ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اختلاف بین ایران و حماس به نفع فلسطین نیست/ ما به اسرائیل اعتمادی نداریم و آن را آزموده‌ایم/ خط دفاع و مقابله با اسرائیل، فلسطین است

محمود الزهار از بنیان‌گذاران و رهبران حماس است. دو تن از پسران وی توسط رژیم صهیونیستی به شهادت رسیده اند. علاوه بر فعالیت های سیاسی و جهادی، محمود الزهار فوق تخصص جراحی داخلی از دانشگاه عین الشمس قاهره است. در حوزه فعالیت های علمی نیز وی از بنیان‌گذاران اصلی دانشگاه اسلامی غزه در سال ۱۹۷۸ میلادی است. محمود الزهار

سرویس بین الملل فردا: محمود الزهار از بنیان‌گذاران و رهبران حماس است. دو تن از پسران وی توسط رژیم صهیونیستی به شهادت رسیده اند. علاوه بر فعالیت های سیاسی و جهادی، محمود الزهار فوق تخصص جراحی داخلی از دانشگاه عین الشمس قاهره است. در حوزه فعالیت های علمی نیز وی از بنیان‌گذاران اصلی دانشگاه اسلامی غزه در سال ۱۹۷۸ میلادی است. وی در سالهای 2006 تا 2007 در دولت مردمی حماس، سمت وزارت خارجه را برعهده داشت. در حوزه ادبیات و سینما نیز الزهار دارای مولفات و کتب است. سناریویی که وی در مورد یک مجاهد فلسطینی به اسم عماد عقل نوشته است در سال 2008 به فیلم تبدیل شد.

 آنچه در ادامه می آید مصاحبه اختصاصی فردا با این رهبر برجسته فلسطینی است.

جناب آقای دکتر محمود الزهار از اینکه وقت خود برای مصاحبه را در آستانه روز قدس به ما دادید از شما تشکر می کنیم.

به نظر شما وجه تمایز روز قدس امسال چیست؟

بسم الله الرحمن الرحیم. از شما بابت این مصاحبه تشکر می کنم. اول از همه باید بگویم که مسجد الاقصی سومین حرم مقدس اسلامی است. و همانگونه برای همه مسجل شده است از اشغال 1948 تا پروژه یهودی سازی قدس، با رفتارهای امروز رژیم غاصب صهیونیستی، وضعیت اعمال این رژیم به  شرایط بحرانی رسیده است. طوری که امروز  از سوی مردم کرانه باختری و سرزمینهای اشغالی 1948 شاهد انتفاضه سوم به نام انتفاضه چاقو هستیم.

اینکه به یاد جهان اسلامی و عربی و از مهم تر دول غرب و شرق بیاوریم که بیت المقدس شهر معابد یهودی نیست و از معالم اسلامی است امر مبارکی است . همین امر در میان این هجمه عظیم کافی است که اهمیت روز قدس را درک کرده و قدس را در رسانه ها مطرح نماییم. البته بایستی توجه داشت این توجه نباید در رسانه های اسلامی و عربی در حد حرف باقی بماند و ضروری است به یک موضع حقیقی و اقدام عملی بدل شود. این زمین باید اسلامی و عربی باقی بماند. و بایستی رویکرد مقاومت در مورد اشغالگری مکانی و زمانی که صورت گرفته و مشروعیت آزادی کل سرزمین فلسطین که مقاومت بر آن تاکید دارد تبیین شود. بخصوص در این شرایط سخت کنونی، این روز می تواند نمادی برای یادآوری اهمیت مسجد الاقصی و فلسطین برای همگان باشد.

شکی نیست که ایران همواره حامی مقاومت فلسطینی بوده است. اهمیت کمک های ایران به مقاومت در دوره های مختلف قابل انکار نیست. البته در قضایای مختلف ممکن است اختلاف نظراتی هم داشته باشیم. بسیاری اوقات هم نظر یکسان داشته و داریم. با اینحال فکر میکنم همه توافق داریم که اختلاف بین ایران و حماس به نفع فلسطین نیست.

 ما همواره تلاش داشته ایم به دنیا و بخصوص کشورهای عربی ثابت کنیم که نمی خواهیم وارد اختلافات داخلی و جزئی کشورها شویم. ما از تجربه دخالت جنبش آزادیبخش فلسطین در دهه هفتاد میلادی و ورود آن به اختلافات داخلی اردن و لبنان  و مشکلاتی که پس از آن برای فلسطینی ها پیش آمد درس گرفته ایم. ما تمرکزمان را بر روی مسئله فسلطین گذاشته و اسلحه خود را به سمت دشمن اسرائیلی گرفته ایم. دشمن ما دشمن اسرائیلی است و بدون توجه به قطب بندی های شکل گرفته در منطقه می گویم این رژیم نه فقط تهدیدی برای ما که تهدیدی برای  همه کشورهای اسلامی و عربی منطقه است.

آیا معتقدید محوری در منطقه که اخیرا با اسرائیل گفتگوهای عربی اسرائیلی را آغاز کرده به موفقیت می رسد ؟

متاسفانه باید بگویم این ارتباطات برای عادی سازی روابط به شکل سری نه تنها خطر برای فلسطین که برای خود دولتهای عربی است. زیرا ثابت شده اسرائیلی ها هر جا که مصالحشان اقتضا کند مصلحت هیچ کس دیگر را رعایت نمی کنند. این چیزی نیست که جدید باشد و بارها ثابت شده است. حتی در تاریخ اروپا بخوانید که چه خیانتهایی اینها به فرانسه، بریتانیا و آلمان کرده اند و از آنجا اخراج شده اند. نصیحت ما این است که این محوری که در برخی دولتهای عربی شکل گرفته از گذشته درس بگیرد.

در مورد توافقی که بین اسرائیل و ترکیه شکل گرفت نظر شما چیست ؟

بگذارید نظر خود در مورد محموله کمک های ترکیه به غزه بگویم. موضوعی که در توافق اسرائیل و ترکیه بر آن توافق شد. این کمک ها از طریق گذرگاه زمینی ابوسالم کماکان نرسیده و باقی مانده است. خواسته ما در حماس برطرف شدن کامل حصار دریایی و زمینی بوده و هست. اصلا هدف اعضای کشتی ماوی مرمره که باعث به شهادت رسیدن افراد داخل در این کشتی شد نیز همین شکستن محاصره دریایی بود. هدف کل کشورهای اسلامی و عربی بایستی وصول به این امر باشد. ما به اسرائیل اعتمادی نداریم و  آن را آزموده ایم. بل اکثرهم لا یومنون !

لیبرمن از آغاز به دست گرفتن مسئولیت وزارت خارجه رژیم صهیونیستی شروع به تهدید حماس و گروههای مقاومت کرده است پاسخ شما به این تهدیدات چیست.

لیبرمن در یک بحران قرار دارد و تلاش می کند با توجه به مشکلات داخلی از این مشکلات فرار کند. پاسخ من این است که او تجربه جنگ 2014 را فراموش نکند که در هفته اول به دنبال آتش بس بود. او باید بداند که مقاومت امروز قویتر از گذشته است. بیشتر از آن چه که او فکر می کند. در عرصه میدانی ارتش اسرائیل توانایی اقدام ندارد و این صحبتها تنها مصرف داخلی دارد.

در مورد ارتباط با مقاومت حزب الله بفرمایید ؟

ما با همه گروه های اسلامی و عربی ارتباط داریم. ممکن است در فرعیاتی اختلاف هم داشته باشیم. سیاست ما عدم ورود به این اختلافات است. ما از همه گروهها و بخصوص حزب الله بخاطر کمک هایشان تشکر می کنیم.

در پایان صحبتی با مردم ایران دارید که در میان بگذارید.

همانگونه که در ابتدای بحث نیز اشاره داشتم؛ بایستی مقاومت را با تمام قوا در ابعاد مختلف سیاسی، مالی، نظامی و ... حمایت کرد.

وظیفه امروز همه کشورهای اسلامی و عربی نیل به این امر است.

می خواهم به ملت ایران می گویم که اسرائیل تهدیدی برای امنیت ملی این کشور و مردم آن است.  اسرائیل در تاریخ خود کشورهای منطقه را از سودان و عراق گرفته تا لبنان و سوریه و  بسیاری دیگر از کشورهای منطقه وارد جنگ شده است. ملت ایران باید در نظر داشته باشد برای مقابله با این خطر، خط دفاع و مقابله با اسرائیل، فلسطین است. زیرا این حمایت باعث می شود این رژیم جرات تعدی به ایران را پیدا نکند.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت فردانیوز، بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده