ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

علت 95 درصد آتش سوزی جنگل ها و مراتع عامل انسانی است

ارومیه- ایرنا- رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان چایپاره گفت: برابر بررسی های به عمل آمده 95 درصد علت آتش سوزی جنگل ها و مراتع، عامل انسانی بوده و تنها پنج درصد مربوط به عوامل طبیعی است.

بهروز عظیمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: آتش سوزی های عمدی و غیرعمدی عمده عوامل ایجاد حریق در مراتع و جنگل هاست.
وی اضافه کرد: آتش سوزی های عمدی به علت تبدیل اراضی جنگلی و مرتعی به اراضی مزروعی، تهیه زغال و هیزم، اختلافات قومی و قبیله ای و اقدامات سودجویان از منابع طبیعی به وجود می آید.
عظیمی بیان کرد: روشن کردن آتش برای پخت و پز توسط گردشگران، شکارچیان و بهره برداران، آتش زنی کاه موجود در اطراف مراتع، پرت کردن ته سیگار و کبریت خاموش نشده در کنار جاده ها، شعله های خارج شده از کوره های زغال گیری و تیراندازی در جنگل ها و مراتع از جمله علل ایجاد آتش سوزی غیرعمدی است.
وی گفت: برای جلوگیری از آتش سوزی، باید از ریختن مواد سوختنی مثل کاغذ، زباله، شیشه و بطری در مراتع و جنگل ها پرهیز شود چرا که این موارد مانند ذره بین عمل کرده، نور خورشید را جذب و مراتع و جنگل ها را طعمه حریق می کند.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان چایپاره افزود: از بین بردن پوشش گیاهی، فرسایش اراضی پس از آتش سوزی، افزایش روان آب در سطح خاک و سوختن مواد آلی و هوموس خاک از آثار مهم تخریبی آتش سوزی در اکوسیستم هاست.
وی بیان کرد: اداره منابع طبیعی، یگان حفاظت از منابع طبیعی را در راستای حفاظت از عرصه های منابع طبیعی شامل جنگل ها، مراتع، بیایان ها، جنگل های در دست کاشت و تفرجگاهای جنگلی و منابع ملی تشکیل داده است و این یگان در حالت آماده باش بوده و به صورت شبانه روزی به گشت زنی می پردازد.
عظیمی ادامه داد: اداره منابع طبیعی اقداماتی نظیر شناسایی مناطق بحرانی در عرصه های حادثه خیز، صدور اطلاعیه های هشدار دهنده و تشکیل کلاس های آموزشی و توجیهی بین اقشار مختلف مردم در مورد خسارات بروز آتش سوزی در مراتع را در راستای پیشگیری از آتش سوزی در عرصه های ملی انجام می دهد.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان چایپاره افزود: حفاظت و حراست از منابع طبیعی وظیفه ملی، شرعی و قانونی است، بنابراین مردم در حین مشاهده آتش سوزی با شماره تلفن 1504 یگان حفاظت تماس گرفته یا مراتب را به نزدیکترین واحد اداره منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، نیروی انتظامی، شهرداری، بخشداری، آتش نشانی و سایر نهادهای دولتی اطلاع دهند.
شهرستان چایپاره بیش از 72 هزار هکتار عرصه ملی دارد.
شهرستان چایپاره با مساحتی در حدود 940 کیلومتر مربع و با بیش از 50 هزار نفر جمعیت در 200 کیلومتری شمال ارومیه، مرکز آذربایجان غربی واقع است.
7129/1905

[ منبع این خبر سایت ایرنا، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده