ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

محقق ایرانی موفق به ذخیره سازی گازها با کمک نانوجاذب شد

تهران- ایرنا- یکی ازمحققان دانشگاه شهید باهنرکرمان با حمایت صنایع ملی مس ایران، موفق به تولید جاذب هایی با ساختار نانو شده که قادر به جذب و ذخیره سازی برخی گازها ونیز حذف گازهای آلاینده است.

به گزارش روز پنجشنبه گروه علمی ایرنا ازستاد ویژه توسعه فناوری نانو، مهدی رنجبر محقق دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: گاز دی‌اکسید کربن یکی از گازهای موجود در اتمسفر است، این گاز از سوختن مواد آلی در حضور اکسیژن کافی ایجاد می‌شود و گازی بی‌رنگ و بی‌بو است.
وی بیان کرد: گیاهان از دی‌اکسید کربن در فرایند فتوسنتز برای ساختن کربوهیدرات‌ها استفاده کرده و با جذب آن، اکسیژن آزاد می‌کنند، گاز دی‌اکسید کربن موجود در اتمسفر به‌عنوان سپر حرارتی زمین عمل می‌کند و با اثر گلخانه‌ای طبیعی مانع از سرد شدن زمین می‌شود.
وی ادامه داد: در میان انواع مختلف گازهای گلخانه‌ای، گاز دی‌اکسید کربن سهم عمده‌ای در ایجاد این اثرات نامطلوب در فضای کره‌ی زمین دارد، بنابراین می‌توان گفت کاهش غلظت این گاز در اتمسفر یکی از دغدغه‌های اصلی پژوهشگران جهت متعادل کردن گازهای گلخانه‌ای موجود در اتمسفر است.
رنجبر، ضمن معرفی مواد نانومتخلخل به‌عنوان ابزاری جهت جذب و جداسازی گازها، هدف از اجرای طرح حاضر را توسعه‌ یک ماده نانومتخلخل آلی- فلزی جهت جذب، جداسازی و حذف گازهای دی‌اکسید کربن و دی‌اکسید گوگرد عنوان کرد.
وی گفت: استفاده از جاذب تولید شده دراین طرح می‌تواند گازهای آلاینده‌ دی‌اکسید کربن و دی‌اکسید گوگرد را به‌صورت مؤثرتری جذب و حذف کند، این موضوع کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی، هزینه‌ها و اثرات جانبی ناشی از آلودگی محیط‌زیست را نیز در پی خواهد داشت.
وی بیان کرد: نانوساختارهای متخلخل آلی-فلزی با مساحت سطحی داخلی زیاد و ساختار اسفنجی خود توانایی ذخیره‌سازی و همچنین حذف گازهای آلاینده را دارا هستند.
این طرح درقالب رساله دکتری مهدی رنجبر از دانشگاه شهید باهنر کرمان وبا همکاری صنایع مس سرچشمه تحت عنوان پایان‌نامه مورد نیاز صنعت به تأیید داوران ستاد ویژه‌ توسعه‌ فناوری نانو رسیده است.
علمی (1)** 9340 1568

[ منبع این خبر سایت ایرنا، علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده