ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مراکز کتابخوانی باید در روستاها دایر شود ‌

‌استاندار کردستان گفت: در بحث کتابخانه و کتابخوانی به روستاها هم باید توجه ویژه‌ای شود و مراکز کتابخوانی در روستاها هر چه سریعتر دایر شود.

استاندار كردستان

به گزارش ایسنا،‌ عبدالمحمد زاهدی، شامگاه چهارشنبه (9 تیر) در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان کردستان در سنندج اظهار کرد: در بحث کتابخانه‌ها باید به حاشیه شهرها بیشتر توجه شود و بر این اساس احداث کتابخانه در نایسر سنندج و تامین اعتبار آن باید در اولویت باشد.

وی با اشاره به اهمیت تامین اعتبار کتابختانه نایسر، افزود: برای رسیدن به این مهم باید در قالب ستاد بازآفرینی اعتبارات مورد نیاز برای این پروژه را تامین کرد و به همین دلیل سعی می‌شود که این پروژه در این قالب در دستور کار قرار گیرد.

استاندار کردستان در ادامه به موضوع کتابخانه مرکزی کردستان در سنندج پرداخت و گفت: استان کردستان یک استان فرهنگی است و وجود یک کتابخانه مرکزی در مرکز استان از ضروریات است، بر همین اساس باید مشکل مالکیت آن با اداره غله هرچه زودتر حل شود.

زاهدی در ادامه با انتقاد از قفل کردن ساختمان جدید کتابخانه مرکزی بدون هماهنگی با استانداری، ذکر کرد: بر اساس قانون در میان دعوای دو سازمان استاندار باید تعیین تکلیف کند و این کار شرکت غله به هیچ عنوان مورد قبول نیست و خلاف قانون است.

وی با اشاره به اینکه تکلیف هرچه زودتر مالکیت این ساختمان باید حل شود، خاطرنشان کرد: در بحث کتابخانه و کتابخوانی به روستاها هم باید توجه ویژه‌ای شود و مراکز کتابخوانی در روستاها هرچه سریعتر دایر شود.

زاهدی همچنین به موضوع راه اندازی کتابخانه در روستاهای استان کردستان اشاره کرد و افزود: در این زمینه لازم است که شوراها و دهیاری‌ها وارد کار شده و به این امر مهم در روستا کمک کنند.

استاندار کردستان در پایان به بحث پرداخت نیم درصد از درآمدهای شهرداری اشاره و یادآور شود: کمک شهرداری‌ها در زمینه ترویج و توسعه فرهنگ کتابخوانی در استان بسیار مهم است و انتظار می‎رود که این مهم به عنوان یک اولویت در دستور کار شهرداری‌ها قرار گیرد.

‌کتابخانه‌های عمومی کردستان 700 میلیون تومان از شهرداری‌ها طلب دارد

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان نیز در این نشست گفت: تاکنون تنها ۵۰۰ میلیون تومان از سهم نیم درصد درآمد شهرداری‌ها به کتابخانه‌های استان پرداخت شده و 700 میلیون تومان آن هنوز پرداخت نشده است.

اسماعیل احمدی، ‌اظهار کرد: بر اساس قانون، شهرداری‌های استان موظفند که نیم درصد از کل درآمد خود را به اداره کل کتابخانه‌های عمومی پرداخت کنند.

وی با اشاره به پرداخت یک میلیارد و 200 میلیون تومان از سوی شهرداری‌ها تا پایان سال 93 به کتابخانه‌های عمومی، افزود: با توجه به پیگیری‌های که انجام شده است متاسفانه تاکنون تنها ۵۰۰ میلیون تومان پرداخت شده و 700 میلیون تومان آن پرداخت نشده است که امیدواریم هرچه سریعتر این مهم انجام پذیرد.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان به بحث ترویج فرهنگ کتابخوانی در استان اشاره و عنوان کرد: پرداخت به موقع این اعتبار توسط شهرداری می‌تواند کمک‌های زیادی به کتابخوانی در سطح استان کند و حرکتی در ترویج کتاب و کتابخوانی در استان است.

احمدی در ادامه به کتابخانه نایسر اشاره و عنوان کرد: احداث این کتابخانه در 3 هزار متر از سه سال پیش تعطیل شده و تاکنون 22 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است که با توجه به نیاز مردم نایسر ‌به مکان‌های فرهنگی‌ انتظار می‌رود که هر چه سریعتر زمینه برای بهره برداری از آن فراهم شود.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان به لزوم تشکیل انجمن کتابخانه‌های عمومی در سه بخش کلاترزان، سیروان و حسین آباد نیز اشاره کرد و افزود: تشکیل انجمن کتابخانه‌های عمومی در این سه بخش از شهرستان سنندج نیز می‌تواند در راستای توجه به فرهنگ مطالعه موثر باشد.

وی در پایان وضعیت کتابخوانی را در استان تا حدودی مطلوب دانست و یادآور شد: در استان کردستان 80 باب کتابخانه با 800 هزار جلد کتب موجود است و به 30 هزار نفر ارائه خدمات می‌دهد.

‌انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا، استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا، استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده