ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

یک معامله یک طرفه !

روزنامه آوای خراسان جنوبی چاپ بیرجند روز پنجشنبه 10 تیر ماه 95 یادداشتی با عنوان « یک معامله یک طرفه ! » به قلم مدیر مسئول نشریه را در شماره 3542 خود منتشر کرد.

ادامه مطلب به این شرح است: به جرات می توان گفت پس از حادثه مهم تأسیس استان خراسان جنوبی هیچ رویداد سیاسی دیگری همانند آنچه این روزها به فضای سیاسی و اجتماعی استان التهاب داده است واقع نشده و شرایط ظهور و بروز پیدا نکرده است.
اهمیت این موضوع به دلیل قرار گرفتن مردم در یک طرف ماجرا نیست، بلکه به دلیل قرار گرفتنشان در همه اطراف ماجراست.
ماجرایی که به نظر می رسد بیش از آنچه روی صحنه نمود داشته باشد پشت صحنه هایی دارد که تبیین آنها و تحلیل و تفسیرشان نیازمند فرصت دیگریست که هم شرایط اقتضا کند و هم بخشی ازاین التهابات فروکش کرده باشد.
** استاندار مدیر عالی اجرایی و نماینده دولت در استان است.
همه تصمیم ها از مجرای اراده اجرایی وی می گذرد و قطعاً در عزل و نصب ها و چینش مدیران مهم ترین محوریت و نقش را دارد.
اما مهم تر از جایگاه استاندار و حتی مهم تر از جایگاه نمایندگان محترم در مجلس، جایگاه «مردم» است که نقش آفرین اصلی صحنه ها بوده و خواهند بود و همه تصمیم ها و برنامه ریزی ها برای آنهاست.
سوال اساسی این است پس نقش مردم، نظر آنان، مطالبه هایشان و انتظاراتشان چه وقت، کجا و به چه صورت می خواهد مدّ نظر قرار گیرد ؟
حق دولت در انتصاب ها کاملاً محترم و استقلال این قوه در هرگونه عزل و نصبی کاملاً مشخص است، اما آنچه این روزها بر این استان و بر دلهای مکدر بسیاری از شهروندان، دلسوزان و نخبگان استان می گذرد جز با توجه و توجیه منطقی مردم رفع و رجوع نخواهد شد.
علی ایحال رسالت رسانه ای این روزنامه که در ایام تقسیم استان سابق و تأسیس خراسان جنوبی نیز به منتهای درجه نزدیکی به رأی مردم و استقلال از هرجناح و گروهی تنها همّ و غمّ خود را برای رساندن فریادی از مردم به مسؤولان گذاشته بود اینک نیز ایجاب می کند چند نکته مهم و اساسی را خاطرنشان نماید:
1- افتادن هر سنگی به آب، موجی ایجاد می کند که به فراخور شرایط و وضعیت و بسترهای موجود، کوتاه یا بلند، کم یا زیاد، مشکلاتی را به وجود می آورد.
موج آفرین، همان خربزه خوریست که هم موج آفرینی اش را باید بپذیرد و هم لرز و سرمای خربزه خوردنش را.
باید بپذیریم که تصمیم اتخاذ شده از طرف دولت محترم، در شرایط فعلی می توانست با تدبیر و منطق و تأمل بیشتری صورت گیرد و شرایط مناسب تری را خارج از هرگونه التهاب برای استان به وجود بیاورد.
2 - مطالبه و اعتراض به تصمیم ها چون برای مردم گرفته می شود ، حق مردم است و یدک کشیدن نام و نشان مردم از سوی برخی گروه ها و جریان های سیاسی و تصمیم گرفتن به جای مردم، نه نشان فتوت و مردانگی است و نه نشان سیاست مداری و یکرنگی.
3 - حساسیت نشان دادن مردم استان و نخبگان و نمایندگان به این انتصاب، غبار از یک خصلت مهم و فراموش شده این شهروندان می زداید و آنهم زمان شناسی و توجهشان به ضرورت های زمان است.
به نظر می رسد با توجه به شرایط ویژه ای که استان در آن قرار دارد، مردم به خوبی متوجه هستند که هر تصمیمی را، چه مثبت و چه منفی، تاریخ به قضاوتش خواهد نشست.
تصمیمی که تاریخ به مجریانش مدال افتخار خواهد داد و یا به غایت بی رحمی، پذیرفتگان این تصمیم و مجریانش را تخطئه خواهد کرد.
4- اعتراض های گسترده این چند روز، که تنها بخشی از آن را در فضای شبکه های اجتماعی و برخی تجمعات و بیانیه ها و مطالب درج شده در سایت ها و روزنامه ها شاهد هستیم، نافی خدمات و برجستگی های احتمالی مدیرانی که نامشان برای صدارت بر کرسی استانداری استان آمده و منصوب شده نیست.
آنچه کدورتی بر دل مردم و بر خاطر نخبگان و بر قلب نمایندگان گذاشته شرایط انتخاب بدون توجه به خواست و مطالبه مردم و بدون مشورت با آنان و بی توجهی به وجود چهره های بومی بسیار توانمند، عالم، فرهیخته، دلسوز، آشنا به صحنه استان، آگاه به جریانات سیاسی، ولایت مدار، متخصص، با تجربه، جوان و کارآمد، اهل مدارا و تعامل، اهل شناخت شرایط، دارای دیدگاه های چند بعدی و دارای روحیه جهاد خدمتی بوده است.
مشورت ها و انتخاب هایی که علیرغم همه توجیهات برخی عزیزان در تمام استان ها باب است و تا بوده نیز چنین بوده.
5 - مطالبه مردمی، خاستگاه مردمی دارد ولی مجرا و سیر قانونی خود را نیز می طلبد.
اینک نخبگان، نمایندگان و چهره های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی متعدد، به انحای مختلف در تکاپوی اخذ بهترین تصمیم و رایزنی برای تعیین شرایط هستند.
این امر می طلبد ضمن تأکید بر خواسته ها، فرصت و آرامش مطلوب به جامعه بازگردد و مراقبت بیشتری از هرگونه دسیسه چینی و احیاناً سوء استفاده برخی از عناصر فرصت طلب و ماجراجو وجود داشته باشد.
6 - به نظر می رسد با توجه به جمیع شرایط، حتی در صورت تأکید دولت بر انتصاب استاندار و تثبیت موقعیت ایشان، با توجه به مطالبات و اعتراضات موجود، برخی مشکل و مسائل در روند اجرایی انتصاب های زیرمجموعه ای و هماهنگی با نمایندگان وجود داشته باشد.
به دیگر سخن، کار برای استاندار محترم سخت خواهد بود، دولت محترم این مباحث را قطعاً مد نظر خواهد داشت و نسبت به اخذ یک تصمیم مناسب مردمی اقدام خواهد نمود.
7 - روزهای پیش رو روزهای سرنوشت سازی برای استان است.
این روزها، صبر مردم، تلاش و تکاپو و اثبات اعتماد و رأی داده شده به نمایندگان و همراهی و همدلی دولت با مردم را می طلبد.
مردم در صحنه های مختلف این همدلی را به اعلاء درجه اثبات کرده اند، چه در مناسبت ها، چه در دیدارها و سفرهای مسؤولان و چه در صبوری بر مشکلات و تنگناهای اقتصادی و اجتماعی.
دولت و مسؤولان نیز همدلی و همراهی خود را با مردم هم پاس بدارند و هم اثبات کنند.
قطعاً دولتمردان نیاز بیشتری به حضور مردم در صحنه هایی دارند که بعد از این روزهای سرنوشت ساز، باز هم منتظر حضور مردم خواهد بود و جز با حضور همین شهروندان، با هیچ چیز دیگری پر نخواهد شد.
2047/7559/

[ منبع این خبر سایت ایرنا، سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده