ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

84 هزار معتاد در کرمان چرخه درمان را می گذرانند

کرمان - ایرنا - دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان با بیان اینکه حدود 84 هزار نفر در این استان، چرخه درمان مواد مخدر را می گذرانند گفت: این آمار در کشور حدود یک میلیون نفر است.

به گزارش ایرنا حسین چناریان روز پنجشنبه در نشست گرامیداشت هفته قوه قضائیه افزود: به طور متوسط روزانه 10 نفر در کشور بر اثر مصرف مواد مخدر، جان خود را از دست می دهند.
وی خاطرنشان کرد: بر اساس ارزیابی انجام شده، نرخ شیوع مصرف موادمخدر در استان کرمان از میانگین کشوری بالاتر است.
وی تاکید کرد: 61.7 درصد مردم استان کرمان در یک افکار سنجی علمی نگاه بینابینی به موضوع مواد مخدر دارند و آن را دارای مزایا و معایب می دانند.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان ادامه داد: موضوع نگرش به مواد مخدر موضوع بسیار مهمی است و با وجود تقدیم چهار هزار شهید در عرصه مبارزه با مواد مخدر باید بررسی شود که آیا در مسیر مبارزه با مواد مخدر موفق بوده ایم.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 90 درصد مردم کشور در عرصه مواد مخدر نگرانی جدی دارند بیان کرد: طبق آمار سازمان جهانی مبارزه با مواد مخدر بیش از 240 میلیون نفر در دنیا سالانه برای یک مرتبه تجربه مصرف مواد مخدر را دارند.
وی اظهار کرد: در کنار بحران های فقر، سلاح هسته ای و محیط زیست از مواد مخدر به عنوان بزرگترین منکر و دغدغه یاد می شود.
چناریان گفت: بیش از 450 نوع مواد مخدر در دنیا در حال ارائه به متقاضیان این مواد است.
وی افزود: سود خالص 500 تا 600 میلیارد دلاری تجارت غیرقانونی مواد مخدر نیز نشان دهنده عظمت و هوشمندی مافیای مواد مخدر است.
وی اظهار کرد: بر اساس بررسی های انجام شده در کنار تصادفات، سوختگی ها و سکته ها، مصرف مواد مخدر یکی از عوامل مرگ و میر در کشور است.
چناریان گفت: به دلیل پیچیدگی چند لایه مواد مخدر، تنها در حوزه عرضه مبارزه با مواد مخدر تلاش کرده ایم و در این حوزه تلاش های ارزنده ای داشته ایم.
وی افزود: موضوع مواد مخدر در دو حوزه عرضه و تقاضا مطرح می شود که در سال های گذشته در حوزه کاهش تقاضا اقدامات لازم را انجام نداده ایم.
چناریان تصریح کرد: در حوزه کاهش تقاضای مواد مخدر غفلت شده و امروز باید نقش نخبگان و فرهیختگان در مسیر مبارزه با مواد مخدر افزایش یابد.
وی بیان کرد: در حوزه ضربه زدن به بنیه اقتصادی قاچاقچیان که بخش مقابله را تکمیل می کند نیز غفلت کرده ایم و در رویکرد جدید مبارزه با مواد مخدر باید به بخش اقتصادی قاچاقچیان ضربه جدی وارد کرد.
وی بر استفاده بهینه از محصولات کشف شده نیز تاکید کرد و ادامه داد: می توان با ایجاد کارخانه های استحصال دارویی در کرمان، از موضوع مواد مخدر استفاده اقتصادی کنیم.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان خاطرنشان کرد: امروز نگران آلودگی جوانان، نوجوانان و به ویژه زنان به مواد مخدر هستیم و کاهش سن اعتیاد و تغییر الگوی مصرف مواد مخدر روز به روز نگرانی های حوزه مواد مخدر را افزایش می دهد.
وی گفت: سالانه 10 هزار میلیارد تومان خسارت در حوزه مواد مخدر به کشور وارد می شود.
وی تصریح کرد: بیش از 70 درصد زندانیان در استان کرمان مربوط به جرایم حوزه مواد مخدر هستند.
چناریان بیان کرد: در حوزه اجتماعی نیز به واسطه ارتباط مستیم اعتیاد با سرقت، همسر آزاری، طلاق و سایر آسیب های اجتماعی با مشکلاتی روبرو هستیم.
وی تصریح کرد: مافیای مواد مخدر با نفوذ در لایه های اجتماعی و فرهنگی و استفاده از قدرت رسانه ای در فضای مجازی، نگرانی های حوزه مواد مخدر را افزایش می دهد.
وی تصریح کرد: فقدان تشکل های مردمی در پیشگیری از اعتیاد به خوبی در جامعه ما حس می شود و باید تشکل ها دانشجویی، دانشگاهی و صنفی در این زمینه باشیم.
وی اظهار کرد: روز به روز تعداد سمن های فعال در حوزه مقابله با پدیده مواد مخدر افزایش می یابد و امیدواریم با مشارکت عمومی و هوشمند بتوانیم از ظرفیت ها و فرصت های موجود در کشور استفاده کنیم.
7440/3029

[ منبع این خبر سایت ایرنا، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده