ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اصلاح الگوهای رفتاری در حوزه آب و فاضلاب با همکاری سازمانهای مردم نهاد

بندرعباس- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان گفت: اصلاح الگوهای رفتاری در حوزه آب و فاضلاب با همکاری سازمانهای مردم در این استان ضروری است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، امین قصمی پنجشنبه در نشست مشترک با اعضاء شبکه سازمان های مردم نهاد محیط زیست ومنابع طبیعی استان، هدف از برگزاری این نشست را استفاده نظام مند از ظرفیت تشکل های مردم نهاد و گروه های فرهنگی در راستای ارتقاء سطح آگاهی مردم و مشارکت آن ها در حفاظت از منابع آبی عنوان کرد .
وی ادامه داد: نبود آموزش و آگاهی مردم در این زمینه از جمله دلایل ایجاد الگوهای رفتاری نادرست در حوزه آب و فاضلاب است که این امر مشکلات و هزینه های کلانی را به تاسیسات این بخش وارد کرده است.
وی افزود: همانطور که آحاد مردم خود را مالک آب می دانند امیدواریم با دخالت دادن آنها در حوزه تصمیم گیری و سهیم نمودن آنان در نجات منابع آب، از طریق همکاری با سمن ها و گروه های مردم نهاد در قالب آموزش، شاهد منطقی شدن و تغییر رفتارهای مصرفی قشرهای مختلف جامعه هدف باشیم.
مدیرعامل آبفای هرمزگان خاطرنشان کرد: در بخش آموزش این آمادگی را داریم تا با ایجاد فضاهای آموزشی در تصفبه خانه های آب و فاضلاب برای آموزش قشر دانش آموز یا دانشجو و افرادی که از سوی سازمان های مردم نهاد معرفی می شوند، هزینه های آموزشی لازم را عهده دار شویم.
قصمی همچنین با بیان اینکه عمده مصرف کنندگان آب، خانواده ها و مراکز آموزشی هستند،تاکید کرد: مراکز آموزشی و خانواده ها به ویژه زنان و مادران ، مسئول اصلی انتقال فرهنگ بهینه مصرف به نسل های آینده بوده و نقش بسزا و تاثیرگذاری در این زمینه دارند.
وی با اشاره به اینکه سیاست های غلط گذشته آسیب جدی به منابع آبی وارد کرده ، گفت: در سطح ملی به این نتیجه رسیده ایم که تغییر رفتار مصرفی یک ضرورت است و صرفا انتقاد از ضعف ها و کاستی های موجود موثر نبوده و تحقق این مهم مشارکت همه جانبه مردم ، مسئولان و سازمان های مردم نهاد را می طلبد.
مدیر شبکه سازمان های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی هرمزگان نیز در این نشست، ضمن ابراز خرسندی از دیدگاه مثبت مدیرعامل آبفای هرمزگان نسبت به نقش تاثیرگذار سمن ها، گفت: مهمترین وظیفه سمن ها تولید دانش ،اطلاع رسانی به مردم و تاثیر در فرایند تصمیم سازی مدیران در سازمان های مختلف است.
مهدی شیرخانی اعتقاد به حکمرانی مردم در حوزه آب را قابل تحسین دانست و بیان داشت: صرفا با آموزش مستمر و پایش می توان به تغییر رفتار مصرفی مردم امیدوار بود.
وی افزود: باید پذیرفت که در کشور خشکی قرار داریم و پدیده خشکسالی پدیده عجیب نیست و بیشترین خسارت و آسیب های وارده به منابع آبی از سوی الگوی های نادرست مصرف بوده که در این زمینه نباید از رفتار مصرفی در بخش کشاورزی به عنوان در اختیار دارنده بخش عمده منابع آبی، غافل بود.
لازم به ذکر است، مدیرعامل آب و فاضلاب شهری هرمزگان چندی پیش اعلام کرد: میزان ذخیره آب استان مناسب نیست، همه باید خود را مالک آب بدانیم و در صرفه جویی و مصرف بهینه این سرمایه حیاتی تلاش کنیم.
امین قصمی سی ام خردادماه در نشستی با خبرنگاران که به مناسبت هفته صرفه جویی برگزار شد، اظهارکرد: با توجه به شرایط اقلیمی استان و کاهش منابع آبی در سال های اخیر ، مصرف بهینه آب و رعایت الگوی مصرف از سوی شهروندان یک ضرورت است که می تواند ما را در تولید و حفظ منابع آبی پایدار استان یاری کند .
وی ادامه داد: برای کاهش مصرف آب خانگی ، امکان نصب لوازم کاهنده وجود دارد که 20 تا 30 درصد مصرف آب را کاهش می دهد و این برنامه برای حدود شش هزار مشترک هرمزگانی (شش هزار واحد مسکونی) در سال 95 در دست اجرا است.
مدیرعامل آب و فاضلاب شهری هرمزگان یادآورشد: این طرح درمرحله انعقاد قرارداد با تولید کننده های شیرآلات کاهنده مصرف است که انتظار می رود مردم و مشترکان در این امر همکاری داشته باشند.
قصمی افزود: مراکز آموزشی ، گروه های فرهنگی و تشکل های مردم نهاد غیردولتی و نقش زنان در خانواده در مدیریت مصرف آب و استفاده بهینه و انتقال آن به نسل های بعدی بسیار سازنده است.
وی با اشاره به اینکه نسل کنونی آموزش پذیرند، افزود: مراکز آموزشی که به ما یاد دهند 'چگونه مصرف کنیم'، نداریم که باید این امر نهادینه سازی شود.
مدیرعامل آب و فاضلاب شهری هرمزگان بیان داشت: مسئولیت زنان در خانواده که به ذخیره آب و مدیریت مصرف آب در کارهای منزل محدود می شود، می تواند نقش مهمی در مدیریت مصرف داشته باشد.
قصمی اظهارکرد: گروه های فرهنگی از دیگر جامعه هدف هستند که باید این گروه ها و تشکل های مردم نهاد غیردولتی را در تصمیم سازی مصرف آب و صیانت از آن مشارکت دهیم و شرکت آب و فاضلاب این آمادگی را دارد که در بخش هزینه کرد و ارتقای فرهنگ مدیریت مصرف با تشکل ها همکاری کنند.
بنا به اظهار وی، 225 هزار مشترک برابر با 325 هزارواحد مسکونی زیر پوشش آب و فاضلاب استان هستند که 85 درصد مشترکان در بخش خانگی بوده و 65 درصد کل مصرف آب را شامل می شوند.
قصمی با اشاره به اینکه بخش عمده ای از مشترکان ما در غرب هرمزگان ساکن هستند ، گفت: بیشتر مصرف کننده ها کاربر خانگی هستند که مسئولیت آب رسانی به آنها را برعهده داریم.
نزدیک به دو دهه خشکسالی و کم آبی در هرمزگان موجب شد که 365 حلقه چاه آب آشامیدنی ، 18دهنه چشمه و قنات ، 100 حلقه چاه و کاهش آب 135حلقه چاه بین 30 تا 70درصد خشک شود و 400 روستای هرمزگان به کلی از آب شرب به صورت آبرسانی سیار استفاده کنند.
حداقل نیاز آبی استان هرمزگان چهار هزار و 100 لیتر و میزان تولید فعلی سه هزار و 200 لیتر بر ثانیه است که 900 لیتر بر ثانیه کمبود آب داریم.
7198/ 6048

[ منبع این خبر سایت ایرنا، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده