ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

یک استخر سایت پرورش میگوی بویرات بوشهر به بیماری لکه سفید آلوده شد

بوشهر- ایرنا-مدیرکل دامپزشکی استان بوشهرگفت:باتوجه به آلوده شدن یک استخر پرورش میگو در سایت بویرات درشمال استان بوشهر، رعایت نکته های بهداشتی برای پیشگیری از شیوع بیماری لکه سفید ضروری است.

دکترمرتضی بحرانی روز پنجشنبه درگفت وگو با ایرنا افزود:ناقلان بیماری لکه سفید در استخرهای پرورش میگو ناشی از وجود سخت پوستان از جمله خرچنگهاست که بررسی دقیق سیستم فیلتراسیون در استخرها ضروری است.
وی تصریح کرد: پرورش‌دهندگان نسبت به تهیه غذای میگوی مجوز دار اقدام کنند و مصرف غذای غیرمجاز و فاقد مجوز لازم به عنوان زنگ خطری برای شیوع بیماری تلقی می ‌شود.
بحرانی گفت: جابه‌جایی غذا بین مزرعه های پرورشی و سایت‌ها، استفاده از دستگاه‌های سنجش پارامترهای آب و محیط قابل حمل آبزیان از موارد رعایت نکردن ضوابط قرنطینه‌ای و بهداشتی است.
وی با اشاره به عوامل مستعدکننده بیماری گفت: وجود سخت ‌پوستان ، تغذیه نامناسب به دلیل ناکافی بودن غذای مصرفی منجر به کاهش سطح ایمنی و متعاقب آن باعث ایجاد شرایط مساعد برای بروز بیماری لکه سفید می شود.
بحرانی با تاکید براینکه کنترل بیماری به رفتار پرورش دهندگان بستگی دارد افزود: امروز انجام عملیات پرورش آبزی در کنار بیماری در دنیا مطرح است و پرورش دهندگان باید در کنار ویروس و بیماری با رعایت نکته های بهداشتی کار پرورش را دنبال کنند.
بیماری لکه سفید پارسال به پرورش دهندگان میگو در استان بوشهر 250 میلیارد ریال خسارت وارد کرد که انتظار می رود صندوق بیمه محصولات کشاورزی درصدی از این مبلغ را به پرورش دهندگان پرداخت کند.
پارسال پرورش میگو در سطح چهار هزار هکتار در استان بوشهر انجام شد که با توجه به شیوع بیماری لکه سفید هشت هزار و 500 تن میگوی پرورشی تولید شد که نسبت به پیش بینی تولید 12هزار تن، سه هزار و 500 تن کاهش داشت.
6047/ 6045

[ منبع این خبر سایت ایرنا، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده