ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پیش بینی گرایش 46درصددانش آموزان مازندران به رشته های فنی وحرفه ای

ساری – ایرنا - معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش مازندران با اشاره به اینکه 43 و نیم درصد دانش آموزان استان با هدایت تحصیلی به رشته های فنی و حرفه ای سوق داده شدند ، گفت : در سال تحصیلی جاری پیش بینی می شود 46 درصد دانش آموزان مقطع متوسطه به این رشته ها هدایت شوند .

اسفندیار نظری روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود : سال تحصیلی آینده بیش از 39 هزار دانش آموز پایه هشتم مازندران می بایست انتخاب رشته تحصیلی خود را انجام دهند .
هفته دوم تیرماه زمان انتخاب رشته تحصیلی دانش آموزان پایه هشتم است .
وی ادامه داد : با هدایت دانش آموزان به رشته های فنی و حرفه ای ، افراد آشنا به مهارت حرفه ای وارد جامعه می شوند که با این آموزش ها دیگر دغدغه اشتغال نخواهند داشت .
به گفته معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش مازندران ، والدین به دور از القای تصمیمات هیجانی و گاهی بلند پروازانه ، فرزندان خود را در هدایت تحصیلی به رشته هایی سوق دهند که بتواند آینده شغلی را برایشان تضمین کند .
وی از وضعیت پذیرش ناموزون دانش آموزان در رشته های تحصیلی به عنوان مشکلی دراین مسیر نام برد و ادامه داد : حضور بیشتر دانش آموزان در رشته تجربی ناشی از نوع نگاه و اولویت بندی والدین هنگام انتخاب رشته تحصیلی است .
معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش وپرورش مازندران اظهار داشت : اما در واقع ، اکثر این دانش آموزان در مراحل بعدی یا به خاطر شدید بودن رقابت اصلا در دانشگاه قبول نمی شوند و یا در رشته ای قبول می شوند که نه انگیزه ای برای آن دارند و نه بازار کاری برای آنها متصور است.
از۳۲ هزار و ۵۵۱ دانش آموز مقطع متوسطه این استان در سال تحصیلی گذشته ۱۷ هزار و ۴۳۲ نفر معادل بیش از ۵۰ درصد کل دانش آموزان در رشته تجربی شرکت کردند و سهم دو رشته دیگر کمتر از ۵۰ درصد یعنی هفت هزار و ۷۱۱ نفر برای رشته ریاضی و هفت هزار و ۴۰۸ نفرهم برای رشته علوم انسانی بود.
در کنکور سال گذشته 38 و نیم درصد دانش آموزان رشته تجربی در مازندران با احتساب دانشگاه های شبانه و پیام نور در کنکور سراسری قبول شدند ، اما این وضعیت در دو رشته دیگر وضعیت خوب و ایده آلی داشت.
در رشته های ریاضی 80 درصد دانش آموزان شرکت کننده و در رشته انسانی هم 78 درصد موفق به راهیابی به دانشگاه شدند.
2096/1899

[ منبع این خبر سایت ایرنا، فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده