ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

‌سمنان در آستانه یک جهش بزرگ اقتصادی‌

استاندار سمنان با اشاره به افزایش چشمگیر اعتبارات تخصیص به این استان در سال‌جاری، کیفیت مصوبات سفر استانی دولت تدبیر و امید و عقد تفاهمنامه‌های متعدد با بخش خصوصی از زمینه‌سازی برای ایجاد یک جهش بزرگ اقتصادی در این استان خبر داد.

به گزارش ایسنا،‌ محمدرضا خباز در نشست خبری با خبرنگاران رسانه‌های استان سمنان با بیان اینکه کل بودجه عمرانی استان در سال 94 حدود 74 میلیارد تومان بوده که حدود 50 درصد آن محقق شده به تفاوت چشمگیر این رقم با اعتبارات اختصاص یافته به این استان در سال‌جاری پرداخت و اظهار کرد: اعتبارات جذب شده برای این استان در سال 95 در چند بخش قابل ارزیابی است که با تحلیل آن می‌توان به بسترسازی برای ایجاد یک جهش بزرگ در اقتصاد استان امیدوار بود.

اعتبارات 1080 میلیارد ریالی عمرانی

وی با بیان اینکه استان سمنان بیشترین رشد را از نظر اعتبارات عمرانی در کشور داشته است، افزود: اعتبارات تملک دارایی استان سمنان امسال با 45 درصد رشد به یک هزار و 80 میلیارد ریال افزایش یافته است.

اعتبارات 970 میلیارد ریالی ماده 180

این مقام ارشد اجرایی از افزایش 33 درصدی اعتبارات ماده 180 این استان در سال 95 خبر داد و گفت: اعتبارات ماده 180 استان از 73 میلیارد تومان در سال گذشته امسال به 97 میلیارد تومان افزایش یافته که این اندازه رشد در اعتبارات این استان کم‌سابقه است.

اعتبارات 11800 میلیارد ریالی سفر استانی دولت

خباز با اشاره به مصوبات سفر استانی رئیس‌جمهور به سمنان با بیان اینکه اعتبارات تخصیصی به استان سمنان در این سفر مربوط به سال‌های 95 و 96 خواهد بود اضافه کرد: استان سمنان از محل مصوبات این سفر طی امسال و سال آینده از 11 هزار و 800 میلیارد ریال اعتبار بهره‌مند می‌شود.

وی با اشاره به 71مصوبه سفر کاروان تدبیر و امید به استان تصریح کرد: کل اعتبار تخصیصی به این مصوبات 9480 میلیارد ریال بوده است.

استاندار سمنان به تنوع مصوبات این سفر اشاره و خاطرنشان کرد: 13 پروژه از این مصوبات به پروژه‌های عمران شهری و روستایی و زیرساخت‌های صنعتی، هفت پروژه در بخش کشاورزی،هشت پروژه در بخش منابع آبی، هفت پروژه در بخش بهداشت و سلامت، 15 پروژه در بخش حمل و نقل، هشت پروژه علمی و دانشگاهی ، دو پروژه در حوزه قضایی، 9 پروژه در بخش ورزش و جوانان و دو پروژه نیز به بخش تعاون،کار و رفاه اجتماعی تعلق دارد.

اعتبارات 240 میلیارد تومانی در بخش تسهیلات

عالی‌ترین مقام اجرایی دولت در استان سمنان، ادامه داد: علاوه بر اعتبارات تخصیصی به این پروژه‌ها اعتباری بالغ بر دو هزار و 400 میلیارد ریال نیز در قالب تسهیلات بانکی به این استان اختصاص یافته که فعالان بخش خصوصی استان با بهره‌گیری از آن می‌توانند به ایجاد این جهش اقتصادی در استان کمک کنند.

وی با بیان اینکه مصوبات سفر دولت به استان در دو سال 95 و 96 باید نهایی شوند، اظهار کرد: 5450 میلیارد ریال از اعتبارات سفر در سال 95 و 4030 میلیارد ریال آن در سال 96 در استان هزینه می‌شود.

وی با اشاره به مشکلات ایجاد شده برای واحدهای تولیدی و صنعتی کشور در سال‌های اخیر، افزود: همانطور که می‌دانید بسیاری از واحدهای تولیدی کشور متاثر از تحریم‌های ظالمانه ظرفیت‌های تولیدی خود را به ناچار کاهش دادند.

اعطای تسهیلات تا سقف 30 میلیارد ریال به همه واحدهای تولیدی مشکل‌دار استان

خباز با اشاره به تلاش دولت یازدهم برای فعال‌سازی واحدهای راکد و نیمه‌تعطیل به نقدینگی تزریق شده به این واحدها اشاره و خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از 1100 واحد تولیدی و صنعتی استان سمنان برای بهره‌مندی از این تسهیلات در سایت بهین‌یاب ثبت نام کردند.

وی یادآوری کرد: از آغاز این طرح تا امروز 115 واحد تولیدی استان برای دریافت 1100میلیارد ریال اعتبار از محل منابع استانی به بانک‌های عامل معرفی شدند.

خباز با بیان اینکه دولت یازدهم سامانه بهین یاب را با هدف چیرگی بر رکود برنامه ریزی کرده تصریح کرد: در استان سمنان 800 واحد تولیدی و صنعتی وابسته به بخش کشاورزی و 300 واحد صنعتی و معدنی برای بهره مندی از مزایای این طرح ثبت نام کردند.

وی از تعیین تکلیف نهایی 110 واحد این استان خبر داد و گفت: با رفع مشکلات این واحدها و اجرای برنامه های توسعه ای در آنها 390 ردیف شغلی جدید در استان سمنان ایجاد خواهد شد.

استاندار سمنان با اشاره به حضور 6 ماهه خود در استان سمنان گفت: در طول شش ماهه حضور به عنوان استاندار 68 سفر به اقصی نقاط استان داشتم که حاصل این سفرها 101 مصوبه استانی بوده که 55 درصد آنها عملیاتیشده،25 درصد در حال عملیاتی شدن و حدود 20 درصد آن‌ها نیز اقدامی در آن شروع نشده است.

خباز از سفر هفت وزیر و معاون رئیس‌جمهور به سمنان در 6ماهه اخیر خبر داد و گفت: جدای از سفر استانی که اکثر اعضای کابینه به استان سفر کردند در این 6 ماه 7 وزیر و معاون رئیس‌جمهور و 45 سفر روسای سازمان‌های کشور به استان سمنان صورت گرفته که هر کدام دستاوردهایی برای استان به همراه داشته است.

چهار هزار میلیارد تومان تفاهمنامه با سرمایه‌گذاران

عالی‌ترین مقام اجرایی دولت در استان سمنان، با اشاره به عقد تفاهمنامه‌های متعدد با سرمایه‌گذاران برای اجرای پروژه‌های مختلف در این استان از عقد تفاهمنامه‌هایی به ارزش ریالی 27 هزار میلیارد ریال خبر داد و گفت: این رقم بعد از همایش سرمایه گذاری در سمنان به بیش از چهار هزار میلیاردتومان رسید.

خباز گفت: در صورت تحقق بخش کمتری از این تفاهمنامه‌ها نیز زمینه برای یک تحول دیگر در استان سمنان فراهم خواهد شد.

وی ادامه داد: اگر چه تفاهمنامه قانونا الزام‌آور نیست اما پیش‌بینی می‌شود با تحقق درصد کمی هم از این تفاهمنامه‌های سرمایه‌گذاری شاهد ایجاد رونق در فضای اقتصادی استان سمنان باشیم.

سمنان و معضل همیشگی کم‌آبی

استاندار سمنان در بخش دیگری از این نشست به مشکل کم‌آبی در این استان اشاره و خاطرنشان کرد: برای رفع این مشکل در کوتاه‌مدت و عبور از تابستان و تامین نیازهای آبی استان، برخی چاه‌های دانشگاه‌ها و ادارات که قابلیت شرب دارند به منابع آبی استان افزوده شدند تا مردم تابستان را بدون دغدغه و مشکل خاصی طی کنند.

وی از برنامه‌ریزی استان برای حفر چندین چاه جدید خبر داد و اضافه کرد: در همین راستا بالغ بر 170 میلیارد ریال اعتبار برای حفر چندین چاه جدید با هدف تامین نیاز آبی مردم استان پیش‌بینی شده است.

خباز ادامه داد: برای رفع این مشکل جدی در میان‌مدت نیز طرح احداث و تکمیل سدهای فینسک و چاشم و کالپوش نیز در برنامه قرار دارد که با اجرایی‌شدن آنها مشکل آب در شهرستان‌های شاهرود و میامی، سمنان، مهدیشهر و سرخه برای میان‌مدت برطرف می‌شود.

استاندار سمنان بر برخورد با مشترکین پرمصرف تاکید کرد و افزود: آبفای شهری و روستایی موظف شدند که با کسانی که منابع آبی را به هدر می‌دهند براساس قوانین برخورد کنند تا کمتر شاهد اتلاف منابع باشیم.

وی با اشاره به حجم بالای آب مصرفی در بخش کشاورزی، گفت: به موازت طرح‌ها و برنامه‌ریزی که در حوزه آب شرب صورت می‌گیرد به موازات برای کاهش هدررفت آب در بخش کشاورزی نیز تلاش خواهد شد.

آب چشمه‌های قطری به شاهرود نزدیک‌تر شد

وی از رفع مشکل پروژه انتقال آب از چشمه‌های قطری به شاهرود خبر داد و تصریح کرد: مشکلی که در این بخش به واسطه شکایت منابع‌طبیعی و محیط زیست ایجاد شده بود با جلسه مشترک معاون عمرانی استانداری سمنان و گلستان رفع و موانع موجود برای اجرایی شدن این پروژه برداشته شد.

مهمترین درخواست‌های مردم از مسئولان

این مقام ارشد اجرایی با اشاره به دیدارهای متعدد خود با مردم و مراجعات مختلف اقشار مختلف به مسئولان کشوری و استانی، افزود: عمده مشکلات مطرح شده از سوی مردم در این دیدارها و یا درخواست‌های کتبی اشتغال و تسهیلات و کمک مالی است.

وی ادامه داد: در جریان سفر کاروان تدبیر و امید به استان نیز 57 هزار نامه از 62 هزار نامه ثبت شده در سامانه سامد مربوط به همین درخواست وام‌های بلاعوض و تسهیلات بانکی بوده است.

خباز با اذعان به اینکه دولت تدبیر و امید تمام مساعی خود را برای رفع مشکلات مردم به کار می‌گیرد گفت: امیدواریم با گشایش‌های صورت گرفته و امید ایجاد شده در کشور شاهد ایجاد رونق اقتصادی در کشور و توفق دولت تدبیر و امید بر رکود اقتصادی موجود باشیم .


انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا، استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا، استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده