ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تحول در پارسیلون خرم آباد/مطالبات به سرمایه‌گذاری تبدیل می‌شود

خرم آباد -ایرنا - شرکت پارسیلون خرم آباد (سهامی عام ) به عنوان بزرگترین تولید کننده الیاف فیلامنت نایلون و گرانول پلی آمید 6 در سال 1353 تاسیس شد که در دهه 80 به دلیل واگذاری غیراصولی به بخش خصوصی دچار رکود و بحران شد.

به گزارش ایرنا، این شرکت در سال 1363 به بهره برداری رسید و ظرفیت تولید سالانه آن 14 هزار تن انواع نخ نایلون خام و استرچ و یکهزار تن گرانول پلی آمید 6 اعلام شده است.
محصولات پارسیلون در صنایع تکسچر ایزینگ، بافندگی کتان و راشل ، گردباف ، تولید نخ تور ماهیگیری ، جوراب بافی، شلنگ و لاستیک مصلح و انواع قطعات پلاستیکی مهندسی مورد استفاده قرار گرفته است.
پارسیلون در سال های گذشته یکی از بزرگترین واحدهای تولیدی و صنعتی استان لرستان بوده و حجم بسیاری از بار اقتصاد استان را به دوش می کشید.
در سال های پس از خصوصی سازی این کارخانه که با سابقه حدود 40 سال پیشکسوت صنعت لرستان به شمار می رفت، دوام نیاورد و در دهه گذشته تعطیلی و نیمه نعطیلی های پی در پی رمقی برای این واحد و البته کارگران دل نگران آن به جا نگذاشته است.
در چهار سال اخیر نیز اخبار مختلفی در خصوص وضعیت این کارخانه و تجمع های اعتراض آمیز کارکنان آن منتشر شده است.

***خلع ید مالک فعلی پارسیلون
استاندار لرستان خرداد ماه امسال در جمع خبرنگاران گفت: مشکل این واحد تولیدی به زودی حل و کارخانه به سرمایه گذار جدید واگذار خواهد شد، چراکه سرمایه گذار فعلی به تعهدات خود عمل نکرده است.
هوشنگ بازوند اظهار کرد: به صراحت اعلام می شود پارسیلون نباید در اختیار مالک فعلی باشد چرا که وی علیرغم دریافت 100 تا 120 میلیارد ریال تسهیلات فرصت سوزی کرده است.
استاندار لرستان ادامه داد: رفع مشکلات این کارخانه از ابتدای دولت تدبیر و امید در دستور کار بوده اما به دلایلی تا امروز مشکل کارگران حل نشده است.
بازوند گفت: به کارگران نوید داده می شود که مشکل آنها حل و از سرمایه گذار فعلی خلع ید خواهد شد.

***بدهی طلبکاران پارسیلون به سرمایه گذاری تبدیل می شود
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت لرستان نیز در این باره گفت: مردم به واحد تولیدی شرکت پارسیلون لرستان نگاه ویژه‌ای دارند، در حالی که صنایع بزرگ دیگری با ارزش‌افزوده بالاتر و اشتغال‌ بیشتر نیز در استان وجود دارد.
محمدرضا صفی خانی افزود: به ‌هر حال پارسیلون یکی از صنایع شاخص استان و یک ظرفیت و برند اقتصادی برای استان لرستان بوده که در زمینه خصوصی‌سازی این شرکت انتظارات مردم در مورد این کارخانه برآورده نشده است.
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت لرستان ادامه داد: البته شرکت پارسیلون قبل از واگذاری با مشکلاتی مثل تورم نیروی انسانی مواجه بود و همین موضوع باعث غیراقتصادی شدن پارسیلون شد.
صفی خانی بیان کرد: خصوصی‌سازی پارسیلون امری اجتناب‌ناپذیر است، اما باید ساز و کار، بستر و زیر ساخت آن به‌خوبی فراهم شود و مهمتر از آن، بررسی ویژه اهلیت کسانی است که به دنبال سرمایه‌گذاری یا خصوصی‌سازی هستند.
وی گفت: باید این واحدها به کسانی واگذار شود که از توانایی مالی و فکری ویژه و ایده‌هایی نو برخوردار باشند تا بتوانند مشکلات این واحدهای صنعتی را به‌خوبی برطرف کنند.
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت لرستان افزود: در دو سال گذشته پیگیری‌های زیادی برای تعیین تکلیف پارسیلون انجام شد و در همان بدو امر سیاست اصلی مسئولان استان، شفاف‌سازی و حل مشکلات به‌صورت همیشگی بود.
صفی خانی اظهار کرد: در ابتدای کار، ابتدا از سرمایه‌گذار خواسته شد تا برنامه عملیاتی خود را برای احیای کارخانه و برون‌رفت از مشکلات ارائه دهد تا بر همین اساس بتوان در مورد کارخانه تصمیم‌ گرفت و از سوی دیگر از سرمایه‌گذار درخواست ارائه صورت‌های مالی شفاف حسابرسی شد تا با کمک این صورت‌های مالی بتوان به نتیجه مطلوب رسید.
وی ادامه داد: پس از گذشت چندین ماه روند تعیین تکلیف کارخانه به کندی پیش رفت و امکان ادامه قطعه فروشی و زمین فروشی و مشکلات کارگری نیز وجود داشت.
به گفته وی در نهایت تصمیم گرفته شد از هلدینگی که در گذشته کارخانه را واگذار کرده بود، خواسته شود تا پس از بررسی‌های لازم و با توجه به قرارداد منعقد شده با سرمایه‌گذار، این کارخانه را پس بگیرد و با یک برنامه جدید این واحد تولیدی را احیا کند.
صفی خانی گفت: این موضوع نیاز به پیگیری‌های زیادی داشت و مدیران ارشد استان و سایر مسئولان تلاش زیادی برای تعیین تکلیف این واحد تولیدی کردند که از ابزارهای‌ استانی و ملی استفاده کردیم و با وزیر صنعت و معدن رایزنی‌هایی صورت گرفت و وزیر موافقت کرد تا این مشکل حل شود.
وی افزود: تمامی مدیران استان به این نتیجه رسیدند که واگذاری دوباره مشکل کارخانه پارسیلون را برطرف نمی‌کند، اما هلدینگ یادشده می‌تواند این ظرفیت را احیا کند.
وی ادامه داد: اکنون این کارخانه یکهزار و 400 میلیارد ریال به بانک‌های عامل، سازمان تامین اجتماعی و شرکت هلدینگ بدهکار است که با شرایط گذشته این تشکل‌های حقوقی برای مطالبه وثایق خود به نتیجه‌ای نخواهند رسید.
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت لرستان تاکید کرد: بهترین راهکار دریافت مطالبات این نهادها در قالب یک بسته سرمایه‌گذاری است و در نتیجه با تشکیل یک کنسرسیوم یا شرکت سهامی خاص، مطالباتشان به سرمایه‌گذاری تبدیل می‌شود.
صفی خانی افزود: این اقدام به لحاظ اجرا بهترین راهکار است و برای تحقق این موضوع با حمایت مدیریت ارشد استان و در سال اقتصاد مقاومتی می‌توان این ظرفیت راکد را احیا کرد که با اجرای این مهم به طلبکاران پارسیلون برای رسیدن به طلب خود در قالب سرمایه‌گذاری کمک و کارخانه نیز احیا می‌شود.
وی ادامه داد: با شکل‌گیری این کنسرسیوم مشکلات کارگری با تزریق سرمایه‌گذاری به ‌راحتی قابل‌حل است.
به گفته صفی خانی پیش‌بینی‌می‌شود 400 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری جدید برای احیای این کارخانه مورد نیاز باشد که این کنسرسیوم باید این مبلغ را تامین کند.

***بدهی یکهزار و 200 میلیارد ریالی پارسیلون
معاون امور صنایع صنعت معدن و تجارت لرستان در این رابطه گفت: شرکت پارسیلون بیش از یکهزار و 200 میلیارد ریال به دستگاههای مختلف از جمله تامین اجتماعی، امور مالیاتی، بانک ها و کارگران بدهکار است.
مسعود رضا با بیان اینکه کارخانه پارسیلون از پایان سال گذشته تاکنون تعطیل است، ادامه داد: ظرفیت اسمی این کارخانه در بدو تاسیس 40 تن نخ نایلون در روز بوده که شاید در دوران طلایی فعالیت، تنها یک روز این مهم محقق شده است.
به گفته وی در حال حاضر که خط تولید این کارخانه به نخ پلی استر تبدیل شده، مدیریت کارخانه مدعی شده از هر خط می تواند هشت تن نخ تولید کند.
رضا با اشاره به بدهی و زیان انباشت این کارخانه گفت: هیچ بانکی حاضر به پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش به این کارخانه نشده و هم اکنون تولید این واحد متوقف شده است.

***طلب 290 میلیارد ریالی تامین اجتماعی از پارسیلون
مدیرکل تامین اجتماعی لرستان نیز دراین خصوص بیان کرد: درحال حاضر دو هزار و 310 میلیارد ریال از واحدهای تولیدی و صنعتی استان اعم از کارخانجات و کارگاه ها طلب داریم که از این میزان 290میلیارد ریال مربوط به شرکت پارسیلون است.
شهناز حمزه لویی گفت: تاکنون یکهزار و 370 نفر از کارگران شرکت پارسیلون بازنشسته شده اند.
وی اظهار داشت: در حال حاضر نیز 350 نفر از کارکنان و کارگران شرکت پارسیلون بیمه شده تامین اجتماعی هستند که لیست بیمه آنها توسط شرکت ارائه می شود ولی حق بیمه آنها پرداخت نمی شود.
حمزه لویی با اشاره به اینکه سازمان تامین اجتماعی خدمات گسترده ای در راستای حمایت از شرکت پارسیلون ارائه کرده ، ادامه داد: از جمله اینکه در یک بازه زمانی یک سال و نیم یعنی از تاریخ اول تیر ماه 1386 تا سی ام دیماه 1387 که کارفرما قصد و هدف نوسازی صنایع و کارخانه را داشت بیش از 500 نفر از کارگران شرکت پارسیلون تحت پوشش بیمه بیماری تامین اجتماعی قرار گرفتند.
به گفته حمزه لویی، تا زمان تصمیم نهایی مسئولان استان در خصوص کارخانه پارسیلون، خدمات تامین اجتماعی به کارگران این شرکت ارائه خواهد شد.

16میلیارد ریال مطالبات کارگران پارسیلون/ اخراج 307 نیروی قراردادی
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان نیز به ایرنا گفت: کارگران این واحد 19 ماه حقوق و مطالبات معادل 16 میلیارد ریال مربوط به سال های 89 و 90 را از این کارخانه طلب دارند.
علی آشتاب افزود: کارگران برای دریافت مطالبات خود شکایت کرده اند که مدیر کارخانه در این راستا محکوم به پرداخت حق و حقوق معوقه شده است.
وی ادامه داد: مطالبات سال 94 نیز شامل سه ماه حقوق، عیدی و پاداش است که کارفرما ملزم به پرداخت آن است.
وی با اشاره به تعطیلی کارخانه پارسیلون از دی ماه سال گذشته تاکنون گفت: این کارخانه 123 نیروی رسمی و 307 نیروی قراردادی کوتاه و بلند مدت داشته که تمامی نیرو های قراردادی آن اخراج شده اند.
به گفته آشتاب در روزهای آینده، تکلیف نهایی این واحد برای ادامه فعالیت، تغییر خطوط و یا سایر تصمیمات مشخص می شود.
مدیر کل اداره تعاون، کار ورفاه اجتماعی استان لرستان با اشاره به اینکه شرکت پارسیلون سال 1382به بخش خصوصی واگذار شده افزود: مدیر عامل این شرکت از سهامداران اصلی این کارخانه است.
7269/6060

[ منبع این خبر سایت ایرنا، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده