ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مشکلاتی که پزشک روستایی را فراری می‌دهد

قائم‌مقام معاونت بهداشت با تشریح مشکلات ۶۷۰۰ پزشک خانواده در روستاها گفت: معمولا به 10 تا 15درصد اعتبار پیش‌بینی شده که از بیمه‌ها باید به بهداشت برسد کسورات می‌خورد و تاخیر پرداخت بیمه‌ها هم پزشکان خانواده شهری را رنج می‌دهد.

صراط: ناصر کلانتری در گفت‌‌وگو با فارس، در رابطه با تعامل بیمه‌ها با برنامه‌ پزشک خانواده گفت: در حوزه پزشک خانواده روستایی تا به حال تاخیر در پرداخت‌ها نداشته‌ایم و بیمه سلامت ایرانیان برای 28 میلیون نفر روستایی 6700 پزشک و 5 هزار و 600  ماما در این شبکه تعامل خوبی با ما داشته است.

وی ادامه داد: آنچه در روستاها برای ما گرفتاری ایجاد می‌کند مسائل جغرافیایی و توزیع نامناسب جمعیت است به طوری که گاهی به دلیل جمعیت کمتر از حد مناسب مجبور می شویم پزشک را از شبکه خارج کنیم.

مدیر شبکه‌های بهداشت وزارت بهداشت گفت: بنابراین مشکلات ذاتی روستا باعث کسورات در دریافت حق بیمه ما شده است البته این رقم مشخص نیست چون هنوز کسورات مربوط به سال 94 را نهایی نکرده و به ما اعلام نکرده‌اند.

وی ادامه داد: معمولا از بین 10 تا 15 درصد اعتبار پیش‌بینی شده که از بیمه‌ها به سطح یک و بهداشت می‌رسد کسورات می‌خورد مثلا در سال 93 باید 2200 میلیارد تومان به ما داده می‌شد که به حوزه بهداشت و در روستا آنچه داده شد نزدیک به 1300 میلیارد تومان بود در نتیجه کسورات آن حدود 130 میلیارد تومان شده است.

کلانتری گفت: پراکندگی جمعیت و مسائل خاص جغرافیایی در سطح یک خدمات بسیار وجود دارد و کار خدمت‌رسانی را سخت می‌کند همچنین محرومیت مناطق باعث می‌شود که پزشکان کمتر به آن مناطق بروند و ماندگاری آنها کم می‌شود.

قائم‌مقام معاونت بهداشت تصریح کرد: البته بی‌توجهی سایر بخش‌های توسعه‌ای در روستا نیز باعث مشکلات ما شده است که باید کمک کنند تا بتوانیم پزشکان را در این شبکه‌ها نگه داریم.

وی افزود: موضوع دیگر این است که تخصیص‌های درنظر گرفته شده از سطوح بالاتر نیز داده نمی‌شود مثلا یک درصد ارزش افزوده و اعتبار صندوق بیمه روستایی صددرصد محقق نمی‌شود در حالی که خدمات ما در روستاها چند ده برابر شده و حقوق پزشکی که در دولت دهم یک میلیون و 400 هزار تومان بود اکنون به طور متوسط 7.5 میلیون شده است.

کلانتری ادامه داد: در گذشته در روستا پزشکی وجود نداشت اما اکنون 6700 پزشک مستقر شده است بنابراین وقتی همه درامد دولت محقق نمی‌شود پیش‌بینی‌ها اتفاق نمی‌افتد که البته بخشی از این ناهماهنگی به خارج از دولت برمی‌گردد که امیدواریم وزارت بهداشت را کمک کنند و منابع توسعه‌ای کشور را به هم نزنند. چون زمانی که رقم تخصیصی کمتر از 55 درصد می‌شود کار ما را سخت می‌کند.

مدیر شبکه بهداشت گفت: درمورد پزشک خانواده شهری که در 2 استان مازندران و فارس وجود دارد با بیمه‌ها بیشتر سر و کار داریم که معمولا گرفتاری‌هایی وجود دارد تاخیر پرداخت، پزشکان را رنج می‌دهند چون پزشکان خانواده از مردم پولی نمی‌گیرند و چشم امیدشان به بیمه‌ها است درنتیجه دچار اختلال می‌شوند.

کلانتری گفت: بطور کلی گرفتاری سطح یک با بهداشت و بیمه‌ها به شدت مشکلات حوزه درمان نیست.

[ منبع این خبر سایت صراط، فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت صراط، فرهنگ منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده