ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آموزش گام اساسی در کاهش 40 درصدی مصرف آب در آذربایجان غربی است

ارومیه- ایرنا- مسئول کارگروه فرهنگی و اجتماعی دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: آموزش و توانمند سازی تشکل های آببران و بهره برداران در راستای کاهش 40 درصدی مصرف آب در بخش کشاورزی از طرح های مهم و تاثیرگذار در مدیریت آب بخش کشاورزی است.

فرشید سعدآبادی در جلسه بررسی پروژه های فرهنگی ستاد احیای دریاچه ارومیه افزود: اجرای طرح آموزش و توانمندسازی تشکل های آببران شهرستان مهاباد و بخش نازلوی ارومیه در سال جاری آغاز شده و تمامی بهره برداران شبکه های آبیاری کشاورزی منطقه آموزش های تخصصی لازم را دریافت می کنند.
وی با بیان اینکه اصول و نحوه مدیریت نظام بهره برداری آب کشاورزی در این طرح به تشکل های آببران و بهره برداران آموزش داده می شود، گفت: با مدیریت و کاهش اصولی مصرف آب کشاورزی می توان به هدف رعایت حق آبه دریاچه ارومیه در رودخانه های منتهی به آن دست یافت.
مسئول کارگروه فرهنگی و اجتماعی دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه اضافه کرد: فرهنگ سازی و آموزش روش های بهینه سازی الگوی مصرف و مشارکت کشاورزان در استفاده از روش های نوین آبیاری ضروری است.
وی بیان کرد: این امر موجب افزایش راندمان آبیاری در بخش کشاورزی می شود.
مدیر دفتر مشارکت های مردمی شرکت سهامی آب منطقه ای آذربایجان غربی نیز در این جلسه بیان کرد: با وجود بیش از 14 هزار نفر بهره بردار بخش کشاورزی در مهاباد، مدیریت مصرف آب شبکه های آبیاری مشکل اصلی است.
فریدون خانبابائی با اشاره به اینکه شبکه های آبیاری از نظر سازه ای مشکلی ندارند، اظهار کرد: هم اکنون 11 تشکل آببران در مهاباد فعال است و اصلی ترین دغدغه مدیریت مصرف آب کشاورزی آگاهی بخشی به تشکل های آببران و بهره برداران این بخش است.
وی اظهار کرد: در ارومیه نیز بخش عمده ای از آب رودخانه نازلو به سمت دریاچه ارومیه روانه می شود و بخشی از آب این رودخانه هم در بخش کشاورزی مصرف می شود.
وی اضافه کرد: بخشی از آموزش ها در سطح کارشناسی به کارشناسان کشاورزی مناطق نازلو و مهاباد ارائه داده خواهد شد و بخش دیگری از آموزش ها نیز به صورت کارگاهی برای بهره برداران و کشاورزان ارائه می شود.
اتمام مراحل اولیه طرح دانش آموزی داناب در 9 شهرستان حوضه آبریز دریاچه ارومیه در استان آذربایجان غربی با حضور بیش از 93 هزار و 500 دانش آموز دختر و پسر در مقاطع هفتم، هشتم و نهم و حساس سازی قشر دانش آموز در رابطه با مسایل آب استان از مسایل دیگر مطرح شده در این جلسه بود.
به گزارش ایرنا، کاهش 40 درصدی مصرف آب در بخش کشاورزی طرحی در ردیف مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه است.
بر اساس این طرح، این میزان کاهش مصرف در مدت زمان پنج ساله اجرا می شود و سالانه هشت درصد از میزان مصرف آب در این بخش کاسته می شود.
آذربایجان غربی دارای 235 هزار بهره بردار است.
7125/1905

[ منبع این خبر سایت ایرنا، علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده