استاندار: باغستان‌های قزوین نیاز به جوان سازی دارند ‌

استاندار قزوین با اشاره به اینکه باغستان‌های قزوین نیاز به جوان سازی دارند، گفت: باید طرح و برنامه‌ای برای ترمیم و کاشت درختان وجود داشته باشد تا در هر مکانی که این درختان از بین رفته‌اند اصلاح شده و تولید نهال انجام شود.

باغ گیاه‌شناسی

به گزارش ‌ایسنا، فریدون همتی، ‌در نشست ستاد ساماندهی باغستان‌های سنتی که عصر امروز در سالن جلسات دفتر استاندار برگزار شد، اظهار کرد: امروز زمان آن رسیده است که وارد فاز اقدام و عمل شده و پروژه‌هایی که مطرح و تصویب شده‌اند را اجرایی کنیم.

وی با اشاره اینکه طبق نظر مشاور در قزوین 3 پایلوت وجود دارد که باید در دست اقدام قرار گرفته و اصلاح شوند، افزود: مسئولان دستگاه‌ها موظف هستند تا به صورت مرتب و منظم گزارش‌های خود را اعلام کنند تا مشخص شود چند درصد از کار پیشرفت داشته است.

استاندار قزوین با بیان اینکه دو الگوی باغات سنتی و جدید باید مورد بررسی قرار گیرد، خاطرنشان کرد: باغات در زمینه الگوی سنتی نیاز به مرمت و احیا دارند این در حالی است که الگوی جدید مکمل الگوی سنتی است و سبب می‌شود که هدر رفت آب از بین برود.

همتی تشریح کرد: بهتر است کمربندی بین شهر و باغستان ایجاد شود تا هم از باغستان محافظت شده و هم بتوان اکسیژن قزوین را تضمین کرد، به همین سبب باید از تمام ظرفیت‌های قانونی استفاده شود تا اگر بخش خصوصی وارد قضیه نشد و زمین‌های اطرف باغستان را خریداری نکرد، سازمان شهرداری شروع به احیا نماید.

ضرورت تأمین نیازمندی‌های باغستان‌ها

معاون عمرانی استاندار قزوین گفت: تأمین نیازمندی‌های باغستان‌ها از ضرورت‌ها و نیازهای امروز استان قزوین است.

منوچهر حبیبی، معاون عمرانی استاندار قزوین نیز در این نشست تصریح کرد: همه دستگاه‌های متولی باید برای حل مساله باغستان کمک کنند.

وی با اشاره به نقش مهم و مؤثر باغستان‌ها در فضای سبز و محیط زیست استان قزوین، افزود: امروز نیازمند آن هستیم که دستگاه‌ها حضور پر رنگ‌تری نسبت به گذشته داشته باشند.

حبیبی اضافه کرد: ممکن است برخی از دستگاه‌ها بودجه و نقدینگی کافی نداشته باشند، اما می‌توانند به گونه‌ای دیگر همکاری کنند تا میزان و سطح باغستان‌ها افزایش یابد.

معاون عمرانی استاندار قزوین خاطرنشان کرد: از 70 هزار هکتار باغات سنتی، تنها 5 درصد جزء باغات سنتی است و مابقی این زمین‌ها جزء باغات جدید به شمار می‌روند.

وی با توجه به اینکه بخشی از باغستان‌ها در حال خشک شدن است، یادآور شد: باید برای این مساله راه نجاتی یافت تا بتوان از ظرفیت‌های گردشگری نیز استفاده کرد.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا، استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استاندار: باغستان‌های قزوین نیاز به جوان سازی دارند ‌» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا، استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغاتX