ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

‌امتیاز منفی اصفهان در تعداد اتحادیه‌های صنفی

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان گفت: تعداد زیاد اتحادیه‌های صنفی برای استان اصفهان یک امتیاز منفی تلقی می‌شود.

اصناف

محمد مجیری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، به وضعیت رکود در اصناف اشاره و اظهار کرد: رکود در اقتصاد کشور در حوزه‌های صنعت، معدن و تجارت حاکم است و اصناف نیز از این قضیه مستثنی نیستند.

وی افزود: واحدهای صنفی گردهم می‌آیند و اتحادیه‌های صنفی را تشکیل می‌دهند و بیشتر مشکلات خود را باید به دست خود و تشکل‌های صنفی حل و فصل کنند.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان ادامه داد: به دلیل اینکه تشکل‌های صنفی از نزدیک با مشکلات روبرو هستند و با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، نسخه‌های مناسبی نیز برای حل آن می‌توانند ارایه کنند.

مجیری خاطرنشان کرد: سازمان صنعت، معدن و تجارت بحث نظارت و تسهیل کنندگی فضای کسب و کار اصناف را برعهده دارد. وزارت صنعت و کمیسون نظارت در جهت حل مشکلات و روانسازی فضای کسب و کار اصناف، به صورت مرتب جلساتی را برگزار می‌کند.

وی اضافه کرد: به عنوان نمونه یکی از مشکلاتی را که اصناف به ویژه در استان اصفهان با آن مواجه هستند، تعداد زیاد اتحادیه‌های صنفی است. استان اصفهان پس از استان مازندران دومین استان کشور از لحاظ تعداد واحدهای صنفی است. در استان اصفهان 29 اتحادیه صنفی وجود دارد که رقم بسیار بالایی است. از لحاظ تعداد واحدهای صنفی، پس از استان اصفهان استان‌های همدان و استان تهران قرار دارند.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان تصریح کرد: تعداد زیاد اتحادیه‌های صنفی برای استان اصفهان یک امتیاز منفی تلقی می‌شود. اتحادیه نظارت نیز اخیرا مصوبه‌ای تدوین کرده تا سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان طی سه ماه تعدادی از اتحادیه‌های صنفی را با هم ادغام کند و باعث کاهش تعداد اتحادیه‌ها شویم.

مجیری با بیان اینکه ادغام و کاهش تعداد اتحادیه‌های صنفی باعث چابک سازی بازار اصناف خواهد شد، ادامه داد: یکی دیگر از مشکلاتی که در اصناف وجود دارد، تداخل صنفی بین اتحادیه‌های مختلف است که مانع حرکت سریع و درست اصناف می‌شود.

وی افزود: در مصوبه اتحادیه نظارت بر دو موضوع برای ادغام اتحادیه‌های صنفی تاکید شده است؛ یکی داشتن فعالیت‌های صنفی مشابه و همگن و دیگری نداشتن بنیه مالی برای انجام وظایف و مسئولیت‌های اتحادیه صنفی.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان خاطرنشان کرد: این مصوبه چند روزی است که ابلاغ شده است و کمیسیون‌های نظارت استان‌ها ملزم به ادغام اتحادیه‌های صنفی شده‌اند.

مجیری با بیان اینکه عرضه و تقاضای بازار تعداد واحدهای صنفی را مشخص می‌کند، اظهار کرد: کسی که می‌خواهد یک واحد صنفی احداث کند باید مطالعه بازار را انجام دهد که آیا کشش بازار برای ایجاد یک واحد صنفی جدید در آن منطقه وجود دارد یا خیر.

وی ادامه داد: اگر واحدهای صنفی بدون مطالعه ایجاد شود و ‌عرضه واحدهای صنفی بیشتر از تقاضای آن منطقه باشد، قطعا به تعطیلی آنها منجر خواهد شد. در همین راستا می‌توان کمک فکری کرد و با توجه به پراکندگی اصناف در سطح شهر، در جاهایی که پراکندگی کمتری هست، می‌توان به واحدهای صنفی مشاوره داد و باعث شد که تعطیلی واحدهای صنفی کمتر شود.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان گفت: بحث مالیات را کمیسیون نظارت دنبال می‌کند. یکی از موارد بسیار مهم تصمیم‌گیری در حوزه اصناف، کمیسیون نظارت است. کمیسیون نظارت از 13 دستگاه تشکیل شده که دستگاه مالیاتی استان نیز عضو کمیسیون هستند و مشکلات مالیاتی در جلسات این کمیسیون مطرح شده و برای آنها راه حل‌هایی پیشنهاد می‌شود.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا، استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا، استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده