ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مبادله 20 میلیارد دلاری قاچاق کالا در کشور/ کمبود نقدینگی در واحدهای صنعتی

قاچاق کالا
رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی ایران با اشاره به مبادله ۲۰ میلیارد دلاری قاچاق در کشو، نخستین و مهم‌ترین مشکل صنعت در ایران خرد نقدینگی و تامین سرانه مالی به واحدهای تولیدی دانست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از آمل، ابوالفضل روغنی گلپایگانی صبح امروز در نشست با صنعتگران مازندران با بیان اینکه امروزه با توجه به مشکلات اقتصادی که دامن‌گیر کشور ما شده باید نگاه به بخش تولید عمیق‌تر شده و توجه‌ها بیشتر شود، اظهار داشت: با وجود این مشکلات عدیده از سوی صنایع اتاق بازرگانی در مورد ویژگی‌های اقتصاد ایران و وضعیت نیروهای مولد صنایع کوچک و متوسط دست به تحقیق زده که سهم بخش‌های مختلف در نظام جمهوری مشخص شده است.

وی با اشاره به اینکه سهم کشاورزی در تولید ناخالص داخلی اسمی 17 درصد و سهم صنعت 11 درصد بوده است، تصریح کرد: با بررسی تولید ناخالص داخلی اسمی نخستین مشکل در صنعت خرد نقدینگی و تامین سرانه مالی برای واحدهای تولیدی تعیین شده است.

روغنی‌گلپایگانی, ایران را به عنوان گران‌ترین وام‌ها در نظام بانکی دنیا عنوان و بیان کرد: با بررسی‌های موجود درصد سود بانکی در کشوری همانند ژاپن صفر است در حالی‌که این آمار در ایران 23 درصد به صورت رسمی و 32 درصد به صورت غیر رسمی است.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی ایران با تاکید براینکه در همه جای دنیا روند نرخ بانکی کاملا رو به کاهش بوده ولی در ایران رو به افزایش است، گفت: بهره بانکی در کشورمان متناسب با نرخ تورم پایین نیامده و بانک‌ها به سمتی حرکت دارند که علیه تولید گام بر می‌دارند و با توجه به آمار و مستندات بانک‌ها علیه صنعت کار می‌کنند.

وی از نامساعدی و نامطلوبی وضعیت نیروی کار و بهره‌گیری از آنها در کشور خبر داد و گفت: امروزه شرایط کار نمی‌تواند در داخل کشور یک رابطه سازنده رقابتی را ایجاد کند.

روغنی‌گلپایگانی ادامه داد: بیشترین مالیات امروزه به تولیدکنندگانی اختصاص می‌یابد که در حال کار و تلاش هستند طرح استراتژی توسعه صنعتی نوشته شد ولی وضعیت کشور مهیا برای اجرای آن نیست تا دست به آمایش سرزمینی زده شود.

مدیرعامل شرکت چوب و کاغذ مازندران با بیان اینکه دیگر مشکلات امروز صنعت نرخ سود ارز این مهم یکی از فاکتورهای همیشگی صنعت بوده و باعث شده تا میدان به تولیدات خارجی داده شود، بیان کرد: با وجود این وضعیت در کشور شاهد تضعیف در تولید ملی هستیم؛ باید روند نرخ ارز یک مسیر منطقی را طی کند.

وی اضافه کرد: اتاق بازرگانی به عنوان بخش مجری در اصلاح توسعه صنعتی می‌تواند بر اساس ابزارها با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت دست به نوشتن طرحی جامع بزند.

روغنی در زمینه بیمه و مالیات یادآور شد: در هدف‌مندی یارانه‌ها که قرار بود هفت مرحله آن اجرا شود تنها سه مرحله به اجرا در آمده و هیچ یارانه‌ای به بخش صنعت بازگشت داده نشد.

رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران با تاکید براینکه باید حمایت از تولید و فضای کسب و کار در بیمه‌ها به چشم آید، عنوان کرد: امید داریم تا بخش خصوصی در تمام تصمیم‌سازی‌های دولت نقش اساسی داشته باشد و در کشور 7 هزار و 500 بنگاه اقتصادی وجود دارد و باید برای رشد و بالندگی آنها برنامه مدون داشته باشیم.

وی با اعلام اینکه باید تلکیف‌مان را با بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط بدانیم، افزود: حدود 20 درصد سهم اقتصاد کشور به سمت بنگاه‌های کوچک و متوسط است و راهکار برون‌رفت از این مشکل شناسایی شده و برای وزارت‌های اقتصادی کشور ارسال شد.

روغنی‌گلپایگانی از مبادله 20 میلیارد دلاری قاچاق در کشور خبر داد و گفت: این امر از مهم‌ترین معضلات تولید نظام بانکی است که امید آن داریم تا روند اصلاحی آن در دولت یازدهم به طور جدی مورد پیگیری واقع شود.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم نیوز، استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم نیوز، استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده