکت «سی ام سی مارکتس» نوشت: مرز 50 دلاری قیمت نفت یک سطح مقاومت روانی در بازار است زیرا این قیمتی است که از حیث مالی می تواند تولیدکنندگان را به ازسرگیری تولید تشویق کند.
وی افزود: از اواسط ماه ماه (اواخر اردیبهشت) تا کنون قیمت نفت در حد 51 تا 52 دلار تثبیت نشده اما چنانچه عوامل بنیادین بازار تغییر کنند به عنوان مثال عرضه کاهش یابد ، ممکن است شاهد بالا رفتن بیشتر قیمت باشیم.
این در حالی است که در پی لغو اعتصاب در نروژ - یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت خام در دریای شمال - دورنمای عرضه نفت بهبود یافته است.
بهای نفت روز چهارشنبه در پی اعلام کاهش ذخایر نفت خام آمریکا، 4 درصد افزایش یافته و قیمت نفت برنت از مرز روانی 50 دلار عبور کرد.
روز چهارشنبه بهای نفت برای دومین روز پیاپی افزایش یافت بطوری که قیمت نفت از روز دوشنبه تا چهارشنبه نزدیک به 8 درصد افزایش یافت و تقریبا تمام کاهش های پس از اعلام نتیجه همه پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را جبران کرد.
مترجمام**1078**1859

[ منبع این خبر سایت ایرنا، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده